Blog

10 najgorszych chorób stawów

Choroby stawów to często bardzo bolesne schorzenia, które znacząco obniżają jakość życia pacjentów. Dolegliwości mogą być następstwem przewlekłych procesów zapalnych, jak i degeneracyjnych zmian w tkankach stawowych. Zestawiamy 10 najbardziej uciążliwych i powszechnie występujących chorób stawów.

czytaj całość

Mata z kolcami do akupresury na ból stawów – przeciwskazania, zalecenia

Mata z kolcami do akupresury to jedna z najpopularniejszych metod relaksacyjnych, która pomaga rozładować napięcie i zapewnić lepsze samopoczucie. Dzięki niej, w zaciszu własnego domu, możesz doświadczyć ulgi w bólach stawów, okolicy kręgosłupa, karku czy rwie kulszowej. Jak dokładnie działa ta unikalna mata i kto powinien z niej korzystać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

czytaj całość

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego dotykają miliony ludzi na całym świecie, wywołując ból i dyskomfort podczas rozmowy, jedzenia czy nawet uśmiechania się. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, począwszy od stresu i napięcia mięśniowego po urazy fizyczne i nieprawidłową anatomię. Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu, omawiając jego przyczyny, diagnozę oraz profilaktykę.

czytaj całość

Terapia manualna wg Briana Mulligana

Medycyna nieustannie się rozwija, a z nią fizjoterapia, która otwiera drzwi do nowych, bardziej zaawansowanych technik leczenia i rehabilitacji. Jedną z nich jest terapia wg Briana Mulligana. Ta nowozelandzka metoda wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, dzięki czemu zyskała uznanie na całym świecie. Poznaj jej główne założenia i zalety.

czytaj całość

Artrodeza stawu

Artrodeza stawu to zabieg medyczny, który polega na trwałym zespoleniu dwóch kości. W niektórych przypadkach, takich jak przewlekłe bóle, niestabilność stawów czy zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, może to być jedyna, skuteczna metoda leczenia przywracająca pacjentom komfort życia. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje dotyczące artrodezy oraz jej zastosowania w medycynie.

czytaj całość

Hulajnoga elektryczna a kondycja stawów

Hulajnogi elektryczne to jeden z najpopularniejszych alternatywnych sposobów przemieszczania się po mieście. Z pewnością przemawiają za nimi takie zalety jak możliwość szybkiego dotarcia do konkretnego miejsca, brak emisji szkodliwych spalin czy oszczędność czasu i pieniędzy. Niemniej jednak pojawiają się pewne wątpliwości dotyczące wpływu takich urządzeń na kondycję stawów. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na temat e-hulajnóg oraz tego, jak w dłuższej perspektywie oddziałują na stawy.

czytaj całość

Dyskopatia kręgosłupa - objawy, profilaktyka i leczenie

Dyskopatia kręgosłupa może dotyczyć każdego. W dzisiejszym świecie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej i wykonujemy monotonne ruchy, przez co schorzenie to staje się coraz powszechniejsze. W artykule omawiamy m.in. przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania dyskopatii, które pomagają zrozumieć, jak najlepiej zadbać o swój kręgosłup i uniknąć w przyszłości problemów z nim związanych.

czytaj całość

Dyskopatia szyjna - przyczyny, objawy i profilaktyka

Dyskopatia szyjna to stan, w którym dochodzi do zwyrodnienia krążków międzykręgowych szyjnej części kręgosłupa. Do najczęstszych objawów zalicza się ból szyi i ramion, sztywność barków, zawroty głowy czy utratę równowagi, które doprowadzają do obniżenia sprawności w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się, co jest przyczyną dyskopatii szyjnej i jak sobie z nią radzić.

czytaj całość

Co oznacza drętwienie kończyn w nocy?

Drętwienie kończyn w nocy to niepokojący objaw, zwłaszcza gdy występuje często i ulega nasileniu. Z tą uciążliwą dolegliwością, która utrudnia komfortowy wypoczynek, zmaga się coraz większa liczba osób. Może ona wynikać z wielu przyczyn, jak np. zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, a w niektórych przypadkach zwiastować poważniejsze schorzenie w postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

czytaj całość

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów to niezwykle trudna do zdiagnozowania choroba reumatyczna, będąca skutkiem infekcji przewodu pokarmowego lub moczowego. Dotyka głównie mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia, atakując najczęściej stawy, cewkę moczową i spojówki. Czym dokładnie objawia się ta uciążliwa przypadłość i jak można jej zapobiec? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

czytaj całość

Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa to najczęściej diagnozowana dolegliwość kręgosłupa. Uznawana za chorobę cywilizacyjną obecnych czasów coraz częściej dotyka ludzi poniżej 40. roku życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Co warto wiedzieć o dyskopatii, jak ją leczyć i czy można jej zapobiec – tego dowiesz się poniżej.

czytaj całość

Polimialgia reumatyczna - przyczyny, objawy, profilaktyka

Polimialgia reumatyczna to choroba tkanki łącznej, która dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Objawia się bólem m.in. karku i szyi, sprawiając problemy w codziennym wykonywaniu podstawowych czynności. Czasem rozwija się powoli przez wiele miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może zaatakować gwałtownie. Mimo że przyczyny polimialgii nie są do końca znane, medycyna bardzo dobrze radzi sobie z jej diagnozą i leczeniem.

czytaj całość

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła i nieuleczalna choroba, która dotyka w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Zwana także łuszczycą stawową może mieć różnorodny przebieg – najczęściej występuje w łagodnej postaci, jednak bagatelizowana i nieleczona prowadzi do niszczenia stawów i ogólnej niesprawności. W ostatnich latach dokonano dużego postępu w diagnostyce i leczeniu, co pozwala na zahamowanie rozwoju choroby i zapewnienie pacjentowi większego komfortu życia. Poniżej przedstawiamy przyczyny i objawy łuszczycy stawowej oraz odpowiadamy na pytanie, czy można jej zapobiec.

czytaj całość

Twardzina układowa - rodzaje, przyczyny, objawy

Twardzina to autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej o różnorodnym przebiegu. Zazwyczaj występuje na skórze, jednak może zaatakować także narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i stawy. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w reumatologii, nadal jest nieuleczalną chorobą prowadzącą do włóknienia zaatakowanych części ciała. Poniżej przedstawiamy typologię twardziny, jej przebieg oraz odpowiadamy na najważniejsze pytanie – czy możemy zapobiec temu schorzeniu?

czytaj całość

Chodzenie po schodach a kondycja stawów

O dobrą kondycję stawów warto dbać w każdym wieku – niezależnie od tego, czy jesteś cieszącym się życiem 30-latkiem, czy aktywnym seniorem. Badania jasno pokazują, że z bólem stawów do lekarza zgłaszają się coraz częściej także młode osoby. Siedzący tryb życia, brak czasu na aktywność fizyczną, nadwaga, zwichnięcia, czy inne przeciążenia – każdy z tych czynników może doprowadzić do problemów ze sprawnością ruchową. Świetnym ćwiczeniem dla organizmu, poprawiającym kondycję i wydolność, jest chodzenie po schodach. Wzmacnia ono nasze mięśnie i poprawia sylwetkę, ale ma również zbawienny wpływ na stawy.

czytaj całość

Nawyki ruchowe u dzieci - ćwiczenia, kształtowanie postawy, metody ćwiczeń

Kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych u dzieci rozpoczyna się już na bardzo wczesnym etapie życia. Dbanie o przyjmowanie należytej pozycji przez najmłodszych pozwala w przyszłości uniknąć problemów z postawą oraz związanych z nimi chorób. Dobre nawyki ruchowe można w ciekawej formie rozwijać, pozwalając dziecku przy okazji na dobrą zabawę. Dowiedz się, jakie ćwiczenia wpływają na prawidłową postawę ciała i jakie są fachowe metody niwelowania przyjętych przez najmłodszych niewłaściwych nawyków ruchowych.

czytaj całość

Biodro trzaskające - przyczyny, objawy, profilaktyka

Biodro trzaskające, zwane także biodrem tancerza lub przeskakującym biodrem, to dolegliwość, na którą cierpi 10-20% społeczeństwa. Schorzenie to  charakteryzuje się głośnymi odgłosami skoków lub trzasków w momencie poruszania stawem. Zwykle występuje podczas odwodzenia i przywodzenia biodra i nie ma nic wspólnego ze zwyrodnieniem samego stawu, lecz otaczających go tkanek miękkich. Jakie są objawy i co zrobić, gdy zaczniemy zmagać się z tym problemem? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

czytaj całość

Uzupełnienie niedoborów mazi stawowej

Od dłuższego czasu zmagasz się z bólem w kolanach lub biodrach? Masz trudności w poruszaniu się, a nogi coraz częściej stają się sztywne i ograniczone ruchowo? Podczas treningu dokucza ci ból w okolicach stawów? Jeśli tak, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jesteś jedną z osób, które zmagają się z niedoborem mazi stawowej. O tym, czym w ogóle jest ta substancja, jaką pełni funkcję w organizmie i jak ją uzupełniać, piszemy w poniższym artykule.

czytaj całość

Palenie papierosów a choroby reumatyczne

O ogólnej szkodliwości palenia papierosów wiemy dziś już naprawdę wiele. Najnowsze badania wskazują jednak, że nałogowi palacze są o wiele bardziej narażeni nie tylko na choroby układu oddechowego czy krwionośnego, ale również pojawienie się i rozwój najostrzejszej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów. Dane te mogą być naprawdę istotne w kontekście działań profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem chorobom reumatycznym, w tym jedną z najbardziej znanych jej odmian – właśnie RZS.

czytaj całość

„Strzelanie" w stawach – przyczyny, zapobieganie

„Strzelanie” w stawach to objaw często ignorowany. Z pozoru niegroźny może jednak zwiastować poważne problemy ze zdrowiem. Sprawdź, dlaczego nie należy lekceważyć takiego sygnału wysyłanego z organizmu i skąd w ogóle bierze się popularne „strzykanie w kościach”.

czytaj całość

Przeciążenia stawów – przyczyny, objawy, rodzaje

Ból w kręgosłupie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, zdrętwienie karku w pracy przy komputerze czy dyskomfort w kolanach w trakcie schodzenia po schodach – każda z tych dolegliwości mogą świadczyć o przeciążeniach powstałych w układzie ruchu. Te z pozoru niegroźne mikro urazy, w dłuższej perspektywie mogą wyrządzić wiele szkód naszym stawom i kręgosłupowi. Wywołują w nich stany zapalne, a w następstwie bolesne zwyrodnienia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania przeciążeń stawów, poznaj ich główne objawy i rodzaje oraz sposoby ich zapobiegania.

czytaj całość

Sporty zimowe a kondycja stawów

Zimą niestety wielu z nas rezygnuje z regularnego uprawiania sportów. Zła pogoda (śnieg, wiatr), brak umiejętności czy niekorzystne warunki (częste zanieczyszczenia powietrza) powodują, że na kilka tygodni odkładamy zajęcia fizyczne. Nie wolno jednak zapominać, że regularna i całoroczna aktywność fizyczna jest szczególnie ważna u osób z dolegliwościami stawów. Podpowiadamy, które zimowe sporty warto wybrać, by wzmocnić stawy i cieszyć się dobrym zdrowiem przez cały rok.

czytaj całość

COVID-19 a choroby reumatyczne

Koronawirus wywrócił nasze codzienne życie do góry nogami. Obowiązkowe noszenie maseczek, powszechna dezynfekcja, tymczasowe lockdowny – to tylko niektóre z utrudnień, które musiały zostać wprowadzone, aby powstrzymać ekspansję wirusa. Wiemy już, że każdy może zachorować na COVID-19 oraz inaczej przechodzi zakażenie. Jak w takim razie radzą sobie w czasie pandemii osoby z chorobami reumatycznymi? Czy możemy je zaliczyć do grupy podwyższonego ryzyka? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o COVID-19, jego zagrożeniach oraz jaki wpływ ma wirus na osoby cierpiące na reumatyzm.

czytaj całość

Dieta przeciwzapalna – zasady, wskazania, ograniczenia

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Również w zakresie toczących się w organizmie procesów zapalnych. Dieta przeciwzapalna ma na celu ich zmniejszenie. Stosuje się ją zazwyczaj w chorobach przewlekłych, również tych związanych z funkcjonowaniem stawów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady tej diety, określamy listę produktów dozwolonych i zakazanych oraz określamy, kto w szczególności powinien przyjąć taki sposób żywienia.

czytaj całość
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.