Choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne to grupa chorób związana ze stanami zapalnymi tkanki łącznej. Wywołuje je nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu. Mimo tego, że choroby reumatyczne najczęściej objawiają się dolegliwościami stawów, mogą dotyczyć także narządów wewnętrznych. Chociaż dotykają one najczęściej starszych ludzi, tak naprawdę mogą objawiać się w każdym wieku. Także dzieci i osoby w średnim wieku cierpią na choroby reumatyczne. W tym dziale dowiesz się, jakie są objawy i rodzaje chorób reumatycznych. Znajdziesz także informacje na temat badań lekarskich, diety i rehabilitacji.

10 najgorszych chorób stawów

Choroby stawów to często bardzo bolesne schorzenia, które znacząco obniżają jakość życia pacjentów. Dolegliwości mogą być następstwem przewlekłych procesów zapalnych, jak i degeneracyjnych zmian w tkankach stawowych. Zestawiamy 10 najbardziej uciążliwych i powszechnie występujących chorób stawów.

czytaj całość

Dyskopatia kręgosłupa - objawy, profilaktyka i leczenie

Dyskopatia kręgosłupa może dotyczyć każdego. W dzisiejszym świecie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej i wykonujemy monotonne ruchy, przez co schorzenie to staje się coraz powszechniejsze. W artykule omawiamy m.in. przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania dyskopatii, które pomagają zrozumieć, jak najlepiej zadbać o swój kręgosłup i uniknąć w przyszłości problemów z nim związanych.

czytaj całość

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów to niezwykle trudna do zdiagnozowania choroba reumatyczna, będąca skutkiem infekcji przewodu pokarmowego lub moczowego. Dotyka głównie mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia, atakując najczęściej stawy, cewkę moczową i spojówki. Czym dokładnie objawia się ta uciążliwa przypadłość i jak można jej zapobiec? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

czytaj całość

Polimialgia reumatyczna - przyczyny, objawy, profilaktyka

Polimialgia reumatyczna to choroba tkanki łącznej, która dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Objawia się bólem m.in. karku i szyi, sprawiając problemy w codziennym wykonywaniu podstawowych czynności. Czasem rozwija się powoli przez wiele miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może zaatakować gwałtownie. Mimo że przyczyny polimialgii nie są do końca znane, medycyna bardzo dobrze radzi sobie z jej diagnozą i leczeniem.

czytaj całość

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła i nieuleczalna choroba, która dotyka w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Zwana także łuszczycą stawową może mieć różnorodny przebieg – najczęściej występuje w łagodnej postaci, jednak bagatelizowana i nieleczona prowadzi do niszczenia stawów i ogólnej niesprawności. W ostatnich latach dokonano dużego postępu w diagnostyce i leczeniu, co pozwala na zahamowanie rozwoju choroby i zapewnienie pacjentowi większego komfortu życia. Poniżej przedstawiamy przyczyny i objawy łuszczycy stawowej oraz odpowiadamy na pytanie, czy można jej zapobiec.

czytaj całość

Twardzina układowa - rodzaje, przyczyny, objawy

Twardzina to autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej o różnorodnym przebiegu. Zazwyczaj występuje na skórze, jednak może zaatakować także narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i stawy. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w reumatologii, nadal jest nieuleczalną chorobą prowadzącą do włóknienia zaatakowanych części ciała. Poniżej przedstawiamy typologię twardziny, jej przebieg oraz odpowiadamy na najważniejsze pytanie – czy możemy zapobiec temu schorzeniu?

czytaj całość

Palenie papierosów a choroby reumatyczne

O ogólnej szkodliwości palenia papierosów wiemy dziś już naprawdę wiele. Najnowsze badania wskazują jednak, że nałogowi palacze są o wiele bardziej narażeni nie tylko na choroby układu oddechowego czy krwionośnego, ale również pojawienie się i rozwój najostrzejszej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów. Dane te mogą być naprawdę istotne w kontekście działań profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem chorobom reumatycznym, w tym jedną z najbardziej znanych jej odmian – właśnie RZS.

czytaj całość

COVID-19 a choroby reumatyczne

Koronawirus wywrócił nasze codzienne życie do góry nogami. Obowiązkowe noszenie maseczek, powszechna dezynfekcja, tymczasowe lockdowny – to tylko niektóre z utrudnień, które musiały zostać wprowadzone, aby powstrzymać ekspansję wirusa. Wiemy już, że każdy może zachorować na COVID-19 oraz inaczej przechodzi zakażenie. Jak w takim razie radzą sobie w czasie pandemii osoby z chorobami reumatycznymi? Czy możemy je zaliczyć do grupy podwyższonego ryzyka? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o COVID-19, jego zagrożeniach oraz jaki wpływ ma wirus na osoby cierpiące na reumatyzm.

czytaj całość

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

czytaj całość

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów (arthrits rheumatica), zwane niegdyś 'gościec przewlekły postępujący' jest reumatyczną, uogólnioną chorobą tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że chory organizm niszczy własne tkanki, co najbardziej ujawnia się deformacjami stawów, ich bólem oraz sztywnością.

czytaj całość

Artroza - chroniczne zapalenie stawów

W przypadku artrozy chodzi o proces chronicznego zapalenia stawów z utratą lub degradacją chrząstek stawowych i mineralizacją kości. Chroniczne zapalenie - oznacza, że pozostanie na stałe i nie można go wyleczyć, ale może być leczone.

czytaj całość

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować.

czytaj całość

Światowy Dzień Reumatyzmu 12 października

Światowy Dzień Reumatyzmu to okazja do rozmów oraz głębszej refleksji na temat chorób reumatycznych. Organizowane w tym dniu inicjatywy mają na celu zwiększenie świadomości społecznej związanej z występowaniem dolegliwości reumatycznych, a także do łamania powszechnie obowiązujących w tej dziedzinie stereotypów.

czytaj całość

MIZS - pomoc socjalna, rehabilitacja

Sprawdź, na jakie wsparcie może liczyć Twoje dziecko, jeżeli cierpi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Skorzystaj z dostępnej pomocy i zapewnij swojemu dziecko środki, które pozwolą mu lepiej przejść przez chorobę.

czytaj całość

Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.

czytaj całość

Kolagenozy - choroby tkanki łącznej

Kolagenozy to nazwa obejmująca choroby tkanki łącznej, których powstanie przypisuje się czynnikom genetycznym, hormonalnym, immunologicznym oraz środowiskowych, chociaż przyczyny ich powstania nie są do końca znane.

czytaj całość

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

czytaj całość

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

czytaj całość

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

czytaj całość

RZS seropozytywne i seronegatywne

Sprawdź co oznacza seropozytywna i seronegatywna postać RZS. Zobacz, jakie badania laboratoryjne oraz obrazowe musisz wykonać, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów.

czytaj całość

RZS a menopauza

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą. 

 

czytaj całość

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę.

czytaj całość

10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z ograniczeniami wywołanymi przez chorobę.

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Badania lekarskie przy chorobach reumatycznych

W wypadku podejrzenia choroby reumatycznej lekarz w pierwszej kolejności powinien zlecić badania krwi pacjenta. Wiele o stanie chorego powie morfologia. W przypadku chorób reumatycznych ważne jest także, na jakim poziomie określono czynniki OB, CRP, RF (czynnik reumatoidalny). O stanie stawów pacjenta możemy przekonać się, robiąc badanie ultrasonograficzne (USG), radiologiczne (RTG) lub badanie rezonansu magnetycznego. Wyniki powiedzą także m.in. o poziomie ukrwienia, występowaniu nadżerek, ogólnym stanie chrzęści i tkanki kostnej.

Choroby reumatyczne - objawy

Choroby reumatyczne kojarzą się nam z bólem i sztywnością stawów oraz mięśni. Nie jest to jednak cała prawda o objawach w przebiegu tego typu chorób. Alarmujące dla nas powinno być także szybkie męczenie się organizmu, częste stany podgorączkowe, utrata masy ciała oraz brak apetytu. Przy niektórych chorobach reumatycznych mogą pojawić się wykwity skórne lub pogłębianie wad oka i stanów zapalnych tego narządu. Jeśli choroby reumatyczne nie są leczone, mogą prowadzić do zwyrodnień stawów i znacznego pogorszenia jakości życia.

Rodzaje chorób reumatycznych

Do najczęściej diagnozowanych chorób reumatycznych zaliczamy m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), toczeń rumieniowaty, układowe zapalenie naczyń. American College of Rheumatology (dawniej: American Rheumatism Association) zaproponowała podział chorób reumatycznych na 10 grup:

  • układowe choroby tkanki łącznej,
  • spondyloartropatie (dotyczą stawów kręgosłupa i stawów obwodowych),
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zapalenie stawów, pochewek ścięgien i kaletek maziowych towarzyszące zakażeniu,
  • choroby metaboliczne i gruczołów dokrewnych, którym towarzyszą choroby stawów,
  • nowotwory,
  • zaburzenia nerwowo-naczyniowe,
  • choroby kości i chrząstek,
  • zmiany zapalne w obrębie tkanek miękkich,

inne zaburzenia, którym towarzyszą objawy ze strony stawów.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.