Łokieć

Staw łokciowy łączy ramię z przedramieniem. Składa się zasadniczo z trzech połączeń, które objęte są wspólną torebką stawową. Staw łokciowy umożliwia wykonywanie ruchów zginania, prostowania, nawracania i odwracania przedramienia z ręką. Bardzo ważną funkcję stabilizującą w budowie stawu łokciowego pełnią więzadła oraz torebka stawowa ponieważ sam staw nie uzyskuje ze strony mięśni specjalnego wsparcia stabilizującego. Mikrourazy lub przeciążenia w obrębie łokcia mogą prowadzić do złamań, zwichnięć, uszkodzenia tkanek miękkich czy też do zapalenia torebki stawowej.

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich okolicznościach łokieć tenisisty może zostać uznany za chorobę zawodową.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - fizjoterapia

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból. W artykule wskazujemy na najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne.

czytaj całość

Łokieć golfisty

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy...

czytaj całość

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

czytaj całość

Budowa stawu łokciowego

Staw łokciowy (articulatio cubiti) jest stawem złożonym. Składa się z 3 stawów anatomicznie złączonych i objętych wspólną torebką. Należą do nich staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy oraz staw promieniowo-łokciowy bliższy. Staw łokciowy jest stawem zawiasowym.

czytaj całość

Staw łokciowy

Budowa stawu łokciowego jest dość prosta. Staw ten składa się z trzech połączeń stawowych – stawu ramieniowo-łokciowego (ruchy zginania i prostowania łokcia), stawu ramieniowo-promieniowego (ruchy zginania i prostowania - oś poprzeczna, a także ruchy obrotowe – oś pionowa), stawu promieniowo-łokciowego bliższego (ruchy obrotowe). Więzadła, które znajdują się na zewnątrz torebki stawowej zabezpieczają łokieć przed zwichnięciami. Najczęściej urazom ulegają więzadła oraz torebka stawowa, ponieważ te elementy stabilizują cały staw łokciowy. Tak naprawdę zaburzenie, któregokolwiek ze stawu w obrębie łokcia, może prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu całej kończyny.

Zdrowy staw łokciowy
Zdrowy staw łokciowy

Regeneracja stawu łokciowego

Pomimo, iż staw łokciowy odznacza się dużą wrodzoną stabilnością, to jednak stosunkowo często ulega zwichnięciom i urazom. W wyniku codziennych czynności staw łokciowy jest poddawany licznym obciążeniem. Obciążenia wykonywane w niektórych pozycjach stawu mogą przekraczać jego wytrzymałość i spowodować zwichniecie. Do najczęstszych urazów stawu łokciowego zaliczamy zwichnięcia, złamania, uszkodzenia tkanek miękkich lub zapalenia torebki stawowej.

 

Aby wzmocnić uszkodzoną strukturę stawu łokciowego, konieczne jest uzupełnienie niedoboru składników naturalnie budujących stawy. Staw łokciowy jest pokryty torebką stawową, która chroni go przed urazami zewnętrznymi. Błona stawowa produkuje maź stawową, która odżywia i zapewnia elastyczność powierzchni stawowych. Niestety z biegiem lat organizm traci naturalną zdolność do produkcji odpowiedniej ilości mazi stawowej. Jej brak sprawia, iż poszczególne elementy stawu zaczynają się o siebie ocierać powodując ból.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.