Urazy kości, mięśni, stawów

Ab zapobiegać powstawaniu skręceń, zwichnięć oraz złamań warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną ciała. Unikanie przeciążeń stawów, a także przestrzeganie zdrowej diety może sprawić, że nasze stawy zyskają pełną sprawność.

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

czytaj całość

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...

czytaj całość

Zapalenie kaletki maziowej

Kaletki maziowe znajdują się w miejscach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Kaletki maziowe zmniejszają tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. 

czytaj całość

Zespół Volkmanna

Przykurcz niedokrwiennny zwany także zespołem Volkmanna. Jest pewnego rodzaju zwyrodnieniem mięśni.

czytaj całość

Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

czytaj całość

Mechaniczne urazy kości dzielą się na:

  • Skręcenia – powstają na skutek przekroczenia zakresu stawu. W wyniku skręcenia może zostać uszkodzona torebka, chrząstka stawowa lub więzadło. W przypadku skręcenia dochodzi do ograniczenia ruchów oraz obrzęku.
  • Zwichnięcia – występują wtedy, gdy zmienia się położenie kości w stawie. Widocznym objawem zwichnięcia jest zniekształcenie stawu.
  • Złamania – w sytuacji, gdy siła urazu przekracza wytrzymałość kości dochodzi do jej złamania. W otwartym złamaniu dochodzi od przerwania struktury skóry, natomiast w przypadku złamania zamkniętego skóra nie zostaje przerwana. W złamaniu z przemieszczeniem odłamy kostne mogą przemieszczać się względem siebie.
Uraz lub uszkodzenie mięśnia
Uraz lub uszkodzenie mięśnia

Diagnostyka urazów kostno-stawowych

Jeżeli stwierdzimy u siebie zaburzenia w układzie kostno-stawowym lub niepokojące objawy ze strony stawów powinniśmy się udać do lekarza specjalisty. Zależnie od stadium oraz rodzaju dolegliwości możemy skorzystać z pomocy:

  • Ortopedy – specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu urazów narządu ruchu
  • Ortopedy-traumatologa – odpowiada za leczenie operacyjne urazów narządu ruchu (chirurgia urazowa)
  • Reumatologa – w wyniku chorób reumatycznych dochodzi do osłabienia ruchomości stawów. To może być przyczyną licznych urazów. W przypadku zdiagnozowania choroby reumatycznej regularne konsultacje reumatologiczne mogą pomóc w ocenie stadium choroby i zahamowaniu jej rozwoju.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.