Urazy kości, mięśni, stawów

Aby zapobiegać powstawaniu skręceń, zwichnięć oraz złamań warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną ciała. Unikanie przeciążeń stawów, a także przestrzeganie zdrowej diety może sprawić, że nasze stawy zyskają pełną sprawność. Kości, jeśli są zdrowe i odżywione, potrafią wytrzymać spore obciążenia mechaniczne.

„Strzelanie" w stawach – przyczyny, zapobieganie

„Strzelanie” w stawach to objaw często ignorowany. Z pozoru niegroźny może jednak zwiastować poważne problemy ze zdrowiem. Sprawdź, dlaczego nie należy lekceważyć takiego sygnału wysyłanego z organizmu i skąd w ogóle bierze się popularne „strzykanie w kościach”.

czytaj całość

Przeciążenia stawów – przyczyny, objawy, rodzaje

Ból w kręgosłupie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, zdrętwienie karku w pracy przy komputerze czy dyskomfort w kolanach w trakcie schodzenia po schodach – każda z tych dolegliwości mogą świadczyć o przeciążeniach powstałych w układzie ruchu. Te z pozoru niegroźne mikro urazy, w dłuższej perspektywie mogą wyrządzić wiele szkód naszym stawom i kręgosłupowi. Wywołują w nich stany zapalne, a w następstwie bolesne zwyrodnienia. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania przeciążeń stawów, poznaj ich główne objawy i rodzaje oraz sposoby ich zapobiegania.

czytaj całość

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rehabilitacja

Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgii ortopedycznej wykonywany w celach leczniczych lub diagnostycznych. Staw kolanowy jest zasadniczo bardzo elastyczny i wytrzymały, a jednocześnie także podatny na urazy i zwyrodnienia. Zabieg artroskopii kolana ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz łatwość powrotu do pewnej sprawności jest często wykonywany przy różnego rodzaju urazach. Na czym polega artroskopia kolana? Sprawdź, jak należy się do niej przygotować i jak długo trwa rekonwalescencja?

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

czytaj całość

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...

czytaj całość

Zapalenie kaletki maziowej

Kaletki maziowe znajdują się w miejscach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Kaletki maziowe zmniejszają tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. 

czytaj całość

Zespół Volkmanna

Przykurcz niedokrwiennny zwany także zespołem Volkmanna. Jest pewnego rodzaju zwyrodnieniem mięśni.

czytaj całość

Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

czytaj całość

Mechaniczne urazy kości dzielą się na:

  • Skręcenia – powstają na skutek przekroczenia zakresu stawu. W wyniku skręcenia może zostać uszkodzona torebka, chrząstka stawowa lub więzadło. W przypadku skręcenia dochodzi do ograniczenia ruchów oraz obrzęku.
  • Zwichnięcia – występują wtedy, gdy zmienia się położenie kości w stawie. Widocznym objawem zwichnięcia jest zniekształcenie stawu.
  • Złamania – w sytuacji, gdy siła urazu przekracza wytrzymałość kości dochodzi do jej złamania. W otwartym złamaniu dochodzi od przerwania struktury skóry, natomiast w przypadku złamania zamkniętego skóra nie zostaje przerwana. W złamaniu z przemieszczeniem odłamy kostne mogą przemieszczać się względem siebie.
Uraz lub uszkodzenie mięśnia
Uraz lub uszkodzenie mięśnia

Diagnostyka urazów kostno-stawowych

Jeżeli stwierdzimy u siebie zaburzenia w układzie kostno-stawowym lub niepokojące objawy ze strony stawów powinniśmy się udać do lekarza specjalisty. Zależnie od stadium oraz rodzaju dolegliwości możemy skorzystać z pomocy:

  • Ortopedy – specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu urazów narządu ruchu
  • Ortopedy-traumatologa – odpowiada za leczenie operacyjne urazów narządu ruchu (chirurgia urazowa)
  • Reumatologa – w wyniku chorób reumatycznych dochodzi do osłabienia ruchomości stawów. To może być przyczyną licznych urazów. W przypadku zdiagnozowania choroby reumatycznej regularne konsultacje reumatologiczne mogą pomóc w ocenie stadium choroby i zahamowaniu jej rozwoju.

Złamanie otwarte a złamanie zamknięte

Istnieją także inne typologie złamań. Do jednego z najpopularniejszych podziałów należy ten na złamanie zamknięte i otwarte. Oprócz złamania istnieje także możliwość pęknięcia. Dzieje się tak wtedy, gdy kość nie rozdzieli się na dwie lub więcej części, ale jej struktura została w niektórych miejscach przerwana.

  • Złamanie zamknięte - o złamaniu zamkniętym mówimy wtedy, gdy kość nie przebiła skóry. Z reguły złamania tego typu są mniej groźne niż złamania otwarte. Mimo to trzeba uważać na ewentualne przemieszczenia (unieruchomić kończynę w drodze do lekarza). Z powodu osłabienia struktury kostnej, złamania łatwo mogą wystąpić u osób chorych na osteoporozę. Jeżeli do złamania doszło w następstwie wypadku komunikacyjnego,  jeśli nie jest to konieczne (zagrożenie wybuchem, pożar, silny krwotok, brak oddechu itp.), nie powinniśmy poruszać uczestników. Grozi to uszkodzeniami organów wewnętrznych lub przerwaniem rdzenia kręgowego w przypadku złamania kręgosłupa.

 

  • Złamanie otwarte - jeśli podczas złamania kość przebiła powłoki skórne, to mamy do czynienia ze złamaniem otwartym. Jest ono bardzo groźne z kilku powodów. Po pierwsze przy złamaniu otwartym najczęściej występuje obfity krwotok. Także zagrożenie zakażenia wzrasta. Dużym problemem może być umiejętne złożenie i umiejscowienie podczas operacji wszystkich kawałków kości. Tego typu złamania są szczególnie groźne dla osób o osłabionej strukturze kostnej.

Do urazów mięśni zaliczamy:

  • Stłuczenia - w przypadku silnego uderzenia dochodzi do uszkodzenia tkanek pod powierzchnią skóry, nerwów i naczyń krwionośnych. Objawia się to bólem mięśnia, który jest nasilony przy jego poruszaniu. W miejscu uderzenia występuje krwiak lub siniak.
  • Naciągnięcia - występują najczęściej z powodu przetrenowania lub brak rozgrzewki. O naciągnięciu mówimy, gdy dochodzi do uszkodzenia niewielkiej ilości włókien mięśniowych.
  • Naderwanie - ma podobne przyczyny jak naciągnięcia. Uraz dotyczy jednak większej niż w przypadku naciągnięcia ilości włókien mięśniowych (pow. 5%)
  • Zerwanie - dotyczy wszystkich (lub znacznej większości) włókien mięśniowych. W wyniku urazu uszkodzone zostają też znacznie nerwy i naczynia krwionośne.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.