Bark

Staw barkowy, łączący kończynę górną z tułowiem, złożony jest z kilku stawów i wykazuje największy zakres ruchów ze wszystkich stawów organizmu. Struktury kostne (kość ramienna, łopatka, obojczyk i mostek) są otoczone przez liczne więzadła, mięśnie, ścięgna i kaletki, które zapewniają stabilizację barku i płynność wykonywanych ruchów. Najważniejszą rolę pełni tzw. stożek rotatorów, czyli grupa czterech mięśni i ich ścięgien otaczających jeden ze stawów, tj. staw ramienno-łopatkowy.

Ból stawu barkowego

Ból barku wywołuje chwilowy dyskomfort, a może też całkowicie ograniczyć ruchomość barku i wywoływać wrażenie zesztywnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu barku, a także w jaki sposób można im zapobiegać.

czytaj całość

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...

czytaj całość

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą zwykle osób w wieku 45-55 lat.

czytaj całość

Budowa stawu barkowego

Staw ramienny łączy kości ramienną z łopatką. Powierzchnie stawowe utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki. Panewka stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, na jej brzegu jest nałożony dookoła pierścień włóknisty-obrąbek stawowy, który dodatkowo pogłębia...

czytaj całość

Staw barkowy

Anatomiczna budowa stawu barkowego jest dość prosta. Zasadniczo składa się z obojczyka, wyrostka barkowego, łopatki, kości ramiennej oraz torebki stawu. Ścięgna mięśni chronią bark przed nadmiernym przemieszczeniem się. Ruchy mogą być wykonywane w trzech płaszczyznach: zgięcie i prostowanie, przywodzenie i odwodzenie a także ruchy obrotowe. W zakresie mechaniki staw barkowo-obojczykowy zachowuje się jak staw kulisty. Ruchy stawu umożliwiają unoszenie i obniżanie łopatki, a także jej wysuwanie i cofanie oraz ograniczone ruchy rotacyjne. Bark składa się ze stawu ramiennego, stawu barkowo-obojczykowego, stawu mostkowo-obojczykowego, stawu łopatkowo-piersiowego oraz stawu podbarkowego.

zdrowy staw barkowy
budowa zdrowego barku

Zapewnienie sprawności stawu barkowego

Regeneracja stawu barkowego może przebiegać szybciej dzięki zastosowaniu preparatu, który uzupełni niedobory w stawie. Najczęściej do degeneracji chrząstki stawowej dochodzi w przypadku niedoboru mazi stawowej. Dlatego też w suplementacji diety warto uwzględnić następujące składniki:

 

  • Kwas hialuronowy – umożliwia regenerację chrząstki stawowej i zapobiega jej wysychaniu. Przyjmowanie kwasu hialuronowego w formie płynnej umożliwia szybkie dostarczenie kwasu do stawów, a także do innych tkanek (oczy, zastawki sercowe, kości, skóra).
  • Siarczan chondroityny – niedobór chondroityny powoduje, że chrząstki nie są wystarczająco zaopatrzone w niezbędne składniki odżywcze, co może w konsekwencji prowadzić do uszkodzeń i degeneracji chrząstki.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.