Zaburzenia układu ruchu

Do poprawnego chodzenia ważna jest skoordynowana praca różnych układów. Zdrowe kości wraz z chrząstkami, stawy, mięśnie, naczynia krwionośne, a także układ nerwowy - to wszystko wpływa na to, jak się poruszamy. Zaburzenia układu ruchu to bardzo szeroka kategoria, do której możemy zaliczyć bardzo dużą liczbę różnego rodzaju dolegliwości i objawów związanych z pracą układu mięśniowo-szkieletowego, mięśniowo-powięziowego, obwodowego układu nerwowego. Przeszkadzają  one w odpowiednim przemieszczaniu się oraz wykonywaniu ruchów bez bólu i trudności.

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

czytaj całość

Wrodzona stopa końsko-szpotawa

Szacuje się, iż w Europie dotyczy ona około 1-3/1000 dzieci, 2-3 razy częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Przyczyny tej wady nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że głównym czynnikiem są uszkodzenia takie jak nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy lub predyspozycje genetyczne.....

czytaj całość

Paluch koślawy

Paluch koślawy zwany potocznie Halluksem jest zniekształceniem stopy, charakteryzujące się przede wszystkim widocznie bocznym odchyleniem palucha.

czytaj całość

Wrodzone zaburzenia układu ruchu

Niektóre z zaburzeń układu ruchu są wrodzone. Spory odsetek dzieci urodzonych przed terminem rozwiązania posiada zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe. Poprawę w tym zakresie można uzyskać przez odpowiednią rehabilitację. Dużo rzadziej występują takie zaburzenia jak wrodzona stopa końsko-szpotawa lub wrodzona hipermobilność stawów.

Do czynników sprzyjających powstawaniu wrodzonych zaburzeń układu ruchu możemy zaliczyć:

  • nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy,
  • wcześniactwo,
  • patologie w przebiegu ciąży,
  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowa dieta matki w okresie ciąży i czynniki środowiskowe.

Zaburzenia układu ruchu – diagnoza i leczenie

W przypadku zaburzeń układu ruchu często nie obędzie się bez wizyty u ortopedy. Na podstawie wywiadu medycznego zleci on wykonanie odpowiednich badań. Wśród dostępnych metod diagnostycznych jest m.in. RTG. Zdjęcie aparatem rentgenowskim może pokazać np. czy kości są odpowiednio ułożone względem siebie. Bardziej skomplikowane zaburzenia układu ruchu mogą wymagać prowadzenia regularnej i specjalistycznej diagnostyki.

 

Tak jak w przypadku innych chorób i zaburzeń, niesprzyjającym czynnikiem mogą być warunki pracy, otyłość i codzienne funkcjonowanie. Leczenie części zaburzeń układu ruchu wymaga przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Czasem jednak wystarczy leczenie zachowawcze. Po przeprowadzeniu zleconych zabiegów lekarz może zalecić rehabilitację.

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.