Choroby kości

Choroby układu kostnego dotyczą najczęściej zaburzonego funkcjonowania tej tkanki. Nieleczone zwiększają łamliwość i mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Z powodów hormonalnych, niektóre choroby (osteoporoza) częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Na szczęście, dzięki odpowiedniej profilaktyce - np. diecie i rekreacyjnym uprawianiu sportu, można znacząco poprawić swoją kondycję zdrowia.

Diagnostyka osteoporozy

Osteoporoza i związane z nią złamania mogą pozbawić Cię mobilności i niezależności. To zwyrodnieniowa choroba kości, która dotyka głównie kobiety po menopauzie. Sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się osteoporozę.

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Rozmiękanie kości (osteomalacja)

Osteomalacja to choroba rozmiękania kości lub rzadziej krzywicą dorosłych.  Jej powstanie i przebieg wywołane sa niedostateczną mineralizacją kości, zbyt mały odkładaniem się soli wapnia w kościach - to prowadzi do osłabienia ich struktury.

czytaj całość

Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego, w przebiegu której występuje niska masa kości oraz zaburzona jest mikroarchitektura tkanki kostnej, co powoduje znaczne zmniejszenie wytrzymałości kości oraz obniżenie progu jej łamliwości...

czytaj całość

Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości jest zwana także aseptyczną martwicą kości lub aseptyczną nekrozą kości. To zespół chorobowy, ktory charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnejco prowadzi do zniekszrałceń i wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

czytaj całość

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego jest wadą wrodzoną lub nabytą w okresie noworodkowym bądź niemowlęcym. Termin ten obejmuje wady dotyczące wszystkich elementów tworzących staw biodrowy, zarówno kostnych...

czytaj całość

Choroba Pageta

Zniekształcające zapalenie kości to choroba w której występują zaburzenia procesu w tworzeniu tkanki kostnej. 

czytaj całość

Choroby kości - badania

Przy diagnozie chorób kości wykonuje się badania, które mają pokazać w jakim stopniu organizm zaopatrzony jest w odpowiednie składniki odżywcze. Mają one znaczenie w procesie budowy i regeneracji. Chodzi tutaj głównie o witaminę D, fosfor oraz wapń.

Oprócz badań krwi wykonuje się rezonans magnetyczny, ilościową tomografię komputerową lub scyntygrafię kości. Ich zadaniem jest pokazanie stanu kości, ewentualnych zwyrodnień oraz pomiar gęstości.

Choroby układu kostnego - łamliwość

Zwiększona łamliwość kości może być spowodowana przez kilka czynników. Zaliczamy do nich:

  • czynniki genetyczne (indywidualne predyspozycje w danej rodzinie)
  • czynniki chorobowe (często połączone z zaburzoną gospodarką hormonalną)
  • przebyte urazy (np. kilkukrotne złamanie w jednym miejscu)

Z powodu zmian hormonalnych w okresie menopauzy szczególnie kobiety powinny uważać, aby dostarczać odpowiednią ilość wapnia organizmowi. Przy osteoporozie kości stają się bardziej łamliwe, ponieważ ich struktura jest osłabiona. Kości z powodu braku minerałów mają mniejszą gęstość, a co za tym idzie - wagę.

Choroby kości - rodzaje

Choroby kości często prowadzą do ich deformacji (szczególnie u nasady). Część z nich jak osteoporoza lub osteomalacja wpływa na skład kości (odwapnienie) i osłabienie ich struktury. Innymi konsekwencjami mogą być także postępująca demineralizacja, zwiększa łamliwość, a co za tym idzie, zagrożenie urazami. Inne choroby mogą powodować obumieranie tkanki (martwica) lub stan zapalny (np. choroba Pageta). W przypadku martwic specyficzną podgrupę stanowią jałowe martwice kości, związane z niedokrwieniem tkanki bez udziału wirusów lub bakterii. Chorobom kości często towarzyszą deformacje. Negatywny wpływ na nasze zdrowie mają także wrodzone lub nabyte wady - dysplazja stawów oraz wszelkiego rodzaju nieprawidłowe skrzywienia (np. skrzywienia  kręgosłupa - kifoza, lordoza, skolioza).

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.