Koksartroza

Koksartroza czyli zwyrodnienie stawu biodrowego to bardzo często występujące schorzenie narządu ruchu. Choroba polega na postępującym i nieodwracalnym niszczeniu chrząstki stawowej biodra. W związku z tym, że choroba dotyka zarówno osoby starsze, jak i ludzi w średnim wieku aktywnych zawodowo i życiowo, koksatroza zaliczana jest do grupy schorzeń tzw. społecznych. W przeszłości zwyrodnienia stawów były postrzegane wyłącznie jako konsekwencja mechanicznego ścierania się powierzchni stawowych. Współcześnie doskonale wiadomo, że choroby te występują także u osób młodych w następstwie m.in. nadmiernego przeciążenia stawów, predyspozycji genetycznych, czy mikrourazów.  Zespół zmian patologicznych powstających w obrębie biodra, wywołany może być przez szereg czynników. Sprawdź najczęściej występujące przyczyny koksartrozy, typowe jej objawy i dostępne metody leczenia.

Koksatroza - aktywność fizyczna, dieta, suplementacja

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta oraz suplementacja to działania, które mogą w istotny sposób zwiększyć komfort wykonywania codziennych czynności u osób zmagających się z koksatrozą. Sprawdź, jakich sportów unikać, a także jakie aktywności fizyczne są zalecane w schorzeniach zwyrodnienia stawu biodrowego. Podpowiadamy, jak skomponować dietę oraz jakich produktów spożywczych unikać.

czytaj całość

Koksartroza

Choroba zwyrodnieniowa stawów (arthrosis deformans, osteoarthrosis) znana także jako zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów jest zespołem chorobowym, który polega na zbyt wczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw.

czytaj całość

Przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Mogą być one spowodowane mikrourazami, wadami wrodzonymi, chorobami metabolicznymi i zwyrodnieniowymi. W artykule opisujemy jakie są najczęstsze przyczyny destrukcji chrząstki stawowej, a także w jaki sposób możemy zapobiegać lub minimalizować dolegliwości bólowe związane ze stawami.

czytaj całość

Koksartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Sprawdź, jakiego typu ćwiczenia i rehabilitacja pomogą Ci w regeneracji stawu biodrowego w koksartrozie.

czytaj całość
konsultacja lekarska

Objawy koksartrozy

Zwyrodnienie stawu biodrowego to przypadłość związana z palącym bólem w okolicy biodra, nierzadko promieniującym do uda, kolana, a nawet kręgosłupa. By zrozumieć mechanizm występowania choroby, warto poznać dokładniej tę część układu kostnego-stawowego, w której występuje. Staw biodrowy to jeden z większych stawów odpowiedzialny między innymi za utrzymanie pionowej postawy ciała i ruchomość kończyn dolnych. Ten kulisty staw łączy głowę kości udowej z panewką. Obie części zdrowego stawu biodrowego pokryte są chrząstką szklistą, umożliwiającą płynny i bezbolesny ruchu. Naturalne jest, że podczas użytkowania stawu, na jego powierzchni (w części chrzęstnej) pojawiają się drobne zmiany. Kiedy nie są one zbyt poważne, organizm jest w stanie samodzielnie je regenerować. Niestety wraz z wiekiem zdolności samonaprawcze organizmu spadają, więc uszkodzenia powstałe w chrząstce mogą się pogłębiać. Skutkuje to zużyciem chrząstki, co w zaawansowanym stadium prowadzi do bezpośredniego tarcia głowy kości o panewkę. Wówczas ruch stawu staje się bolesny.

Do grupy typowych objawów zwyrodnienia stawu biodrowego można zaliczyć:

  • ból w obrębie biodra
  • sztywność stawu
  • ból w pachwinie
  • obrzęk stawu
  • nietrzymanie pionowej postawy ciała
  • ograniczenia w zakresie ruchu
  • zmniejszenie siły mięśni uda i pośladka
  • zaburzenia chodzenia
  • charakterystyczne zgrzytanie stawu

Ból i związana z nim sztywność pojawia się z reguły w okolicach stawu, jednak zdarza się też, że promieniuje do uda, kolana, a nawet kręgosłupa. Osoby zmagające się z koksartrozą często nie są w stanie utrzymać pionowej postawy ciała i cierpią na zaburzenia chodu (np. utykanie). Podczas użytkowania stawu ze zmianami zwyrodnieniowymi, możemy usłyszeć charakterystyczny zgrzyt, strzykanie i chrobotanie. Zmniejszona jest także siła mięśni w otoczeniu obręczy biodrowej.

opieka nad pacjentem z koksatrozą

Koksartroza - przyczyny

Koksartroza to jedna z najczęstszych przyczyn bólowych występujących w obrębie biodra. Zmiany w strukturze stawów biodrowych spowodowane zwyrodnieniami dezorganizują codzienne życie i wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Nie istnieje tylko jedna przyczyna koksatrozy, a tempo jej rozwoju także może być uzależnione od wielu czynników, w tym m.in.

  • genetycznych,
  • mechanicznych,
  • związanych z wiekiem.

Do zwyrodnienia stawów biodrowych może dojść w następstwie nadmiernego obciążenia stawów, które powoduje zmniejszenie produkcji kolagenu II i agrekanu — oba składniki są bardzo ważnymi budulcami elastycznej chrząstki stawowej. Na mechaniczne zużycie stawów narażone są głównie osoby otyłe, wyczynowi sportowcy i pracownicy fizyczni (ból biodra może być wywołany pracą stojącą wymuszającą nieprawidłowe schematy ruchowe).

Jak wynika z analiz medycznych ubytki w chrząstce stawu biodrowego, są również determinowane wiekiem. Zmiany zapalne w obrębie stawu u osób po 65. roku życia, mogą wiązać się z naturalnie występującym spadkiem aktywności anabolicznych chondrocytów - komórek tkanki chrzęstnej.  

W grupie ryzyka znajdują się także osoby spokrewnione bezpośrednio z pacjentami, którzy zmagają się ze zwyrodnieniami stawów. Badania prowadzone nad tego typu dolegliwościami, wykazują jednoznacznie, że aż 60% przypadków zachorowań uwarunkowanych jest przez czynniki genetyczne.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.