Kręgosłup

Kręgosłup pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Przy stosunkowo niedużej wadze pełni funkcję podporową i jest w stanie przenieść bardzo duże obciążenia. Dodatkowo chroni niezwykle delikatne struktury nerwowe. Niestety bardzo często zaniedbujemy kręgosłup. Dopiero ból pleców przypomina nam o konieczności dbania o postawę, regularnej aktywności fizycznej, czy unikaniu nadmiernego przeciążania kręgosłupa.

Ból pleców i chory kręgosłup – wybierz odpowiedni materac do spania

Choroby kręgosłupa objawiają się najczęściej bólami, które dezorganizują normalne funkcjonowanie. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, pomocny w leczeniu może okazać się odpowiednio dobrany materac. Na jaki typ materaca się zdecydować, by rano wstać wypoczętym? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź, czym jest materac medyczny i kiedy warto po niego sięgnąć.

czytaj całość

Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.

czytaj całość

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.

czytaj całość

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Dyskopatia - czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to choroba, która rozwija się dość podstępnie, latami niszczy i degeneruje krążki międzykręgowe oraz zakończenia nerwowe. 

czytaj całość

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

czytaj całość

Budowa stawów kręgosłupa

Kręgosłup stanowi centralną oś ciała, pełni funkcję podporową. Jest rodzajem elastycznego i wytrzymałego 'pancerza', chroniącego delikatne struktury nerwowe przed uszkodzeniem.
 

czytaj całość

Stawy kręgosłupa

Kręgosłup składa się z kręgów oraz ich połączeń. Zasadniczo możemy wyróżnić pięć odcinków kręgosłupa: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i kość guziczną. W obrębie kręgosłupa znajdują się: staw górny i dolny głowy, tarcze międzykręgowe, stawy łączące wyrostki stawowe kręgów oraz wiązadła. Kręgosłup nie tylko stanowi narząd ruchu, ale także ochrania rdzeń kręgowy. Jest to zarówno mocna i elastyczna konstrukcja. Kręgosłup odpowiada także za utrzymanie ciężaru ciała, amortyzację wstrząsów, zapewnienie równowagi, jest też miejscem przyczepu dla innych kości i tkanek.

budowa kręgosłupa
Zdrowy, prosty kręgosług
stawy kręgosłupa

Jak dbać o stawy kręgosłupa?

Chcesz poprawić kondycję swoich stawów? Zadbaj o prawidłową strukturę stawów. W wyniku przeciążenia lub zwykłego zużycia stawów mogło dojść do ich destrukcji. W miarę upływu lat zmniejsza się poziom mazi stawowej naturalnie produkowanej przez organizm. Dlatego tak ważne jest aby zastosować suplementację kwasu hialuronowego, który stanowi naturalny składnik mazi stawowej. Z kolei siarczan chondroityny to naturalny składnik chrząstki stawowej, który jest odpowiedzialny za elastyczność tkanki.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.