Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Jest to choroba niezwykle często występująca, rozpoczyna się już około 30 roku życia i występuje u większości osób po 65 roku życia.

 

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa

Wśród przyczyn zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa wymienia się:

  • siedzący tryb życia,
  • małą aktywność fizyczną,
  • nieprawidłową dietę,
  • przebyte urazy i choroby w obrębie kręgosłupa,
  • wady wrodzone lub nabyte w obrębie kręgosłupa i miednicy, np. lumbalizacja, skolioza.

Objawy spondylozy

Podstawowym objawem spondyloza i spondyloartrozy jest ból. Może to być ból miejscowy, pojawiający się po wysiłku, ale także ból promieniujący (w przypadku zmian zwyrodnieniowych występujących o odcinku lędźwiowym kręgosłupa ból może promieniować do pachwiny, pośladka lub kolana, natomiast jeśli zmiany zwyrodnieniowe dotyczą odcinka szyjnego, ból może promieniować do głowy, barku lub kończyny górnej).

 

spondyloza-spondyloartroza.jpg
Różnica między spondylozą i spondyloartrozą

 

Różnica między spondylozą i spondyloartrozą

Podstawową różnicą między spondylozą a spondyloartrozą jest dokładne miejsce występowania zmian zwyrodnieniowych. W przypadku spondylozy zmiany dotyczą trzonów kręgowych, charakterystyczne jest tu występowanie ostefitów, czyli dziobiastych wyrostków na trzonach kręgowych. Występują one po bokach oraz na powierzchni przedniej i tylnej trzonów kręgów. Pojawianie się osteofitów jest skutkiem procesu kostnienia więzadeł międzykręgowych, co prowadzi do usztywnienia kręgosłupa. Natomiast w przypadku spondyloartrozy zwyrodnienie obejmuje stawy międzykręgowe, obserwuje się tu proces sklerotyzacji podchrzęstnej warstwy kostnej oraz zwężenie szpary stawowej.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Tags:

Zobacz również:

Spondyloartroza

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa polegające na przedwczesnym zużyciu krążków międzykręgowych. 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.