Ból pleców i kręgosłupa – jak wybrać odpowiedni materac do spania?

Choroby kręgosłupa objawiają się najczęściej bólami, które dezorganizują normalne funkcjonowanie. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, pomocny w leczeniu może okazać się odpowiednio dobrany materac. Na jaki typ materaca się zdecydować, by rano wstać wypoczętym? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź, czym jest materac medyczny i kiedy warto po niego sięgnąć.

 

Choroby kręgosłupa i ich objawy

Choroby kręgosłupa i towarzyszący im ból, to bardzo często zgłaszane problemy u lekarzy pierwszego kontaktu. Nic dziwnego, kręgosłup to nadrzędny element szkieletu człowieka. Utrzymuje ciało w pionowej pozycji, stanowi istotny narząd ruchu i pełni funkcję ochronną dla rdzenia kręgowego.

 

Jak wykazują badania, aż 80% społeczeństwa cierpi z powodu dysfunkcji kręgosłupa lub tkanek około-kręgosłupowych. Bóle stawów, a w szczególności bóle kręgosłupa występują właściwie u osób w każdym wieku. Towarzyszą wielu chorobom i mogą mieć różne podłoże. Najczęściej za przyczynę przyjmuje się zmiany zwyrodnieniowe, wady wrodzone, stany zapalne, urazy i przeciążenia. Źródła bólu upatruje się także w chorobach nowotworowych i zaburzeniach metabolicznych. Rzadziej, aczkolwiek bierze się pod uwagę, problemy psychiczne pacjenta i czynniki socjalne.

 

 

Bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu kręgosłupa odgrywa siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie skutkujące nadwagą, stosowanie używek, brak aktywności fizycznej i nadużywanie niektórych leków. Zły wpływ na funkcjonowanie kręgosłupa może mieć także częste chodzenie na wysokich obcasach, ciężka praca fizyczna i spanie na nieodpowiednim materacu.

 

Oczywiście najczęściej wymienianym objawem chorób kręgosłupa jest ból. Może on być odczuwalny tylko punktowo w konkretnym odcinku kręgosłupa, a może także promieniować do kończyn. Poza bólem istnieje jeszcze szereg dolegliwości, które również mogą świadczyć o chorobach kręgosłupa. Do najbardziej znanych nietypowych objawów zalicza się:

  • drżenie nóg,
  • zawroty i bóle głowy,
  • drętwienie rąk,
  • bóle w klatce piersiowej lub między łopatkami,
  • zaparcia i wzdęcia,
  • nieregularne miesiączki,
  • zaburzenia widzenia.

Choroby kręgosłupa – zwyrodnienia

Jednymi z najpowszechniejszych dolegliwości kręgosłupa są zwyrodnienia. To zmiany powstałe wskutek zużycia oraz zniekształcenia kręgów i stawów kręgosłupa. Najczęściej zwyrodnieniu ulega odcinek lędźwiowy i szyjny.

 

W początkowej fazie choroby, prócz bólu zmianom zwyrodnieniowym towarzyszy sztywność. Zauważalna jest szczególnie po przebudzeniu lub dłuższym spoczynku. W drugiej fazie ból jest bezustanny, przewlekły i ostry. Dolegliwość może być miejscowa lub promieniująca (ta zazwyczaj obejmuje ręce, nogi i klatkę piersiową). Takim objawom towarzyszyć może zdrętwienie, pieczenie lub mrowienie. W zaawansowanym stadium choroby zauważalne są zaburzenia postawy, widoczne osłabienie mięśni, a nawet zanik czucia.

 

Aby zapobiec rozwijaniu się chorób zwyrodnieniowych niezwykle ważne są działania profilaktyczne. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, suplementacja diety w składniki uzupełniające niedobory mazi stawowej oraz unikanie powtarzalnych czynności, które mogą potęgować zmiany zwyrodnieniowe. Tutaj doskonale sprawdza się zasada – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

 

Bóle pleców a dobór materaca

Sen to bardzo ważny aspekt funkcjonowania człowieka, pozwala na redukcję napięcia i stresu oraz ogólną regenerację organizmu. Na jakość snu wpływa między innymi jego długość i miejsce wypoczynku. Sypialnia powinna być utrzymana w odpowiedniej temperaturze, zaciemnieniu i wyciszeniu.

 

Dobór odpowiedniego łóżka, a ściśle ujmując materaca, również wpływa na poziom snu. Źle dobrany, spowoduje dyskomfort zaburzający cykl snu. Wybór materaca szczególnie ważny jest dla osób, które zmagają się z bólami pleców i chorobami kręgosłupa. Niewygodny materac może nie tylko ograniczyć jakość snu, ale także wyrządzić wiele złego dla funkcjonowania kręgosłupa.

 

Podczas wyboru materaca poza kwestiami estetycznymi i higienicznymi, należy wziąć pod uwagę zdolności wentylacyjne i te związane z odparowywaniem wody. Absolutnie kluczowy jest jednak dobór materaca o odpowiedniej twardości, który wykonany jest z dobrej jakości materiałów.

 

Specjaliści rekomendują osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa materace piankowe. Zapewniają wyższy komfort użytkowania niż sprężynowe odpowiedniki i lepiej dostosowują się do pozycji ciała.

 

Twardość materaca – czy jest ważna?

Spanie na zbyt twardym, ale i na zbyt miękkim materacu może powodować dyskomfort w postaci porannego bólu. Kiedy ból pleców lub kręgosłupa pojawia się wyłącznie po przebudzeniu, przyczyn można doszukiwać się właśnie w niewłaściwym doborze materaca. Gdy bóle pojawiają się natomiast również w ciągu dnia, wówczas warto zainwestować w materac specjalistyczny.

 

Wybór materaca ściśle związany powinien być z wagą jego użytkownika. Producenci oznaczają twardość materaca symbolem „H” (ang. hardness – twardość). Według najbardziej popularnej skali, dostępne są następujące typy materacy:

  • H1 – miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg, również dla dzieci,
  • H2 – średnio miękki, dla osób o wadze 50 – 80 kg,
  • H3 – średnio twardy, dla osób o wadze 80 – 100 kg lub lżejszych,
  • H4 – twardy, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Zbyt twardy materac powoduje złe ułożenie kręgosłupa, nacisk na miednicę i ramiona. Za miękki sprawia, że ciało się zbytnio zapada i powodując niepoprawne podparcie kręgosłupa.

 

Odpowiedni materac pozwala na autonomiczne ułożenie ciała. Wspiera punkty nacisku, zapewnia poprawne krążenie krwi i gwarantuje idealną podporę dla kręgosłupa. Dla osób cierpiących na dolegliwości bólowe pleców najlepszym rozwiązaniem będzie tzw. materac na chory kręgosłup. Najlepsze produkty tego typu mają możliwość indywidualnej regulacji twardości.

 

Materac na chory kręgosłup

Materac na chory kręgosłup zwany jest także ortopedycznym, medycznym lub rehabilitacyjnym. Status produktu medycznego może osiągnąć wyłącznie ten materac, który przeszedł szereg testów i wymagających badań. Polecany jest osobom zmagającym się ze schorzeniami układu ruchu lub neurologicznymi. To dodatkowe wsparcie podczas rehabilitacji po urazach, udarach, niedowaładach kończyn i w chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa.

 

Materace określane jako medyczne wypełniane są najwyższej jakości materiałami. Niezależnie od tego, czy są to piankowe, czy sprężynowe modele, powinny zapewniać idealną elastyczność punktową. Polega ona na odpowiednim dopasowaniu do autonomicznej budowy ciała i zastosowaniu różnych stref twardości (najlepiej by było ich siedem). Takie właściwości pozwalają na reakcję materaca na każdy ruch ciała. Dzięki temu kręgosłup ma zapewnione odpowiednie wsparcie i jest należycie odciążony. Mięśnie mogą swobodnie się regenerować i odpoczywać.

 

Każdy materac określany mianem medycznego powinien posiadać pozytywną rekomendację certyfikowanych ośrodków rehabilitacyjnych. Gwarantuje ona spełnienie restrykcyjnych wymagań i poddanie produktu odpowiednim testom i badaniom. Warto zaznaczyć, że nie każdy materac medyczny będzie odpowiedni dla różnych osób. Decydując się na zakup tego typu materaca, warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie.

 

Pozycja spania, a wybór materaca

Wydawać by się mogło, że ulubiona pozycja spania, a wybór materaca nie mają ze sobą nic wspólnego. Nic bardziej mylnego. Zakup materaca na chory kręgosłup powinniśmy warunkować również pod względem tego, jak najczęściej śpimy.

 

Najkorzystniejszą pozycją dla ciała jest spanie na wznak. Wówczas ciężar ciała rozkłada się prawidłowo, a ramiona, biodra i kręgosłup mają najlepsze podparcie. Niestety osób, które przybierają taką pozycję do snu, jest bardzo mało. Najczęściej śpimy na boku lub na brzuchu. Z miękkich materaców powinny zrezygnować osoby śpiące na brzuchu. Taka pozycja w tego typu materacu może spowodować zbyt duże wygięcie w odcinku lędźwiowym. Miękki model będzie natomiast odpowiedni dla osób śpiących głównie na boku

 

Jakiego materaca unikać w chorobach kręgosłupa?

Osobom z chorobami kręgosłupa odradza się stosowania tradycyjnych materacy sprężynowych i bonnelowych. Wypełnione są twardymi sprężynowymi zwojami, które nie pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Tym samym nie zapewniają najlepszej, odciążającej pozycji dla kręgosłupa. Zamiast tanich materaców piankowych, warto zainwestować w nieco droższy model. Materace słabej jakości szybciej się odkształcają. Zapamiętując jedną pozycję ciała, mogą nasilać ból i stwarzać kłopoty ze snem.

 

   

Dbaj o stawy! Kup Hyalutidin w jednej z aptek:

 

 

Zobacz również:

Spondyloartroza

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa polegające na przedwczesnym zużyciu krążków międzykręgowych. 

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.