Stawy

Biodro trzaskające - przyczyny, objawy, profilaktyka

Biodro trzaskające, zwane także biodrem tancerza lub przeskakującym biodrem, to dolegliwość, na którą cierpi 10-20% społeczeństwa. Schorzenie to  charakteryzuje się głośnymi odgłosami skoków lub trzasków w momencie poruszania stawem. Zwykle występuje podczas odwodzenia i przywodzenia biodra i nie ma nic wspólnego ze zwyrodnieniem samego stawu, lecz otaczających go tkanek miękkich. Jakie są objawy i co zrobić, gdy zaczniemy zmagać się z tym problemem? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

czytaj całość

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

czytaj całość

Ból pleców i chory kręgosłup – wybierz odpowiedni materac do spania

Choroby kręgosłupa objawiają się najczęściej bólami, które dezorganizują normalne funkcjonowanie. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, pomocny w leczeniu może okazać się odpowiednio dobrany materac. Na jaki typ materaca się zdecydować, by rano wstać wypoczętym? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź, czym jest materac medyczny i kiedy warto po niego sięgnąć.

czytaj całość

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rehabilitacja

Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgii ortopedycznej wykonywany w celach leczniczych lub diagnostycznych. Staw kolanowy jest zasadniczo bardzo elastyczny i wytrzymały, a jednocześnie także podatny na urazy i zwyrodnienia. Zabieg artroskopii kolana ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz łatwość powrotu do pewnej sprawności jest często wykonywany przy różnego rodzaju urazach. Na czym polega artroskopia kolana? Sprawdź, jak należy się do niej przygotować i jak długo trwa rekonwalescencja?

czytaj całość

Zwyrodnienie stawów rąk – przyczyny, objawy, profilaktyka

Choroby zwyrodnieniowe stawów rąk nie tylko ograniczają komfort wykonywania codziennych czynności. To istotny problem społeczny i cywilizacyjny w starzejących się społeczeństwach. Charakterystyczne dla wieku podeszłego, dotykają także osoby młode, których praca wymaga intensywnego angażowania rąk. Sprawdź przyczyny, najczęstsze objawy oraz metody zapobiegające rozwojowi zmian zwyrodnieniowych.

 

czytaj całość

Koksatroza - aktywność fizyczna, dieta, suplementacja

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta oraz suplementacja to działania, które mogą w istotny sposób zwiększyć komfort wykonywania codziennych czynności u osób zmagających się z koksatrozą. Sprawdź, jakich sportów unikać, a także jakie aktywności fizyczne są zalecane w schorzeniach zwyrodnienia stawu biodrowego. Podpowiadamy, jak skomponować dietę oraz jakich produktów spożywczych unikać.

czytaj całość

Budowa stawów stopy

Spośród stawów stopy najbardziej narażony narażony na uszkodzenia urazowe podczas uprawiania sportu jest staw skokowy. Kontuzje stawu skokowego należą do najczęściej spotykanych w wielu dyscyplinach sportowych. Najczęstszym urazem stawu skokowego jest nadmierna inwersja, czyli potoczne skręcenie kostki.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich okolicznościach łokieć tenisisty może zostać uznany za chorobę zawodową.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - fizjoterapia

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból. W artykule wskazujemy na najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne.

czytaj całość

Rizartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Zmagasz się ze zmianami zwyrodnieniowymi rąk? Sprawdź przykłady ćwiczeń, które pomogą Ci w zachowaniu sprawności stawów.

czytaj całość

Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodniejąca obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.

czytaj całość

Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.

czytaj całość

Endoproteza stawu biodrowego

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego wywołanych koksartrozą mogą powstać konieczność wstawienia endoprotezy. Sprawdź, jakie powikłania mogą wystąpić po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

czytaj całość

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.

czytaj całość

Koksartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Sprawdź, jakiego typu ćwiczenia i rehabilitacja pomogą Ci w regeneracji stawu biodrowego w koksartrozie.

czytaj całość

Ból stawu barkowego

Ból barku wywołuje chwilowy dyskomfort, a może też całkowicie ograniczyć ruchomość barku i wywoływać wrażenie zesztywnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu barku, a także w jaki sposób można im zapobiegać.

czytaj całość

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

czytaj całość

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

czytaj całość

Najlepszy preparat na stawy dłoni i palców

Nadmierne zgięcie nadgarstka lub nienaturalne wygięcie dłoni spowodowane długą pracą na komputerze może wywołać mocny ból nadgarstka. Jeżeli odczuwają Państwo uciążliwe dolegliwości stawów dłoni oraz palców, należy jak najszybciej...

czytaj całość

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...

czytaj całość

Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy i profilaktyka

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonarthrosis, gonatroza) jest najczęstszą chorobą układu ruchu i polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw.

czytaj całość

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Dyskopatia - czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to choroba, która rozwija się dość podstępnie, latami niszczy i degeneruje krążki międzykręgowe oraz zakończenia nerwowe. 

czytaj całość

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

czytaj całość

Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą zwykle osób w wieku 45-55 lat.

czytaj całość
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.