Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodnieniowa obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.

 

Fizjoterapia w gonartrozie

Celem fizjoterapii u pacjentów zmagających się z gonartrozą jest przede wszystkim:

 

  • spowolnienie postępującego procesu zwyrodnieniowego,
  • działanie przeciwbólowe,
  • zwiększenie zakresu ruchu w stawie objętym procesem zwyrodnieniowym,
  • zapobieganie przykurczom i zanikom mięśniowym oraz zwiększenie siły mięśni stabilizujących chory staw,
  • zachowanie przez pacjenta jak najdłużej sprawności w codziennym funkcjonowaniu.

Kinezyterapia w gonartrozie

Podstawą usprawniania pacjentów zmagających się z gonartrozą jest kinezyterapia. Ćwiczenia zawsze dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę aktualny stan pacjenta oraz stopień zaawansowania choroby zwyrodnieniowej. Z zakresu kinezyterapii wykonuje się głównie (jeśli tylko stan pacjenta na to pozwala):

 

  • ćwiczenia czynne,
  • ćwiczenia czynne z obciążeniem,
  • ćwiczenia czynne z wykorzystaniem przyborów i przyrządów.

 

Niezwykle ważne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące chory staw, głównie ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego uda, a także ćwiczenia koordynacyjne i ćwiczenia propriocepcji. Bardzo dobre efekty u pacjentów z gonartrozą przynoszą także ćwiczenia w środowisku wodnym.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Zabiegi fizykoterapii

Uzupełnieniem procesu rehabilitacji, obok kinezyterapii jest fizykoterapia. Odpowiednio dobrane zabiegi działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie przynosząc pacjentowi ulgę, ale także ułatwiają wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych i korzystnie wpływają na ich efekty. Z zakresu fizykoterapii u pacjentów z gonartrozą wykorzystuje się głównie:

 

  • elektroterapię (prądy TENS, diadynamik, jonoforezę),
  • laseroterapię,
  • magnetoterapię.

 

Bardzo dobre efekty przynosi także krioterapia, zwłaszcza wykonywana przed kinezyterapią.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Tags:

Zobacz również:

Gonartroza

Choroba zwyrodnieniowe stawu kolanowego, zwana także gonartrozą (gonarthrosis) jest obecnie jedną z najczęstszych przycyzn niepełnosprawności na świecie. Charakterystyczne dla gonartrozy są dolegliwości bólowe stawu kolanowego...

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

Dieta w gonartrozie

W przebiegu gonartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Powstałych zmian nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić ich rozwój. Oprócz ruchu, indywidualnie dobranej fizjoterapii (a jeśli jest taka potrzeba także...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.