Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

 

Jak zdiagnozować gonartrozę?

Podstawą zdiagnozowania gonartrozy jest dokładne przeprowadzenie przez lekarza wywiadu z pacjentem, u którego podejrzewa się chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Przy przeprowadzaniu badania podmiotowego szczególnie istotne jest zebranie informacji o dolegliwościach, zwłaszcza bólowych odczuwanych przez pacjenta, ich intensywności oraz sytuacjach w jakich pojawiają się. Niezwykle ważne jest także wzięcie pod uwagę przebytych urazów, zwłaszcza uszkodzeń więzadeł i łąkotek stawu kolanowego oraz chorób współistniejących np. RZS, ponieważ mogą one przyczyniać się do powstania gonartrozy oraz wpływać na jej przebieg.

Badanie stawu kolanowego

Obok wywiadu podstawą zdiagnozowania gonartrozy jest badanie przedmiotowe. W trakcie tego badania lekarz sprawdza czynność stawu kolanowego, w którym podejrzewa się występowanie zmian zwyrodnieniowych oraz dla porównania drugiego, zdrowego stawu. Bada także występowanie odruchów i pracę mięśni. Ważne jest także sprawdzenie w jaki sposób pacjent radzi sobie z czynnościami dnia codziennego, takimi jak chodzenie czy wstawanie z krzesła.

 

diagnostyka-gonartrozy.jpg

diagnostyka stawu kolanowego

 

Pomocne w ustaleniu diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego są badania obrazowe. Najczęściej spośród nich wykonuje się RTG. W przypadku występowania gonartrozy na zdjęciu radiologicznym widoczne są wyrośla kostne zwane osteofitami oraz zwężona jest szpara stawowa.

 

Skala Kellgrena-Lavrence’a

W celu określenia stopnia zaawansowania gonartrozy na podstawie zdjęcia radiologicznego stosuje się 5-stopniową skalę Kellgrena-Lavrence’a, w której:

  • stopień 0 - oznacza brak zmian radiologicznych,
  • stopień 1 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują niewielkie osteofity,
  • stopień 2 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują większe osteofity,
  • stopień 3 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują większe osteofity oraz widoczne jest zwężenie szpary stawowej,
  • stopień 4 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują znaczne osteofity oraz widoczne jest zwężenie szpary stawowej lub jest ona zupełnie niewidoczna.

 

Nieco rzadziej niż RTG w celu zdiagnozowania gonartrozy wykonuje się inne badania obrazowe, takie jak MR lub TK.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Tags:

Zobacz również:

Gonartroza

Choroba zwyrodnieniowe stawu kolanowego, zwana także gonartrozą (gonarthrosis) jest obecnie jedną z najczęstszych przycyzn niepełnosprawności na świecie. Charakterystyczne dla gonartrozy są dolegliwości bólowe stawu kolanowego...

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

Dieta w gonartrozie

W przebiegu gonartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Powstałych zmian nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić ich rozwój. Oprócz ruchu, indywidualnie dobranej fizjoterapii (a jeśli jest taka potrzeba także...

Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodniejąca obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.