Zaburzenia nerwowo-naczyniowe

Jak sama nazwa wskazuje zaburzenia nerwowo-naczyniowe dotyczą zaburzeń wpływających na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. Ich występowanie może uniemożliwiać lub utrudniać prawidłową pracę kości i stawów.  Nierzadko objawami zaburzeń są ból, ucisk i niedokrwienie wybranych partii ciała.

Co oznacza drętwienie kończyn w nocy?

Drętwienie kończyn w nocy to niepokojący objaw, zwłaszcza gdy występuje często i ulega nasileniu. Z tą uciążliwą dolegliwością, która utrudnia komfortowy wypoczynek, zmaga się coraz większa liczba osób. Może ona wynikać z wielu przyczyn, jak np. zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, a w niektórych przypadkach zwiastować poważniejsze schorzenie w postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

czytaj całość

Kolagenozy - choroby tkanki łącznej

Kolagenozy to nazwa obejmująca choroby tkanki łącznej, których powstanie przypisuje się czynnikom genetycznym, hormonalnym, immunologicznym oraz środowiskowych, chociaż przyczyny ich powstania nie są do końca znane.

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet i jest najczęstsza neuropatią uciskową. Dolegliwości przeważnie dotyczą ręki dominującej.

czytaj całość

Zespół algodystroficzny

Zespół algodystroficzny, zwany także zespołem odruchowej dystrofii współczulnej, kompleksowym regionalnym zespołem bólowym (KZBR) lub zwany wcześniej zespołem Sudecka - od nazwiska niemieckiego chirurga, który jako pierwszy...

czytaj całość

Zaburzenia nerwowo-naczyniowych - farmakologia, fizjoterapia

Niedokrwienie pewnych partii ciała i ucisk nerwów mogą postępować w przypadku zaburzeń nerwowo-naczyniowych. W początkowym stadium rozwoju zaburzeń stosuje się farmakoterapię wspieraną przez fizjoterapię. W cięższych przypadkach nie wystarcza ona w przywróceniu zdrowia - dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy uszkodzone są nerwy. W takim wypadku najczęściej wykonuje się zabiegi operacyjne. Ich celem jest operacyjne uwolnienie naczyń nerwowych i krwionośnych z ucisku poprzez wycięcie lub nacięcie struktur łącznotkankowych, lub kostnych.

Przyczyny zaburzeń nerwowo-naczyniowych

Zaburzenia nerwowo-naczyniowe są związane z nieprawidłowym uciskiem na naczynia nerwowe i krwionośne. Ucisk powoduje ból, niedokrwienie, a w skrajnej formie uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych. Przyczynami może być:

  • uraz mechaniczny (np. złamanie kości),
  • wady anatomiczne,
  • powtarzalność pewnych ruchów (praca zawodowa) i mikrourazy z tym związane,
  • nieprawidłowy sposób poruszania się,
  • zmiany związane z wiekiem.

 

Do czynników sprzyjających rozwojowi zaburzeń zaliczamy m.in.:

  • inne choroby takie jak cukrzyca, toczeń, reumatyzm,
  • otyłość, lub zbyt niska masa ciała,
  • zabiegi związane ze zmianami rozłożenia masy ciała (np. mastektomia).

Zaburzenia nerwowo-naczyniowe - profilaktyka

Powstanie zaburzeń nerwowo-naczyniowych może związane z wykonywaniem określonej pracy zawodowej.  Częsta powtarzalność określonych ruchów w niewygodnej pozycji, może prowadzić do mikrourazów, które zwiększą ryzyko powstania zaburzeń nerwowo-naczyniowych. Z tych oto powodów, zalecane jest stosowanie się do przepisów BHP i zadbanie o ergonomiczne warunki na stanowisku pracy.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.