Zwyrodnienie stawu biodrowego - aktywność fizyczna, dieta, suplementacja

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta oraz suplementacja to działania, które mogą w istotny sposób zwiększyć komfort wykonywania codziennych czynności u osób zmagających się z koksatrozą. Sprawdź, jakich sportów unikać, a także jakie aktywności fizyczne są zalecane w schorzeniach zwyrodnienia stawu biodrowego. Podpowiadamy, jak skomponować dietę oraz jakich produktów spożywczych unikać.

 

Aktywność fizyczna w koksatrozie

Wiele osób zmagających się z koksartrozą unika aktywności fizycznej obawiając się bólu. W procesie leczenia zwyrodnienia stawu biodrowego codzienny trening jest niebywale ważny. Regularne wykonywanie ćwiczeń pomaga spowolnić, a nawet zahamować rozwój choroby. Ruch pozwala zmniejszyć sztywność stawu, wzmacnia osłabione chorobą mięśnie i zwiększa zakres ruchów.

 

Program ćwiczeń stacjonarnych przeznaczonych dla osób zmagających się z chorobami bioder, powinny opierać się na trzech rodzajach aktywności:

  • ćwiczenia zmniejszające sztywność stawów, zwiększające ich elastyczność i zakres ruchomości,
  • ćwiczenia wspierające układ mięśniowy i chroniący stawy,
  • ćwiczenia aerobowe poprawiające ogólną wydolność i sprawność organizmu, wzmacniające układ oddechowy oraz sercowo — naczyniowy.

Istotne jest, by konkretne ćwiczenia zarówno te stacjonarne, wodne, jak i na świeżym powietrzu, były zlecone i skonsultowane przez specjalistę w tej dziedzinie - fizjoterapeutę lub rehabilitanta.

 

rehabilitacja zwyrodnienia stawu biodrowego
Rehabilitacja zwyrodnienia stawu biodrowego powinna przebiegać pod okiem specjalisty

 

Zwyrodnienie stawu biodrowego — jaki sport?

Brak aktywności fizycznej w chorobie zwyrodnieniowej stawów, często skutkuje nasileniem objawów bólowych i zwiększeniem ryzyka kompletnego zaniku ich ruchomości. Cykliczne wykonywanie ćwiczeń może pozytywnie wpływać na lepsze odżywienie chrząstki szklistej w składniki odżywcze. Uprawianie lekkiego sportu wzmacnia mięśnie znajdujące się w pobliżu schorowanego stawu, jednocześnie go odciążając. Zamiar uprawiania konkretnej dyscypliny warto odpowiednio wcześniej skonsultować z lekarzem. Zakres ruchów powinien być ustalany indywidualnie w zależności od zaawansowania choroby, wieku i aktualnej kondycji fizycznej.

 

Zależnie od postępu choroby, bardzo często zaleca się ćwiczenia w wodzie. Aqua aerobik odciąża stawy, co przy koksartrozie jest niezwykle istotne i pomocne. Wyporność wody sprawia, że ciało wydaje się lżejsze niż w rzeczywistości, więc nawet osoby ze zwyrodnieniem stawu biodrowego poradzą sobie doskonale z tego typu ćwiczeniami. Poza ćwiczeniami typu aqua fitness można też pływać (preferowany styl: grzbietowy) i jeździć na rowerze po niewymagającym terenie.

 

Osobom zmagającym się ze zwyrodnieniami stawu biodrowego, może zostać zlecone także uprawianie jogi lub tai chi. Treningi oparte na ćwiczeniach relaksująco-oddechowych poprawią równowagę ciała, zwiększą elastyczność stawów i wzmocnią siłę mięśni.

 

Co jeść w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Odpowiednia dieta jest równie ważna dla funkcjonowania układu kostno-stawowego, co regularne ćwiczenia fizyczne. Zbyt duża masa ciała powoduje, że stawy biodrowe i kolanowe są nadmiernie obciążone. Długotrwałe przeciążenie prowadzi między innymi do zmian w obrębie tkanki chrzęstnej, co z kolei skutkuje zwyrodnieniami.

 

Podstawą diety stosowanej podczas zwyrodnienia stawów, są produkty bogate w białko i minerały takie jak magnez, potas, żelazo. Warto wykorzystywać mleko i jego pochodne, w tym ser. Ważnym jest też spożywanie warzyw i owoców, oraz produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.

Produkty spożywcze zalecane w zwyrodnieniu stawu biodrowego:

  • owoce: jagody, żurawina, cytrusy, truskawki,
  • warzywa: kapusta, kalafior, brokuł, marchewka, por, seler, warzywa strączkowe, czosnek, cebula,
  • nabiał: maślanka, kefir, jogurt naturalny,
  • ryby morskie: flądra, makrela, tuńczyk, halibut, sardynki, śledzie,
  • tłuszcze: olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek,
  • pieczywo: razowe i pełnoziarniste,
  • przyprawy: kurkuma, szałwia, imbir, goździki, majeranek (tj. przyprawy o działaniu przeciwzapalnym)
  • bakalie: orzechy włoskie, pestki słonecznika, sezam.

 

W diecie osoby zmagającej się z dolegliwościami stawu biodrowego można także uwzględnić takie składniki jak  m.in. makaron razowy, otręby, bulion drobiowy, niełuskany ryż, kiełki, galarety mięsne i rybne, mięta i dzika róża.

 

Regeneracja chrząstki stawowej - suplementacja

Prawidłowa dieta u osób, które zmagają się z problemami stawowo-kostnymi połączona powinna być z odpowiednią suplementacją. Zmagając się ze zwyrodnieniem stawu biodrowego, warto przyjmować suplementy diety bogate w kwas hialuronowy, siarczan chondroityny. Każdy z tych składników uzupełni niedobory mazi stawowej w chrząstce, zwiększając tym samym jej ruchomość. Magnez, żelazo i potas wpłyną korzystnie na funkcjonowanie mięśni wokół stawu, a witamin A, C i D korzystnie wpłynie na proces odchudzania. Witamina E połączona z selenem zmniejszy stany zapalne pojawiające się w obrębie stawów. 

Tags:

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.