Rizartroza – ćwiczenia i rehabilitacja

Zmagasz się ze zmianami zwyrodnieniowymi rąk? Sprawdź przykłady ćwiczeń, które pomogą Ci w zachowaniu sprawności stawów.

 

Zmiany zwyrodnieniowe w rizatrozie

Rizartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów rąk występuje zwykle u osób po 65 roku życia, zwłaszcza u kobiet. Szczególnie narażone są na nią osoby dużo pracujące manualnie rękami. Wśród czynników predysponujących do występowania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów rąk wymienia się także czynnik genetyczny, współwystępujące choroby ogólnoustrojowe, wady wrodzone i nabyte, a także przebyte urazy i przeciążenia.

Podstawowym objawem występujących zmian zwyrodnieniowych jest ból, najczęściej określany jako tępy i głęboki, któremu towarzyszy osłabienie siły mięśni, ograniczenie ruchów w stawach, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia funkcji rąk. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się obrzęki i guzki podskórne. Może także pojawiać się sztywność stawów. Osłabienie chwytu znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie pacjenta zmagającego się z chorobą zwyrodnieniową stawów rąk.

 

Fizjoterapia w riatrozie

Oprócz farmakoterapii w leczeniu zachowawczym chorych na rizartrozę bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapia. Zabiegi z zakresu fizykoterapii, głównie hydroterapia i krioterapia mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Podobnie działają zabiegi z zakresu:

  • elektroterapii,
  • laseroterapii,
  • magnetoterapii.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Przykładowe ćwiczenia na zmiany zwyrodnieniowe rąk

W celu jak najdłuższego zachowania sprawności i funkcji stawów rąk pacjenci zmagający się ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów rąk powinni wykonywać ćwiczenia indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę. Szczególnie ważne są wykonywane codziennie ćwiczenia w możliwie pełnych zakresach ruchów, np. maksymalne rozszerzanie palców, maksymalne prostowanie palców, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, w tym ćwiczenia z wykorzystaniem piłeczek, np. zgniatanie miękkiej piłeczki mieszczącej się w dłoni, toczenie piłeczki od nadgarstka do palców i odwrotnie. Warto również ćwiczyć precyzję ruchów, poprzez wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak sznurowanie butów, przyszywanie guzików, nawlekanie koralików na sznurek.

Bardzo dobre efekty pod względem poprawy ruchomości w stawie przynosi także odpowiednio prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę terapia manualna.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Tags:

Zobacz również:

Rizartroza

Rizartoza jest druga w kolejności najczęściej występujących zmian zwyrodnieniowych stawów. Choroba ta występuje zwykle u osób po 65 roku życia i dotyczy około 64-78% mężczyzn i 71-99% kobiet w tym wieku...

Diagnostyka artrozy

Wywiad, badania obrazowe, badania przedmiotowe oraz badania laboratoryjne – sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się artrozę. Dzięki odpowiednim badaniom Twój lekarz może rozpoznać artrozę już we wczesnej jej fazie.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.