Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.

 

Spondyloartropatie – rodzaje, objawy

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Spondylortropatie to choroby o podłożu autoimmunologiczym, których wspólnymi objawami są ból, obrzęk i zaczerwienienie chorego stawu.

 

Do spondyloartropatii zaliczamy:

  • zesztywniające zapalenie stawów,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • reaktywne zapalenie stawów,
  • młodzieńcze zapalenie stawów,
  • zapalenie stawów w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit.

ZZSK

Zesztywniające zapalenie stawów, zwane w skrócie ZZSK jest zapalną spondyloartropatią, która występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. W przebiegu tej przewlekłej choroby dochodzi do zapalenia stawu krzyżowo-biodrowego oraz drobnych stawów kręgosłupa. Objawami tego jest ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniujący do pachwin, pośladków, a nawet kolan. Objawami towarzyszącymi jest szybkie męczenie się oraz stan podgorączkowy.

 

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to zapalna spondyloartropatia występująca często w przebiegu łuszczycy. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia stawów obwodowych, najczęściej stawów palców. Rozróżnia się także osiową postać łuszczycowego zapalenia stawów, w przebiegu której dochodzi do zapalenia i usztywnienia stawów kręgosłupa.

 

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów to zapalna spondyloartropatia, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego jednego lub kilku stawów w obrębie kończyn dolnych.

 

MZS

Młodzieńcze zapalenie stawów, czyli spondyloartropatia młodzieńcza to choroba występująca u osób młodych, poniżej 16 roku życia. Jej objawami są ból, obrzęk i zaczerwienienie chorego stawu prowadzące do ograniczenia ruchomości.

 

Nieswoiste zapalenie jelit

Zapalenie stawów w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit występuje u chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniewskiego-Crohna. Przyczyna pojawiania się stanów zapalnych stawów w przebiegu chorób zapalnych jelit nie jest do końca znana, jednak przypuszcza się, że na taki stan mogą wpływać nieprawidłowości ze strony układu immunologicznego. W przebiegu nieswoistego zapalenia jelit może występować zapalenie stawów w postaci obwodowej lub osiowej. Pierwsza z nich dotyczy stawów kończyn górnych i dolnych. Objawia się ona bólem, obrzękiem oraz zaczerwienieniem okolicy chorego stawu, a następnie ograniczeniem ruchomości.

 

Postać osiowa natomiast dotyczy stawów krzyżowo-biodrowych oraz stawów kręgosłupa i objawia się bólem w okolicy kręgosłupa, często promieniującym do pachwin, pośladków lub kolan.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Tags:

Zobacz również:

Spondyloartroza

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa polegające na przedwczesnym zużyciu krążków międzykręgowych. 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.