Co oznacza drętwienie kończyn w nocy?

Drętwienie kończyn w nocy to niepokojący objaw, zwłaszcza gdy występuje często i ulega nasileniu. Z tą uciążliwą dolegliwością, która utrudnia komfortowy wypoczynek, zmaga się coraz większa liczba osób. Może ona wynikać z wielu przyczyn, jak np. zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, a w niektórych przypadkach zwiastować poważniejsze schorzenie w postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Czym się objawia drętwienie kończyn w nocy?

Drętwienie kończyn w nocy powstaje wskutek zaburzenia przewodnictwa nerwowego (parastezji). Podczas snu organizm przechodzi w etap rozluźnienia i wyciszenia, przez co zmniejsza się aktywność układu autonomicznego, doprowadzając do tego nieprzyjemnego uczucia. Najczęściej występuje pod postacią mrowienia, któremu mogą towarzyszyć: uczucie wbijania igieł, chwilowy niedowład, obrzęk, pieczenie lub silny ból. W zależności od przyczyny pojawia się w różnych miejscach – na powierzchni grzbietowej lub dłoniowej ręki, czubkach palców stóp, stopach lub obejmuje całe kończyny. Jednorazowe drętwienie nie powinno stanowić powodu do niepokoju. W przypadku nasilenia objawów warto udać się lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Drętwienie kończyn w nocy – przyczyny

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył nieprzyjemnego drętwienia kończyn w nocy. Zwykle takie mrowienie wynika z nieprawidłowej pozycji ciała i po krótkim czasie znika samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach może oznaczać poważną chorobę. Drętwienie może przebiegać w następującej postaci:

  • szybko ustępującego silnego i ostrego bólu,
  • przewlekłej, utrzymującej się przez długi czas.

Oto lista schorzeń, które mogą przyczyniać się do nocnego drętwienia kończyn.  

  • Choroby reumatyczne

Jedną z głównych przyczyn są choroby stawów. W ich przebiegu dochodzi najczęściej do niszczenia chrząstki stawowej, a nawet całego stawu, co może skutkować nocnym drętwieniem każdej z kończyn. Schorzenie dotyczy głównie stawu biodrowego i kręgosłupa. Inne choroby, które mogą odpowiadać za tę dolegliwość to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i zespół cieśni nadgarstka.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

  • Choroby zwyrodnieniowe

Siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa ciała mogą prowadzić do wielu schorzeń tkanek miękkich i chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa: dyskopatii, rwy kulszowej, rwy barkowej, neuropatii, osteoporozy, lordozy szyjnej i innych zaburzeń strukturalnych powodujących ucisk nerwów w kanale kręgowym. Natomiast przeciążenie kończyn górnych, spowodowanych ciężką pracą fizyczną lub niewłaściwą pozycją przy komputerze, skutkuje najczęściej takimi schorzeniami jak: łokieć tenisisty, zespół kanału nerwu łokciowego, przykurcz Volkmanna, przykurcz Dupuytrena. Każda z wymienionych chorób może przyczyniać się do nocnego drętwienia kończyn.

  • Choroby kardiologiczne

Biorąc pod uwagę, że drętwienie kończyn jest związane z zaburzeniem dopływu krwi, przyczyny tej dolegliwości mogą leżeć w takich chorobach jak: miażdżyca, systemowe zapalenie naczyń krwionośnych czy przemijające niedokrwienie mózgu. Do bardzo niebezpiecznych objawów zalicza się także silne drętwienie lewej ręki, które w połączeniu z ostrym bólem w klatce piersiowej i dusznościami może wskazywać na stan przedzawałowy lub zawał serca.

  • Urazy mechaniczne

Złamania kości, zwichnięcia, skręcenia czy stłuczenia bardzo często prowadzą do ucisku, a nawet uszkodzenia nerwów obwodowych, odpowiedzialnych za drętwienie kończyn w nocy.

  • Niewłaściwa dieta

Mrowienie i drętwienie kończyn mogą być wynikiem nieprawidłowego odżywiania. Niedobór magnezu, wapnia i witaminy z grupy B negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

  • Zaburzenia psychiczne

Długotrwały stan napięcia nerwowego, przewlekły stres, dystymia, hipochondria, depresja – każdy z tych czynników może wywoływać uczucie drętwienia i mrowienia w kończynach.

  • Inne choroby

W niektórych przypadkach dolegliwość może być spowodowana cukrzycą, zmianami nowotworowymi w obrębie przebiegu nerwów, chemioterapią, neuropatią obwodową, chorobami autoimmunologicznymi (np. nadczynnością tarczycy) czy stwardnieniem rozsianym.

Drętwienie kończyn nocą
W niektórych przypadkach częste i nasilające się drętwienie kończyn może mieć podłoże w poważniejszych schorzeniach

Diagnostyka drętwienia kończyn

W przypadku, gdy drętwienie kończyn w nocy występuje coraz częściej i nasila się, należy jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską. W pierwszej kolejności lekarz rodzinny przeprowadzi wywiad z pacjentem i podstawowe badania fizykalne, na podstawie których może ustalić przyczynę nawracających dolegliwości. W razie wątpliwości wypisze skierowanie do specjalisty – reumatologa, ortopedy, neurologa, endokrynologa lub kardiologa – który może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne, obrazowe i przewodnictwa nerwowego, w celu trafnego postawienia diagnozy i zastosowania odpowiedniej terapii.

Leczenie drętwienia kończyn

Prawidłowe leczenie nocnego drętwienia kończyn zależy głównie od choroby wywołującej dolegliwości. W wielu przypadkach niezbędna jest rehabilitacja w postaci terapii manualnych i mięśniowo-powięziowych, pomagających przywrócić sprawność kończyn, wzmocnienie siły mięśniowej i poprawę krążenia. Niektóre z ćwiczeń po konsultacji z fizjoterapeutą można także wykonywać w domu. Rytmiczne ściskanie miękkiej piłeczki w dłoni czy wzmacnianie poszczególnych mięśni wokół kręgosłupa może prowadzić do złagodzenia objawów lub całkowicie zapobiec nawrotom choroby.

 

W cięższych przypadkach stosowana jest farmakoterapia (w celu wyrównania niedoborów pierwiastków i substancji chemicznych), a nawet zabieg chirurgiczny polegający na odblokowaniu uciśniętych nerwów.

Drętwienie kończyn w nocy – profilaktyka

Pierwszym działaniem, jakie podejmujemy przy zdrętwiałej kończynie, jest jej delikatne rozmasowywanie i powolne wykonywanie ruchów. Taka czynność doraźnie eliminuje objawy i pozwala na normalne funkcjonowanie. Co zrobić jednak, aby do takich sytuacji nie dochodziło? Nocnemu drętwieniu kończyn nie możemy w pełni zapobiec, jednak warto zastosować się do kilku zasad, dzięki którym w przyszłości nie będziemy narażeni na poważniejsze dolegliwości.

  • Prowadzenie aktywnego trybu życia – w miarę możliwości uprawianie sportów, chodzenie na długie spacery,
  • odpowiednia postawa – unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • stosowanie właściwej diety – spożywanie posiłków bogatych w witaminy i minerały,
  • zajęcia relaksacyjne – wzmacnianie mięśni, rozciąganie stawów w postaci ćwiczeń korekcyjnych, jogi itp.,
  • regularne badania – wykonywanie co najmniej raz w roku morfologii krwi i badania moczu.

Niedobór mazi stawowej a drętwienie kończyn w nocy

Ból i sztywność stawów bardzo często towarzyszą osobom, które zmagają się z drętwieniem kończyn w nocy. Dlatego tak istotne jest zadbanie o ich jak najlepszą kondycję. Regularne uzupełnianie niedoborów mazi stawowej poprzez stosowanie suplementów diety pochodzenia naturalnego o wysokiej zawartości kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny prowadzi do:

  • wzmocnienia chrząstki stawowej,
  • poprawy elastyczności stawu,
  • szybszej regeneracji miejsc zapalnych,
  • stabilizacji połączeń kostnych,
  • zmniejszenia tarcia kości.

Warto podkreślić, że połączenie obu składników daje o wiele wyższą skuteczność działania niż ich oddzielne przyjmowanie.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.