„Strzelanie i trzaskanie" w stawach – przyczyny, objawy, zapobieganie

„Strzelanie” w stawach to objaw często ignorowany. Z pozoru niegroźny może jednak zwiastować poważne problemy ze zdrowiem. Sprawdź, dlaczego nie należy lekceważyć takiego sygnału wysyłanego z organizmu i skąd w ogóle bierze się popularne „strzykanie w kościach”.

Dlaczego strzyka w kościach?

Trzaskanie, strzelanie czy strzykanie, to popularne terminy używane do określenia charakterystycznego dźwięku pojawiającego się w stawach podczas wchodzenia po schodach, schylania bądź kucania. Niezbyt dokuczliwa niepowiązana z bólem dolegliwość, przez większość pacjentów jest lekceważona. Czy słusznie? Okazuje się, że niekoniecznie…

 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie każde „trzaskanie” w stawach zwiastuje problemy zdrowotne. Pojedynczy odgłos słyszalny podczas wykonywania codziennych czynności lub aktywności fizycznej może świadczyć bowiem o… prawidłowym rozwoju organizmu. Takie chrobotanie występuje najczęściej u osób młodych i związane jest z uwolnieniem dwutlenku węgla rozpuszczonego w mazi stawowej.

 

Sytuacja ma się inaczej, kiedy „strzykanie” połączone jest z bólem. Objawy te wskazują, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Regularne bolesne przeskakiwanie w stawach, ograniczenie ich ruchów, opuchlizna lub długo utrzymujący się po „strzyknięciu” ból, wymaga interwencji lekarskiej. Przyczyn takiego stanu może być bowiem wiele.

Strzelanie w kolanach – przyczyny

Staw rzepkowo-udowy, zwany najczęściej kolanowym to jeden z najmocniej eksploatowanych stawów u człowieka. Odpowiadający za utrzymanie całego ciężaru ciała, umożliwia zginanie, prostowanie oraz ruchy rotacyjne. Stąd też najbardziej narażony jest na niebezpieczne przeciążenia, uszkodzenia i urazy.

 

Między innymi właśnie z racji położenia, pacjenci najczęściej uskarżają się na strzelanie w tej części ludzkiego ciała. Prócz urazów i przeciążeń, chrobotanie w kolanach może zwiastować także rozwijające się w organizmie procesy chorobowe – nie zawsze związane bezpośrednio z funkcjonowaniem stawów. Tego typu dolegliwości wskazywać mogą cukrzycę lub zmiany hormonalne. Często występują też u pacjentów z nadwagą. Chrobotanie w stawach to jeden z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz zmian zwyrodnieniowych. Kolana strzelać mogą również w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej, a nawet… nieprawidłowego nawodnienia.

 

Dlaczego właściwie stawy kolanowe wydają strzelający dźwięk? Otóż najczęściej związane jest to z degeneracją chrząstki stawowej fachowo określanej jako chondromalacja. Trzask może powstawać również wskutek wzmożonego napięcia powięzi i mięśni. Wpływa to bezpośrednio na tor i sposób ulokowania rzepki podczas wykonywania typowych dla tego stawu ruchów – zginania i prostowania.

 

Bolesne trzaskanie w stawach może być związane także z uszkodzeniem łąkotki, przeskokiem ścięgna na elemencie kostnym, uszkodzeniem więzadeł, dysfunkcją stawu rzepkowo-udowego lub przerośnięciem fałd błony maziowej.

kobieta z bólem kolana

Strzelanie w stawach a niedobór mazi stawowej

Problemy ze stawami pojawiają się z różnych przyczyn. Jak już wspomnieliśmy, „trzaskanie” stawów może być następstwem chondromalacji, czyli swoistego zubożenia oraz osłabienia chrząstki stawowej, powstałego w wyniku niedoboru składników i substancji budulcowych.

 

Jednym z najważniejszych składników wpływających na odpowiednie nawilżenie, a tym samym prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej jest tzw. maź stawowa. To płyn stawowy w postaci lepkiego żelu, który pokrywa poszczególne części stawu, pozwalając mu na swobodne wykonywanie ruchów.

 

Mimo że zdrowe stawy zawierają bardzo niewielkie ilości tej substancji (np. zaledwie 0,5-2 ml w stawie kolanowym), to ma ona ogromne znaczenie w prawidłowym działaniu każdego stawu. Niedobory mazi stawowej powodują sztywnienie stawów, zwiększenie ich tkliwości, co w rezultacie prowadzi do pojawiania się bólu w trakcie ruchu. Dlatego jeśli chcemy zadać o dobrą kondycję stawów, bardzo często rekomenduje się suplementację kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny (chondroityna). Pierwszy jako jeden z najważniejszych składników budulcowych chrząstki szklistej nawilża jej powierzchnię i chroni ją przed wysychaniem. Współdziałający z nią drugi składnik odżywia natomiast chrząstkę stawową i zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia. Co ważne, największą skuteczność uzyskuje łączna suplementacja obu tych składników. Warto rozważyć więc rozszerzenie diety o te składniki, jeśli odczuwamy dyskomfort w stawach podczas uprawiania aktywności fizycznej, czy nawet wykonując codzienne czynności.

Strzelanie stawów u dzieci

„Trzaskające” stawy występują w przewadze u osób starszych, choć zdarzają się także u pacjentów przed 50. rokiem życia, a nawet wśród dzieci. W ostatnim przypadku dolegliwość ta nie stanowi z reguły zagrożenia dla zdrowia. Strzelanie stawów u dzieci wywoływane jest najczęściej wahaniami poziomu hormonów zachodzącymi w procesie wzrastania lub nadmierną relaksacją aparatu więzadłowego. Chrobotanie w stawach u dzieci z reguły nie powoduje bólu ani nie wpływa na funkcjonowanie i aktywność młodego człowieka. W takich przypadkach nie wymaga także leczenia i ustaje samoistnie.

Jak zapobiegać „strzykaniu” w stawach?

Niestety w większości przypadków „trzeszczenie” w stawach zwiastuje problemy zdrowotne. I choć jednorazowe trzaśnięcia mogą przytrafić się każdemu, to warto pamiętać, że jeśli towarzyszy im drętwienie, obrzęk, sztywność lub ból, trzeba skonsultować się z lekarzem. W przypadkach, gdy „strzykanie” niepowiązane jest z bólem, można postawić na zmianę trybu życia i wdrożenie lekkiej aktywności fizycznej.

"Strzelające" stawy – dieta

Chcąc chronić stawy, należy nie tylko zażywać odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia, ale również stosować właściwą dietę. Bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, białko, wapń, witaminy (szczególnie D) i błonnik pokarmowy, może pełnić funkcję parasola ochronnego dla stawów.

 

Właśnie dlatego jednymi z najważniejszych składników w diecie osób z „trzaskającymi” stawami powinny być:

  • warzywa i owoce o działaniu przeciwutleniającym (np. czosnek, rzodkiewka, zielona pietruszka, kapusta, aronia, truskawka, malina, porzeczka, żurawina, czarna jagoda),
  • warzywa strączkowe,
  • tłuste ryby morskie,
  • produkty mleczne,
  • produkty pełnoziarniste,
  • soja,
  • otręby,
  • orzechy, pestki dyni i słonecznika,
  • siemię lniane,
  • galaretki na żelatynie,
  • tłuszcze bogate w kwasy omega-3.

Znakomitym rozwiązaniem dla osób zmagających się ze strzykaniem w stawach jest zastosowanie diety przeciwzapalnej. O jej zasadach i ograniczeniach przeczytasz w naszym artykule - dieta przeciwzapalna – zasady, wskazania, ograniczenia.

 

Zdrowa dieta to jednak nie wszystko. Osoby zmagające się z problemem „strzelających” stawów powinny unikać też dymu papierosowego. Ogranicza on bowiem dopływ tlenu do organizmu, w tym również do torebek stawowych i chrząstek.

 

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Annals of the Rheumatic Diseases – palenie tytoniu może być odpowiedzialne za ponad jedną trzecią przypadków zachorowalności na najcięższą postać reumatoidalnego zapalenia stawów. Stwierdzono, że u osób z podwyższoną podatnością genetyczną na RZS, palenie tytoniu może odpowiadać za ponad połowę wszystkich przypadków!

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Ćwiczenia na „strzelające” stawy

Oczywiście prócz dobrze dobranej diety, stawy wspomagać można także poprzez regularne uprawianie aktywności fizycznej. Najczęściej zaleca się ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu po ok. 30-40 minut. Warto pamiętać jednak, by ćwiczenia nie były zbyt obciążające. Kiedy stawy „strzelają” po kontuzji – urazie, zwichnięciu, skręceniu itp., trening należy wznowić dopiero po pełnym wyleczeniu. Wcześniejszy powrót do aktywności może skutkować nawrotom dolegliwości.

 

W zależności od lokalizacji „chrobotania” można wykonywać prostą gimnastykę wspomagającą, która przy okazji zwiększy ogólną wydajność organizmu. Przykładowo „strzelające” kolana można wzmocnić poprzez ćwiczenia rozciągające uda i łydki oraz te rozluźniające staw kolanowy.

 

W określonych przypadkach, w porozumieniu ze specjalistą można poddać się zabiegom fizykoterapeutycznym. Tu najczęściej wymienia się krioterapię, ultradźwięki, laseroterapię i ciepłolecznictwo

Zobacz również:

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Dieta dla stawów

Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.

Artroza - chroniczne zapalenie stawów

W przypadku artrozy chodzi o proces chronicznego zapalenia stawów z utratą lub degradacją chrząstek stawowych i mineralizacją kości. Chroniczne zapalenie - oznacza, że pozostanie na stałe i nie można go wyleczyć, ale może być leczone.

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny...

Przeciążenia stawów – przyczyny, objawy, rodzaje

Ból w kręgosłupie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, zdrętwienie karku w pracy przy komputerze czy dyskomfort w kolanach w trakcie schodzenia po schodach – każda z tych dolegliwości mogą świadczyć o przeciążeniach powstałych w układzie ruchu. Te z pozoru...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.