Reumatoidalne zapalenie stawów -  seropozytywne i seronegatywne

Sprawdź co oznacza seropozytywna i seronegatywna postać RZS. Zobacz, jakie badania laboratoryjne oraz obrazowe musisz wykonać, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów.

 

RZS

RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów (zwane wcześniej gośćcem przewlekłym postępującym) jest najczęściej występującą postacią zapalenia stawów spośród chorób reumatoidalnych. Dotyczy ona głównie osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, częściej kobiet niż mężczyzn (około 3-5 razy częściej na RZS chorują kobiety niż mężczyźni). Etiologia tej choroby nie jest znana. Wśród czynników predysponujących do wystąpienia RZS wymienia się czynnik genetyczny oraz defekt układu immunologicznego. Podstawowym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest przewlekły proces zapalny, obejmujący głównie obwodowe (dystalne) stawy, głównie dłonie, ale także inne narządy i układy. Początek choroby jest mało charakterystyczny. U chorych pojawiają się stany podgorączkowe, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, spadek masy ciała. Następnie pojawiają się bóle mięśni i stawów, którym towarzyszy tzw. sztywność poranna, a także obrzęki i zapalenia stawów.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Seropozytywne i seronegatywne wyniki

Wyróżnia się dwie postacie reumatoidalnego zapalenia stawów:

- Seropozytywną, zwaną także serologicznie dodatnią, w której w surowicy pacjenta występuje czynnik reumatoidalny (RF – rheumatoid factor) będący zbiorem autoprzeciwciał; postać ta dotyczy około 70% chorych na RZS.

- Seronegatywną, zwaną także serologicznie ujemną, w której czynnik RF nie występuje, postać ta charakteryzuje się bardziej agresywnym przebiegiem choroby niż postać serologicznie dodatnia.

 

Badania laboratoryjne

Rozpoznania RZS dokonuje się na podstawie obserwacji i współistnienia charakterystycznych dla tej jednostki chorobowej objawów, a także badań laboratoryjnych i obrazowych. Najczęściej zalecane badania laboratoryjne w rozpoznaniu RZS:

- oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF), jego obecność w surowicy oznacza tzn. seropozytywną postać RZS (serologicznie dodatnią), obecność tego czynnika stwierdza się u ok. 70-80% chorych, jednak wykrywa się go także u chorych na inne choroby reumatyczne, a nawet u osób zdrowych; przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów u chorych z obecnym czynnikiem RF jest zwykle cięższy niż u osób, u których czynnik ten nie występuje (postać seronegatywna, zwana także serologicznie ujemną),

- przeciwciała anty-CCP – występują u wszystkich chorych na RZS, zarówno postacią seropozytywną i seronegatywną,

- morfologia, OB, CRP – wskaźniki zapalne, służące ocenie aktywności choroby.

Badania obrazowe w RZS

Najczęściej zalecane badania obrazowe w rozpoznaniu RZS:

- RTG – w przypadku zmian wywołanych reumatoidalnym zapaleniem stawów na obrazie radiologicznym widoczne są w początkowej fazie choroby zmniejszenie gęstości kości wokół stawu, ubytki kostne, zwężenie szpar stawowych, natomiast w zaawansowanej są to zniekształcenia stawów.

- MR – badanie bardziej dokładne, przydatne zwłaszcza na początku choroby, gdy zmiany nie są jeszcze widoczne na obrazie radiologicznym.

 

Wcześniej RZS rozpoznawano dopiero po pojawieniu się charakterystycznych objawów. Obecnie jednak chorobę tą można zdiagnozować już wcześniej, dzięki czemu już wczesnym etapie można wdrożyć specjalistyczne leczenie.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Tags:

Zobacz również:

RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto...

RZS a menopauza

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą.   

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.