Terapia manualna wg Briana Mulligana

Medycyna nieustannie się rozwija, a z nią fizjoterapia, która otwiera drzwi do nowych, bardziej zaawansowanych technik leczenia i rehabilitacji. Jedną z nich jest terapia wg Briana Mulligana. Ta nowozelandzka metoda wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta, dzięki czemu zyskała uznanie na całym świecie. Poznaj jej główne założenia i zalety.

Terapia manualna wg Briana Mulligana – na czym polega?

Do gabinetów fizjoterapeutycznych pacjenci zgłaszają się z różnymi dolegliwościami – bólem kręgosłupa, stawów obwodowych, łokciem tenisisty, łokciem golfisty czy urazami stawowymi, takimi jak skręcenia czy zwichnięcia. Te schorzenia zazwyczaj wymagają długotrwałej terapii i żmudnych ćwiczeń, które choć efektywne, nierzadko wiążą się z bólem podczas leczenia, co może zakłócić prawidłowy przebieg terapii.

Terapia manualna według koncepcji Mulligana jest alternatywą dla bolesnych technik terapii manualnej, takich jak metoda Cyriaxa, terapia powięziowa czy uwalnianie punktów spustowych. W jej przypadku specjalista delikatnie mobilizuje określony staw, jednocześnie instruując pacjenta do wykonania konkretnego ruchu. Co istotne, metoda opiera się na założeniu, że powinna przebiegać bez bólu, a jej efekt jest niemal natychmiastowy.

Kim jest Brian Mulligan?

Brian R. Mulligan to nie tylko znakomity fizjoterapeuta, ale także prawdziwy pionier w swoim zawodzie. Swoją przygodę z fizjoterapią rozpoczął w 1954 roku. Jego ogromne zaangażowanie i wkład w rozwój dziedziny przyniosły mu wiele zaszczytnych wyróżnień, takich jak honorowe członkostwo Nowozelandzkiego Towarzystwa Fizjoterapeutów. Jednak Mulligan nie ograniczał się tylko do prywatnej praktyki w Nowej Zelandii. Od lat 70. prowadzi kursy terapii manualnej, stosując wieloaspektowe założenia. Na przełomie lat 80. i 90. opracował własną metodę leczenia dolegliwości w obrębie stawów i kręgosłupa, która wciąż rozwija się wraz z postępem badań naukowych.

Metodyka koncepcji Mulligana

Zdaniem Mulligana urazy w obrębie stawów mogą prowadzić do pewnych niezgodności w ich ustawieniu, co z kolei powoduje ograniczenia w wykonywaniu prawidłowego ruchu. Fizjoterapeuta uważa, że szczególnie skuteczną metodą w leczeniu kontuzji jest naturalna mobilizacja stawu przez terapeutę przy jednoczesnym aktywnym ruchu pacjenta. Wykorzystanie technik Mulligana dostarcza specjalistom niezbędną wiedzę i metody pracy, które sprawdzają się w przypadku pacjentów cierpiących na dysfunkcje kręgosłupa, stawów obwodowych, chorobę dysku międzykręgowego, zawroty głowy, przewlekłe bóle narządów ruchu oraz wiele innych dolegliwości.

Zasady terapii Mulligana w pigułce

Przed przystąpieniem do terapii manualnej Mulligana, specjaliści przeprowadzają dokładną diagnozę problemu, wykluczają przeciwskazania oraz dobierają odpowiednie techniki dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Fizjoterapeuta w swoim podejściu przygotował podstawowe założenia, które zostały zdefiniowane za pomocą skrótów PILL oraz CROCKS.

 

Terapia manualna wg Briana Mulligana – PILL

  • P (pain free) – stosowanie poszczególnych technik nie może sprawiać bólu pacjentowi;
  • I (instant results) – natychmiastowa poprawa zakresu ruchu w terapii stawu;
  • LL (long lasting) – długotrwałe efekty stosowania terapii.

 

Terapia manualna wg Briana Mulligana – CROCKS

  • C (contraindications – przeciwwskazania) – konieczność przestrzegania zasady PILL;
  • R (repititions – powtórzenia) – początkowo stosowane są tylko trzy powtórzenia – po to, aby uniknąć potencjalnych negatywnych efektów;
  • O (overpressure – docisk końcowy) – "dociśnięcie" ruchu przez terapeutę nie powinno powodować bólu;
  • C (communication – komunikacja) – ciągły dialog terapeuty z pacjentem jest kluczowy dla monitorowania bezbolesności stosowanych technik;
  • K (knowledge – wiedza) – znajomość anatomii stawów, w tym przebiegu płaszczyzn stawowych i kierunku ruchu, jest niezbędna do skutecznego leczenia;
  • S (Sustain, sense, slow, skills – zrównoważony, zmysłowy, powolny, umiejętny) – takie powinny być cechy "ślizgu" podczas mobilizacji, dostosowanego indywidualnie do pacjenta i obszaru ciała poddawanego leczeniu.

Techniki terapii Mulligana

Jak już wspomnieliśmy, zastosowanie koncepcji opiera się głównie na mobilizacji stawu podczas ruchu pacjenta. W ramach manualnej terapii wg Briana Mulligana wyróżnia się ponad 150 specjalistycznych technik w zależności od lokalizacji i sposobu ich wykonywania. Zaliczamy do nich m.in.

  • MWM (Mobilisation With Movements – mobilizacja stawu z ruchem) – najpopularniejsza technika, w której terapeuta wykonuje mobilizację w stawie obwodowym, jednocześnie pacjent wykonuje aktywny ruch. Daje to szybkie i trwałe rezultaty.
  • NAG (Natural Apophyseal Glides – naturalne ślizgi oscylacyjne) – stosowana na odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Wykonuje się ją od połowy do końca zakresu ruchu w stawie międzywyrostkowym bez aktywnego udziału pacjenta.
  • SNAG (Sustained Natural Apophyseal Glides – przedłużone naturalne ślizgi oscylacyjne) –polega na mobilizacji stawu w odcinku szyjnym kręgosłupa z równoczesnym czynnym ruchem pacjenta. Ćwiczenia z autoterapii wykonywane przez pacjentów również okazują się skuteczne.

W terapii stawów kręgosłupa używa się technik NAG i SNAG, natomiast leczenie stawów obwodowych bazuje na technikach MWM. Terapia Mulligan Concept zawiera także zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania przez pacjentów, które mają na celu przyniesienie ulgi w bólu.

 

Brak efektów terapii powinien być alarmujący. W takiej sytuacji specjalista powinien zweryfikować, czy dobrał właściwą płaszczyznę leczenia, stopień lub kierunek mobilizacji. W niektórych przypadkach brak efektów może być spowodowany także niewłaściwym dopasowaniem techniki do potrzeb danej osoby.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Terapia wg Mulligana – dla kogo?

Terapia Mulligana może być stosowana u pacjentów z różnymi dolegliwościami, niezależnie od wieku. Oto kilka przykładów:

  • Osoby z ograniczonym zakresem ruchu w stawach spowodowanym np. zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.
  • Osoby po urazach sportowych, którzy potrzebują szybkich rezultatów przy odbywaniu rehabilitacji.
  • Osoby z przewlekłymi i ostro występującymi bólami mięśniowo-szkieletowymi.
  • Osoby po operacjach ortopedycznych, które potrzebują pomocy w przywróceniu pełnej funkcjonalności stawów.

 

Terapia wg Briana Mulligana a niedobór mazi stawowej

Zarówno terapia wg Briana Mulligana, jak i działania profilaktyczne mogą zapobiegać zesztywnieniom stawów oraz tarciom kości, które powodują ból i dyskomfort podczas poruszania. Aby utrzymać odpowiednią kondycję stawów, warto regularnie uzupełniać niedobory mazi stawowej specjalnymi suplementami diety. Preparaty bogate w siarczan chondroityny i kwas hialuronowy o wysokim stężeniu przyczyniają się do poprawy połączeń kostnych, wzmocnienia chrząstki stawowej oraz regeneracji miejsc zapalnych. Warto wiedzieć, że jednoczesne stosowanie obu tych składników umożliwia szybszą poprawę kondycji stawów.

 

Zobacz również:

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

Koksartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Sprawdź, jakiego typu ćwiczenia i rehabilitacja pomogą Ci w regeneracji stawu biodrowego w koksartrozie.

Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodniejąca obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.

Dna moczanowa - rehabilitacja

Dna moczanowa jest niezwykle bolesną postacią zapalenia stawów. Najczęściej ból pojawia się w palcach stóp, kostkach, kolanach, łydkach, stopach, nadgarstkach i łokciach. Zwykle wpływa na pojedynczy staw, ale w zaawansowanym stadium może objąć wiele stawów.

Łokieć tenisisty - fizjoterapia

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból. W artykule wskazujemy na najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...

Terapia powięziowa – czym jest i jak ją stosować?

Ból w okolicy stawów, mięśni i kręgosłupa oraz towarzyszący mu dyskomfort w dużym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pozbawione odpowiedniej elastyczności i mobilności tkanki mogą być wspomagane w różny sposób. Jedną z najnowocześniejszych metod rehabilitacji...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.