Występowanie drgań
Podczas jazdy hulajnogą elektryczną po nierównej drodze sprawia, urządzenie zaczyna drgać. W takim przypadku jazda staje się uciążliwa i może negatywnie wpływać na nasz organizm. W jaki sposób? Długotrwałe drganie to jedna z głównych przyczyn schorzenia zwanego zespołem wibracyjnym, który występuje w trzech odmianach:
- postać kostno-stawowa – w stawach zachodzą zmiany radiologiczne,
- postać naczyniowo-ruchowa – pojawiają się problemy z krążeniem lub czuciem,
- postać mieszana – dotyczy zarówno stawów, jak i układu krążenia.
Aby zniwelować drgania, warto wybierać hulajnogi z lepszą amortyzacją (z większymi kołami) oraz wyposażyć w rękawiczki dla zachowania lepszej przyczepności kierownicy. Mimo to długotrwała jazda może prowadzić do problemów ze stawem dłoni i w obrębie stawu łokciowego, który w głównej mierze odpowiada za amortyzację kończyny górnej.
Ograniczona aktywność fizyczna
Napęd elektryczny zastosowany w hulajnogach, sprawia, że możemy szybko dotrzeć w konkretne miejsce, jednak nasz wysiłek w czasie podróży jest ograniczony do minimum. Dla niektórych może być to zaleta, jednak warto spojrzeć na tę kwestię z innej strony. W dobie, gdy wielu z nas wykonuje pracę siedzącą lub z innych powodów nie rusza się zbyt dużo, hulajnoga elektryczna może pogłębiać problem ograniczonej aktywności fizycznej. A to w dalszej perspektywie może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Wymuszona pozycja
Prowadząc hulajnogę elektryczną, niełatwo jest utrzymać prawidłową pozycję. Tym samym, podczas dłuższych podróży narażamy się na obciążenia niektórych części ciała, co może skutkować w przyszłości poważnymi dolegliwościami. Bardzo istotne jest także odpowiednie dopasowanie sprzętu do wagi i wzrostu. Długie trzymanie zbyt nisko lub za wysoko rozstawionej kierownicy będzie wymuszało utrzymywanie nieprawidłowej postawy, a to z kolei prowadzi do przeciążenia stawów i dolegliwości bólowych. Dlatego warto najpierw przetestować urządzenie na krótszych dystansach, a przed każdą próbą – w miarę możliwości rozciągnąć stawy, aby zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji.
Duże ryzyko kontuzji
Mimo że prowadzenie hulajnogi elektrycznej jest bardzo łatwe, nie możemy zapominać o kwestii bezpieczeństwa. To urządzenia niestabilne, zwłaszcza na nierównej nawierzchni i przy większych prędkościach. Dlatego warto wyposażyć się w dobry kask i ochraniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia obrażeń podczas ewentualnego upadku. Kontuzje mogą dotyczyć różnych części ciała. Najczęściej narażone są kończyny górne i dolne – może dojść do obtarć, zwichnięcia stawów czy złamania.