Hulajnoga elektryczna a kondycja stawów

Hulajnogi elektryczne to jeden z najpopularniejszych alternatywnych sposobów przemieszczania się po mieście. Z pewnością przemawiają za nimi takie zalety jak możliwość szybkiego dotarcia do konkretnego miejsca, brak emisji szkodliwych spalin czy oszczędność czasu i pieniędzy. Niemniej jednak pojawiają się pewne wątpliwości dotyczące wpływu takich urządzeń na kondycję stawów. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na temat e-hulajnóg oraz tego, jak w dłuższej perspektywie oddziałują na stawy.

Czym wyróżnia się hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna to pojazd dwu- lub trzykołowy wyposażony w silnik elektryczny oraz akumulator. Jazda na niej nie wymaga zaawansowanych umiejętności, dzięki czemu korzystają z niej osoby w różnym wieku.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnej hulajnogi nie wymaga napędu za pomocą siły fizycznej. Urządzenie rozpędza się do prędkości ok. 20-30 km/h, co umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście bez nadmiernego wysiłku. Kompaktowa konstrukcja pozwala na sprawne poruszanie się w gęsto zaludnionych obszarach i wykonywanie manewrów w wąskich uliczkach. Do wyboru są modele z funkcją regulacji kierownicy, prędkości, hamowania, wielkości (dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika).

 

E-hulajnoga to dobra alternatywa dla samochodów spalinowych. Wygodna i przyjazna dla środowiska nie emituje szkodliwych substancji, co jest szczególnie istotne w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Dzięki hulajnodze można oszczędzić także czas i pieniądze – uniknąć korków (w przypadku jazdy autobusem lub samochodem) oraz ograniczyć wydatki na bilety lub paliwo.

Dlaczego warto jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Jazdę na hulajnodze elektrycznej doceniają zwłaszcza osoby, które nie mają czasu na regularną aktywność na zewnątrz. Można kupić własne urządzenie lub zdecydować się na wypożyczenie miejskiego sprzętu – wszystko w zależności od tego, jak często chcemy w taki sposób się przemieszczać. Oto kilka zalet, dla których warto zacząć jeździć na e-hulajnodze:

  • wzmocnienie mięśni brzucha, tułowia i dolnych partii ciała (utrzymanie się na hulajnodze wymaga utrzymania równowagi),
  • świetna metoda na redukcję stresu dzięki uwalnianiu endorfin,
  • doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

 

Hulajnoga elektryczna a stawy

Z jednej strony hulajnogi elektryczne to przydatne urządzenia, dzięki którym można szybko i sprawnie dotrzeć np. do pracy. Z drugiej – według fizjoterapeutów – niosą ze sobą kilka zagrożeń związanych z kondycją stawów.

Hulajnoga elektryczna a stawy
Jazda na hulajnodze elektrycznej, mimo swoich zalet, może mieć negatywny wpływ na kondycję stawów

Występowanie drgań

Podczas jazdy hulajnogą elektryczną po nierównej drodze sprawia, urządzenie zaczyna drgać. W takim przypadku jazda staje się uciążliwa i może negatywnie wpływać na nasz organizm. W jaki sposób? Długotrwałe drganie to jedna z głównych przyczyn schorzenia zwanego zespołem wibracyjnym, który występuje w trzech odmianach:

  • postać kostno-stawowa – w stawach zachodzą zmiany radiologiczne,
  • postać naczyniowo-ruchowa – pojawiają się problemy z krążeniem lub czuciem,
  • postać mieszana – dotyczy zarówno stawów, jak i układu krążenia.

Aby zniwelować drgania, warto wybierać hulajnogi z lepszą amortyzacją (z większymi kołami) oraz wyposażyć w rękawiczki dla zachowania lepszej przyczepności kierownicy. Mimo to długotrwała jazda może prowadzić do problemów ze stawem dłoni i w obrębie stawu łokciowego, który w głównej mierze odpowiada za amortyzację kończyny górnej.

 

Ograniczona aktywność fizyczna

Napęd elektryczny zastosowany w hulajnogach, sprawia, że możemy szybko dotrzeć w konkretne miejsce, jednak nasz wysiłek w czasie podróży jest ograniczony do minimum. Dla niektórych może być to zaleta, jednak warto spojrzeć na tę kwestię z innej strony. W dobie, gdy wielu z nas wykonuje pracę siedzącą lub z innych powodów nie rusza się zbyt dużo, hulajnoga elektryczna może pogłębiać problem ograniczonej aktywności fizycznej. A to w dalszej perspektywie może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

 

Wymuszona pozycja

Prowadząc hulajnogę elektryczną, niełatwo jest utrzymać prawidłową pozycję. Tym samym, podczas dłuższych podróży narażamy się na obciążenia niektórych części ciała, co może skutkować w przyszłości poważnymi dolegliwościami. Bardzo istotne jest także odpowiednie dopasowanie sprzętu do wagi i wzrostu. Długie trzymanie zbyt nisko lub za wysoko rozstawionej kierownicy będzie wymuszało utrzymywanie nieprawidłowej postawy, a to z kolei prowadzi do przeciążenia stawów i dolegliwości bólowych. Dlatego warto najpierw przetestować urządzenie na krótszych dystansach, a przed każdą próbą – w miarę możliwości rozciągnąć stawy, aby zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Duże ryzyko kontuzji

Mimo że prowadzenie hulajnogi elektrycznej jest bardzo łatwe, nie możemy zapominać o kwestii bezpieczeństwa. To urządzenia niestabilne, zwłaszcza na nierównej nawierzchni i przy większych prędkościach. Dlatego warto wyposażyć się w dobry kask i ochraniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia obrażeń podczas ewentualnego upadku. Kontuzje mogą dotyczyć różnych części ciała. Najczęściej narażone są kończyny górne i dolne – może dojść do obtarć, zwichnięcia stawów czy złamania.

Regularne uzupełnianie niedoborów mazi stawowej

Częste korzystanie z hulajnogi elektrycznej może prowadzić do problemów ze stawami, którym towarzyszą ból i drętwienie. Dlatego należy zadbać o ich lepszą kondycję, wprowadzając działania profilaktyczne. Jedno z nich – regularne uzupełnianie mazi stawowej – zapobiega zesztywnieniom stawów oraz tarciom kości, które powodują ból i dyskomfort podczas poruszania. Suplementacja siarczanu chondroityny i kwasu hialuronowego może wspomóc procesy naturalnej produkcji mazi stawowej. Z kolei odpowiednia ilość mazi stawowej poprawia stabilizację połączeń kostnych, regenerację miejsc zapalnych oraz wzmacnia chrząstkę stawową. Warto mieć na uwadze fakt, że jednoczesne przyjmowanie obu składników jest o wiele skuteczniejsze niż ich oddzielne stosowanie, co prowadzi do szybszej poprawy elastyczności stawów.

Czy jazda na hulajnodze elektrycznej jest zdrowa?

Nasuwa się pytanie: czy osoby, które mają problemy ze stawami i cierpią na choroby zwyrodnieniowe, mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej? Zdaniem fizjoterapeutów wszystko zależy od poziomu aktywności fizycznej, indywidualnych potrzeb pacjentów oraz doboru właściwego sprzętu. Można jednak spotkać się z opiniami, że e-hulajnogi, mimo zalet, nie są odpowiednim środkiem transportu na co dzień.  Dlatego jeśli mamy problemy ze stawami, warto skonsultować się z fizjoterapeutą zanim zdecydujemy się na dłuższe wyprawy hulajnogą.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.