Blog

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

czytaj całość

Kinesiotaping w chorobach zwyrodnieniowych

Kinesiotiping może być wykorzystywany jest terapia pomocnicza w leczeniu i rehabilitacji układu kostno-stawowego. Ze względu na duże bezpieczeństwo stosowania tej metody terapeutycznej, sięga się po nią zarówno w rekonwalescencji dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, czym właściwie jest kinesiotiping, kiedy się go stosuje i jakie rezultaty można uzyskać.

czytaj całość

Witamina E – właściwości, występowanie, niedobór

Witamina E to bogate źródło przeciwutleniaczy chroniących nas przed działaniem wolnych rodników. Wykazuje działanie przeciwrakowe, zapobiega powstawaniu zapaleń i opóźnia procesy starzenia się skóry. Wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy i kondycję stawów. Poznaj inne właściwości zdrowotne witaminy E i dowiedz się, w których produktach spożywczych występuje ona w największej ilości.

czytaj całość

Terapia powięziowa – czym jest i jak ją stosować?

Ból w okolicy stawów, mięśni i kręgosłupa oraz towarzyszący mu dyskomfort w dużym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pozbawione odpowiedniej elastyczności i mobilności tkanki mogą być wspomagane w różny sposób. Jedną z najnowocześniejszych metod rehabilitacji wykorzystywanych w dysfunkcjach ruchu jest terapia powięziowa. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ta forma leczenia, kiedy się ją stosuje i jakie są jej efekty.

czytaj całość

Ból pleców i chory kręgosłup – wybierz odpowiedni materac do spania

Choroby kręgosłupa objawiają się najczęściej bólami, które dezorganizują normalne funkcjonowanie. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, pomocny w leczeniu może okazać się odpowiednio dobrany materac. Na jaki typ materaca się zdecydować, by rano wstać wypoczętym? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź, czym jest materac medyczny i kiedy warto po niego sięgnąć.

czytaj całość

Tarczyca a dolegliwości stawów

Dolegliwości mięśniowo-stawowe to często jeden z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy. Sprawdź, w jaki sposób nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może wpływać na kondycję stawów, a także jak należy o nie zadbać.

czytaj całość

Choroby reumatyczne a homeopatia

Na choroby stawów cierpi w Polsce ponad  9 milionów ludzi. Z zapalną postacią choroby zmaga się ok. 300-500 tys. Polaków, w tym dzieci i młodzież. Jedną z metod wspomagających tradycyjne leczenie reumatologiczne jest homeopatia. Dziedzina medycyny niekonwencjonalnej zakłada przyjmowanie specjalnych substancji pochodzenia naturalnego, które mogą wpływać na zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków. Sprawdź, na czym polegają alternatywne metody leczenia stawów, a także czy te metody są skuteczne.

czytaj całość

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rehabilitacja

Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgii ortopedycznej wykonywany w celach leczniczych lub diagnostycznych. Staw kolanowy jest zasadniczo bardzo elastyczny i wytrzymały, a jednocześnie także podatny na urazy i zwyrodnienia. Zabieg artroskopii kolana ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz łatwość powrotu do pewnej sprawności jest często wykonywany przy różnego rodzaju urazach. Na czym polega artroskopia kolana? Sprawdź, jak należy się do niej przygotować i jak długo trwa rekonwalescencja?

czytaj całość

Pilates - sport na stawy

Pilates to forma aktywności fizycznej pozwalająca na uelastycznienie mięśni, zapobiegająca bólom kręgosłupa i redukująca wady postawy. Niewymagające specjalnej kondycji fizycznej ćwiczenia, mogą być wykonywane przez większość osób, w tym kobiety w ciąży, seniorów i osoby zmagające się z nadwagą. To doskonała forma rekonwalescencji po urazach i wspaniały trening dla stawów. Dowiedz się, czym właściwie jest pilates, kto może go uprawiać i jaki obejmuje program ćwiczeń.

czytaj całość

Zwyrodnienie stawów rąk – przyczyny, objawy, profilaktyka

Choroby zwyrodnieniowe stawów rąk nie tylko ograniczają komfort wykonywania codziennych czynności. To istotny problem społeczny i cywilizacyjny w starzejących się społeczeństwach. Charakterystyczne dla wieku podeszłego, dotykają także osoby młode, których praca wymaga intensywnego angażowania rąk. Sprawdź przyczyny, najczęstsze objawy oraz metody zapobiegające rozwojowi zmian zwyrodnieniowych.

 

czytaj całość

Koksatroza - aktywność fizyczna, dieta, suplementacja

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta oraz suplementacja to działania, które mogą w istotny sposób zwiększyć komfort wykonywania codziennych czynności u osób zmagających się z koksatrozą. Sprawdź, jakich sportów unikać, a także jakie aktywności fizyczne są zalecane w schorzeniach zwyrodnienia stawu biodrowego. Podpowiadamy, jak skomponować dietę oraz jakich produktów spożywczych unikać.

czytaj całość

Aqua fitness - zajęcia w wodzie dla każdego

Ćwiczenia w wodzie niewymagające umiejętności pływackich to najprostsza definicja aqua fitnessu. Na zajęcia prowadzone w wodzie może zapisać się niemal każdy niezależnie do wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze odmiany aqua fitnessu. Przekonaj się, czy ten sport jest odpowiedni dla osób z problemami stawowo-kostnymi.

czytaj całość

Taniec a kondycja stawów

Taniec, jako aktywność sportowa cieszy się ogromną popularnością. Szkoły tańca oferują bardzo szeroką ofertę zajęć dla uczestników w każdym wieku, począwszy od małych dzieci, młodzież, przez osoby dorosłe, aż po seniorów. Jaki wpływ mogą mieć treningi taneczne na kondycję naszych stawów? Sprawdź, jakie style taneczne mogą być rekomendowane, a których powinieneś unikać, jeżeli skarżysz się na dolegliwości stawowe.

czytaj całość

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów (arthrits rheumatica), zwane niegdyś 'gościec przewlekły postępujący' jest reumatyczną, uogólnioną chorobą tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że chory organizm niszczy własne tkanki, co najbardziej ujawnia się deformacjami stawów, ich bólem oraz sztywnością.

czytaj całość

Artroza - chroniczne zapalenie stawów

W przypadku artrozy chodzi o proces chronicznego zapalenia stawów z utratą lub degradacją chrząstek stawowych i mineralizacją kości. Chroniczne zapalenie - oznacza, że pozostanie na stałe i nie można go wyleczyć, ale może być leczone.

czytaj całość

Otyłość a zdrowe stawy

Zachowanie odpowiedniej wagi ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Otyłość zwiększa ryzyko występowania dolegliwości zwyrodnieniowych stawów. Sprawdź w jaki sposób możesz poprawić funkcje biomechaniczne przeciążonych stawów oraz poprawić komfort swojego życia.

czytaj całość

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych lat.  Zastosowanie się do kilku wskazówek może stanowić zarówno skuteczną profilaktykę jak i realną regenerację zdiagnozowanych schorzeń stawów.

czytaj całość

Dieta dla stawów

Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.

czytaj całość

Czy bieganie szkodzi stawom?

 Biegamy, aby poprawić kondycję fizyczną i wydolnościową organizmu, zwiększyć jego odporność, a także poprawić nasze samopoczucie. Z drugiej strony wszyscy mamy świadomość ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji. Czy zatem bieganie może wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów?

czytaj całość

Budowa stawów stopy

Spośród stawów stopy najbardziej narażony narażony na uszkodzenia urazowe podczas uprawiania sportu jest staw skokowy. Kontuzje stawu skokowego należą do najczęściej spotykanych w wielu dyscyplinach sportowych. Najczęstszym urazem stawu skokowego jest nadmierna inwersja, czyli potoczne skręcenie kostki.

czytaj całość

Budowa stawów kręgosłupa

Kręgosłup stanowi centralną oś ciała, pełni funkcję podporową. Jest rodzajem elastycznego i wytrzymałego 'pancerza', chroniącego delikatne struktury nerwowe przed uszkodzeniem.
 

czytaj całość

Stawy dłoni i palców

Codziennie ich używasz, codziennie pomagają Ci w każdej czynności. Zbudowane z drobnych stawów, kości i więzadeł razem tworzą dwie pomocne dłonie bez krótych ciężko się obejść. Poznaj ich budowę i funkcje, a także dowiedz się więcej o profilaktyce.

czytaj całość

Budowa stawu łokciowego

Staw łokciowy (articulatio cubiti) jest stawem złożonym. Składa się z 3 stawów anatomicznie złączonych i objętych wspólną torebką. Należą do nich staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy oraz staw promieniowo-łokciowy bliższy. Staw łokciowy jest stawem zawiasowym.

czytaj całość

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

czytaj całość
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.