Tarczyca a bóle stawów

Dolegliwości mięśniowo-stawowe to często jeden z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy. Sprawdź, w jaki sposób nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może wpływać na kondycję stawów, a także jak należy o nie zadbać.

 

Wpływ schorzeń tarczycy na układ kostno-stawowy

Tarczyca to gruczoł umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Wytwarza hormony odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm i funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Jak wynika z analiz medycznych, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może objawiać się zmianami w układzie ruchu. Przedstawiamy najczęściej występujące dolegliwości stawowe w najbardziej znanych chorobach tarczycy. 

 

Rola tarczycy w funkcjonowaniu organizmu

Gruczoł tarczycowy produkuje kalcytoninę, trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Hormony te stymulują wzrost i rozwój, wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, wzmacniają procesy przemiany materii i wytwarzanie energii potrzebnej do działania.

 

Zmniejszenie produkcji hormonów określane jest jako niedoczynność tarczycy. Powoduje ona  zahamowanie procesów psycho-fizycznych w organizmie. Do najczęściej obserwowanych, pierwszych objawów świadczących o zbyt małej ilości hormonów, zalicza się:

  • senność,
  • spowolnienie działań,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • nieuzasadnione przybieranie na wadze,
  • spadek libido,
  • problemy z menstruacją,
  • obrzęki szyi,
  • częste zaparcia,
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów,
  • Osłabienie mięśni,
  • bóle oraz obrzęki stawów.

Bóle stawów, które pojawiają się w niedoczynności tarczycy najczęściej dot. stawów kolanowych oraz skokowych. W obrazie klinicznym występuje duże podobieństwo do reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

Nadczynność tarczycy, czyli zbyt wysoka produkcja hormonów, objawia się najczęściej zwiększoną potliwością, zaburzeniami miesiączkowania, skłonnością do biegunek, chudnięciem, drżeniem rąk i pobudliwością nerwową.

 

badanie tarczycy
 

Nieprawidłowa praca tarczycy, a dolegliwości kostno-stawowe

Hormony produkowane przez tarczycę realnie wpływają także na metabolizm kości i produkcję kolagenu. Zmiany spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu mogą więc objawiać się dolegliwościami układu ruchu. 

 

Pacjenci zmagający się z niedoczynnością tarczycy mogą skarżyć się w tym zakresie między innymi na sztywność oraz bóle mięśni i stawów, bolesne skurcze, obrzęki stawów i tkanek okołostawowych. Dolegliwości najczęściej zauważane są w stawach kolanowych, nadgarstkowych i skokowych. Rzadziej w stopach i rękach. Ta postać nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy zwiększa ryzyko występowania innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym dny moczanowej i artropatii neurogennej. Niedoczynność tarczycy może prowadzić też do pogorszenia jakości struktury kości, jałowej niedokrwiennej martwicy głowy kości udowej i zespołu cieśni nadgarstka.

  • Dnę moczanową wywołują odkładane w tkankach kryształy moczanu sodu. Dna moczanowa najczęściej obejmuje stawy i objawia się bardzo silnym bólem, zmniejszoną ruchomością i obrzękiem w ich obrębie.
  • Artropatia neurogenna lokalizowana jest najczęściej w stawach skokowych, śródstopnych i śródstopno-paliczkowych. Występujące tu zmiany zwyrodnieniowe związane są z destrukcją chrząstek stawowych i nasad kości doprowadzających do przemieszczania się powierzchni stawowych.
  • Zespół cieśni nadgarstka - głównym objawem jest mrowienie, drętwienie oraz ból palców rąk. Wraz z postępem choroby dochodzi do zaburzenia czucia oraz do zaniku mięśni kłębu kciuka.

W nadczynności, zwanej fachowo tyreotoksykozą, również mogą występować zmiany w układzie ruchu. Tu najczęściej pojawiają się miopatie (zaburzenia funkcjonowania mięśni) oraz dolegliwości stawowe i kostne. Tyreotoksykoza może nasilić proces utraty tkanki kostnej (tzw. resorpcja kości), co w rezultacie prowadzi do osteopenii, a w ostateczności nawet do osteoporozy.

 

Bóle stawów w chorobie Hashimoto

Jedną z najbardziej znanych chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem tarczycy jest choroba Hashimoto. To stan, w którym tarczyca atakowana jest przez własny układ odpornościowy. Charakterystyczne dla Hashimoto objawy to:

  • bóle mięśni i stawów, osłabienie siły mięśniowej
  • przyrost masy ciała, zaparcia
  • blada skóra, matowe włosy
  • uczucie zimna,
  • problemy z koncentracją
  • zmęczenie,

Leczenie choroby Hashimoto ma na celu przywrócenie odpowiedniego poziomu stężenia hormonów. Terapia trwa całe życie. Bardzo ważnym elementem terapii jest zdrowy styl życia, w tym także aktywność fizyczna oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Wielu dietetyków zaleca dietę eliminacyjną z wykluczeniem glutenu.

 

Wpływ leczenia tarczycy na niektóre dolegliwości stawowe

U osób, u których stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, a jednocześnie zmagają się z dolegliwościami stawowymi, najważniejsza jest odpowiednia diagnoza endokrynologiczna. Badania hormonalne może również zlecić ortopeda, który bez kompleksowych wyników, będzie leczył wyłącznie objawy, a nie przyczynę bólu czy sztywności.

 

W przypadku nadczynności należy doprowadzić do obniżenia zbyt wysokiego poziomu hormonów, a w niedoczynności do uzupełnienia ich niedoborów. Jeśli zmiany stawowe spowodowane są problemami endokrynologicznymi, najczęściej ustępują po ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej. Jeżeli jednak będą się dłużej utrzymywać lub co gorsze nasilać, warto wykonać badania diagnostyczne w celu ustalenia przyczyn bólu. Dolegliwości stawów mogą być bardzo uciążliwe i znacząco utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Dlatego zaleca się dbać o ich kondycję, uzupełniając niedobory mazi stawowej.

 

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

 

W chorobie Hashimoto ważne jest regularne przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza specjalistę. Istotne jest także wykonywanie kontrolnych badań profilaktycznych oraz tych określających aktualny poziom hormonów. Badania okresowe pozwalają nie tylko skontrolować ogólny stan zdrowia, ale także wykryć subkliniczną (utajoną) postać niedoczynności tarczycy.

Zobacz również:

Artretyzm - dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana także podagrą lub skazą moczanową czy bardziej popularnie - artretyzmem, jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego i jego nadmiernym stężeniem we krwi. Dna moczanowa spowodowana jest zazwyczaj nadmiernym wytwarzaniem...

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet i jest najczęstsza neuropatią uciskową. Dolegliwości przeważnie dotyczą ręki dominującej.

Dieta dla stawów

Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.