Chodzenie po schodach a kondycja stawów

O dobrą kondycję stawów warto dbać w każdym wieku – niezależnie od tego, czy jesteś cieszącym się życiem 30-latkiem, czy aktywnym seniorem. Badania jasno pokazują, że z bólem stawów do lekarza zgłaszają się coraz częściej także młode osoby. Siedzący tryb życia, brak czasu na aktywność fizyczną, nadwaga, zwichnięcia, czy inne przeciążenia – każdy z tych czynników może doprowadzić do problemów ze sprawnością ruchową. Świetnym ćwiczeniem dla organizmu, poprawiającym kondycję i wydolność, jest chodzenie po schodach. Wzmacnia ono nasze mięśnie i poprawia sylwetkę, ale ma również zbawienny wpływ na stawy.

Jak prawidłowo zadbać o kondycję stawów?

Choroby stawów od wielu lat stanowią jeden z większych problemów zdrowotnych osób na całym świecie. Dlatego warto – jak najszybciej – wprowadzić dobre dla zdrowia nawyki, które poprawią funkcjonowanie naszego układu kostnego i mięśniowego. Oto kilka najpopularniejszych sposobów na to, jak zadbać o kondycję stawów.

  • Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia negatywnie wpływa na nasze stawy, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o więcej ruchu w ciągu dnia. Form aktywności fizycznej, które wzmocnią nasze mięśnie i stawy, jest wiele. Można zaliczyć do nich spacer, pływanie, jazdę na rowerze, jogę czy chodzenie po schodach. W przypadku uprawiania sportu ważne jest, by pamiętać o wykonaniu prawidłowej rozgrzewki (rozciąganiu mięśni i stawów, czyli stretchingu), dzięki czemu ograniczymy ryzyko wystąpienia kontuzji.

  • Zdrowy styl życia

Czynności, które wykonujemy zarówno w pracy, jak i poza nią, mają ogromny wpływ na nasze stawy. Mówimy tutaj nie tylko o zawodach biurowych, w których niewiele się poruszamy, ale także pracy fizycznej. Wykonywanie tych samych ruchów przez kilka godzin czy podnoszenie ciężkich rzeczy, może stać się przyczyną wielu schorzeń związanych ze stawami. To samo dotyczy aktywności w wolnym czasie. Zwróćmy uwagę na to, by nasza postawa nie była zgarbiona oraz w miarę możliwości ograniczmy noszenie ciężkich toreb z zakupami, by nie obciążać stawów.

  • Właściwa dieta

Dla utrzymania stawów w dobrej kondycji, bardzo istotna jest także odpowiednia dieta składająca się z produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, selen, witaminę D, C i B12 (np. owoce morza, orzechy włoskie, ryby). Liczne badania naukowe dowodzą, że pokarmy bogate we wspomniane składniki aktywne przyczyniają się do rozwoju kości, mięśni i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie chrząstki i mazi stawowej. Przeczytaj więcej o diecie na zdrowe stawy.

  • Prawidłowa waga ciała

To nic innego jak wypadkowa zdrowej diety i aktywności fizycznej. Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest niezbędne do zachowania dobrej kondycji stawów. Dodatkowe kilogramy zwiększają nacisk na stawy, co powoduje ich szybsze zużywanie. Przykładowo – każdy nowy kilogram tkanki tłuszczowej to aż cztery dodatkowe kilogramy obciążające kręgosłup.

  • Odpowiednie obuwie

Kwestią bardzo często bagatelizowaną pozostaje odpowiedni dobór obuwia. Ma on kolosalne znaczenie, zwłaszcza dla zachowania dobrej kondycji stawów kolanowych i biodrowych. Wybierając buty, zwracajmy uwagę nie tylko na ich długość, ale także szerokość. W przypadku kobiet zaleca się, by wysokość obcasa nie przekraczała 3 cm.

  • Suplementacja wzmacniająca stawy

Właściwa suplementacja to jedna z najskuteczniejszych metod regeneracji stawów. Odpowiednie preparaty włączone do diety, zawierają niezbędne składniki do odbudowy zarówno tkanki chrząstki, jak i mazi stawowej.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Chodzenie po schodach - efekty

Chodzenie po schodach to jedna z najbardziej zalecanych aktywności fizycznych dla poprawy kondycji stawów. Nie trzeba od razu pędzić na siłownię, czy kupować stroju do biegania lub roweru. Wspinaczka po schodach wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję i przynosi wiele innych korzyści – podczas godzinnego treningu możemy spalić nawet 800 kcal! Poza doskonaleniem sylwetki i utratą wagi, wchodzenie po schodach wpływa korzystnie także na naszą skórę, koordynację ruchową i poprawia nasze samopoczucie. I co najważniejsze, wbrew pozorom nie powoduje obciążenia stawów, tylko wprost przeciwnie – poprawia ich kondycję.

Chodzenie po schodach dla zdrowia

Regularne chodzenie po schodach poprawia krążenie i gwarantuje odpowiednią sprawność układu ruchowego – niezwykle istotną przy problemach ze stawami. Systematyczne treningi sprawiają, że zarówno stawy, jak i mięśnie stają się odpowiednio dotlenione, dzięki czemu regenerują się o wiele szybciej. Co więcej, lekarze twierdzą, że to bardzo dobry sposób na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. W połączeniu z wysiłkiem aerobowym pomaga spalić tkankę tłuszczową i zmniejsza ryzyko występowania osteoporozy. To także bardzo dobre rozwiązanie dla pań po menopauzie, o czym świadczą badania przeprowadzone przez amerykańskie stowarzyszenie The North American Menopause Society.

Chodzenie po schodach a kondycja stawów
Chodzenie po schodach niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu

Powtarzalność wykonywanych ruchów nie tylko wpływa na siłę naszych mięśni, ale także przyczynia się do poprawy metabolizmu. To z kolei może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi i zahamowania pierwszych objawów cukrzycy. Każda aktywność fizyczna uwalnia w naszym ciele endorfiny – hormony szczęścia. Poprawa krążenia wpływa na nasze samopoczucie i buduje pewność siebie.

Kondycja stawów a uzupełnienie niedoborów mazi stawowej

Jeśli zależy nam na dobrej kondycji stawów, powinniśmy także zadbać o regularne uzupełnianie niedoborów mazi stawowej. Smarowanie powierzchni chrząstek umożliwia szybką regenerację, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Zbyt mała ilość mazi może przyczyniać się do tarcia kości, co powoduje ból i sztywność stawu. Dlatego warto sięgnąć po suplementy diety, które składają się tylko z naturalnych substancji. Kwas hialuronowy wraz z siarczanem chondroityny o wysokim stężeniu sprawiają, że chrząstka jest wzmocniona i elastyczniejsza, jednocześnie stabilizując połączenia kostne i zmniejszając ból stawów. Stosowanie odpowiedniego preparatu zapewnia skuteczne uzupełnienie mazi, które może utrzymywać się nawet do kilkunastu miesięcy.

Jak prawidłowo ćwiczyć wchodzenie po schodach?

Chodzenie po schodach pozornie wydaje nam się proste, jednak, aby takie ćwiczenia przyniosły nam korzyści, należy zadbać o ich właściwą technikę. Tempo wchodzenia jest niezmiernie istotne i powinno być dopasowane do naszych kondycyjnych możliwości. W przypadku złapania zadyszki – nie wpadajmy w panikę. Ma ona pozytywny wpływ na nasz organizm, a z czasem ćwiczenie będziemy wykonywali dłużej.

 

Wchodząc po schodach, pamiętajmy o tym, by stawiać na stopniu całą stopę. Ważna jest także koordynacja rąk, która pomaga sprawniejszym w wykonywaniu ćwiczenia i zaangażowaniu dodatkowych partii mięśni. Do treningu warto wybrać stabilne schody z poręczą w miejscu o mniejszym natężeniu ruchu, by nikomu nie przeszkadzać.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.