Choroby stawów

Artroza - chroniczne zapalenie stawów

W przypadku artrozy chodzi o proces chronicznego zapalenia stawów z utratą lub degradacją chrząstek stawowych i mineralizacją kości. Chroniczne zapalenie - oznacza, że pozostanie na stałe i nie można go wyleczyć, ale może być leczone.

czytaj całość

Diagnostyka osteoporozy

Osteoporoza i związane z nią złamania mogą pozbawić Cię mobilności i niezależności. To zwyrodnieniowa choroba kości, która dotyka głównie kobiety po menopauzie. Sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się osteoporozę.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich okolicznościach łokieć tenisisty może zostać uznany za chorobę zawodową.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - fizjoterapia

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból. W artykule wskazujemy na najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne.

czytaj całość

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować.

czytaj całość

Dna moczanowa - profilaktyka

Leki pomagają złagodzić objawy dny. Jednocześnie istnieje wiele sposobów, aby jej zapobiegać.  Podobnie jak czynniki związane ze stylem życia mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej, modyfikacja niezdrowych zachowań może zmniejszyć liczbę ataków. Szczególną uwagę zwróć na dietę, wagę i alkohol.

czytaj całość

Dna moczanowa - rehabilitacja

Dna moczanowa jest niezwykle bolesną postacią zapalenia stawów. Najczęściej ból pojawia się w palcach stóp, kostkach, kolanach, łydkach, stopach, nadgarstkach i łokciach. Zwykle wpływa na pojedynczy staw, ale w zaawansowanym stadium może objąć wiele stawów.

czytaj całość

Diagnostyka dny moczanowej

Bolą Cię stawy? Ktoś powiedział, że to może być dna moczanowa. Jak jednak sprawdzić, czy rzeczywiście masz taki problem? Dna może być naprawdę trudna do zdiagnozowania. To dlatego, że niektóre objawy są takie same dla różnych chorób.

czytaj całość

Dna moczanowa - dieta

Dna moczanowa jest bolesną postacią zapalenia stawów. Atakuje stawy i powoduje ostry ból i obrzęk głównie w dużym palcu u stóp i palcach u dłoni, a czasem w nadgarstkach, łokciach, kolanach i kostkach. Jednak odpowiednio dobrana dieta pozwala zmniejszyć negatywne skutki choroby.

czytaj całość

Światowy Dzień Reumatyzmu 12 października

Światowy Dzień Reumatyzmu to okazja do rozmów oraz głębszej refleksji na temat chorób reumatycznych. Organizowane w tym dniu inicjatywy mają na celu zwiększenie świadomości społecznej związanej z występowaniem dolegliwości reumatycznych, a także do łamania powszechnie obowiązujących w tej dziedzinie stereotypów.

czytaj całość

MIZS - pomoc socjalna, rehabilitacja

Sprawdź, na jakie wsparcie może liczyć Twoje dziecko, jeżeli cierpi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Skorzystaj z dostępnej pomocy i zapewnij swojemu dziecko środki, które pozwolą mu lepiej przejść przez chorobę.

czytaj całość

Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.

czytaj całość

Endoproteza stawu biodrowego

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego wywołanych koksartrozą mogą powstać konieczność wstawienia endoprotezy. Sprawdź, jakie powikłania mogą wystąpić po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

czytaj całość

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.

czytaj całość

Koksartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Sprawdź, jakiego typu ćwiczenia i rehabilitacja pomogą Ci w regeneracji stawu biodrowego w koksartrozie.

czytaj całość

Dieta w gonartrozie

W przebiegu gonartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Powstałych zmian nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić ich rozwój. Oprócz ruchu, indywidualnie dobranej fizjoterapii (a jeśli jest taka potrzeba także farmakoterapii) bardzo dużą rolę odgrywa tu dieta.

czytaj całość

Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

czytaj całość

Glukozamina na stawy

Czy zawarta w preparatach na stawy glukozamina przynosi realną poprawę ich kondycji? Sprawdź, czym jest glukozamina, kiedy się ją stosuje, a także jakie są spodziewane efekty suplementacji glukozaminą.

czytaj całość

Dieta w artrozie

Nadwaga, otyłość czy brak ruchu to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wystąpienie artrozy. Sprawdź, jak skomponować dietę, która może spowolnić postępujący proces zwyrodnieniowy.

czytaj całość

Diagnostyka artrozy

Wywiad, badania obrazowe, badania przedmiotowe oraz badania laboratoryjne – sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się artrozę. Dzięki odpowiednim badaniom Twój lekarz może rozpoznać artrozę już we wczesnej jej fazie.

czytaj całość

Ćwiczenia i rehabilitacja w artrozie

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym procesem, w którym dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. U pacjentów z artrozą bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapia, która może spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych.

czytaj całość

Artoza - jak zapobiegać?

Uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną artoza, to choroba, której dużym stopniu możesz zapobiec lub złagodzić jej objawy. Sprawdź najważniejsze zalecenia profilaktyczne, które pomogą Ci wzmocnić stawy i ustrzec je przed artrozą.

czytaj całość

Kolagenozy - choroby tkanki łącznej

Kolagenozy to nazwa obejmująca choroby tkanki łącznej, których powstanie przypisuje się czynnikom genetycznym, hormonalnym, immunologicznym oraz środowiskowych, chociaż przyczyny ich powstania nie są do końca znane.

czytaj całość

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

czytaj całość
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.