Glukozamina na stawy – pomaga, czy nie?

Czy zawarta w preparatach na stawy glukozamina przynosi realną poprawę ich kondycji? Sprawdź, czym jest glukozamina, kiedy się ją stosuje, a także jakie są spodziewane efekty suplementacji glukozaminą.

 

Glukozamina na stawy

Glukozamina to pochodna cukru, która zawiera w swoim składzie grupę aminową. Umożliwia syntezę glikozaminoglikanów, którymi są m.in. kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny. Glukozamina to jeden z popularniejszych składników występujących w suplementach diety wzmacniających stawy. W preparatach zawarta jest często w formie chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. Możemy nieraz usłyszeć, że glukozamina polecana jest osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe oraz reumatyczne. Niektórzy producenci suplementów diety polecają ją jako substancję profilaktyczną, która ma za zadanie wzmocnić stawy. Należy jednak zadać sobie zasadnicze pytanie: czy jej działanie jest rzeczywiście skuteczne?

 

glukozamina-porownanie.png

Działanie glukozaminy – publikacja British Medical Journal

Prestiżowy magazyn British Medical Journal opublikował na swoich łamach wyniki badań, które obrazują rzeczywistą skuteczność glukozaminy. Badania prowadzone były przez szwajcarskich naukowców z Uniwersytetu w Brnie. W swojej metaanalizie naukowcy ze Szwajcarii skrupulatnie przeanalizowali 10 niezależnych badań prowadzonych na łącznej liczbie 3800 pacjentów.

 

Wyniki badań bardzo jasno pokazują, że samodzielne podawanie glukozaminy lub chondroityny, a także połączenie obu substancji nie wpływa na zmniejszenie bólu w stawach, ani na zwężenie szpary stawowej. Aby możliwe było uzyskanie pozytywnych efektów suplementacji, konieczne jest działanie kwasu hialuronowego, który w tym przypadku zadziałałby jako aktywator. Samodzielne działanie glukozaminy nie pozwala uzyskać lepszego efektu niż placebo.

 

Oznacza to, że przyjmowanie preparatów zawierających nawet bardzo duże stężenie glukozaminy czy chondroityny nie wpłynie realnie na poprawę kondycji stawów, jeżeli działanie tych substancji nie zostanie aktywowane przez kwas hialuronowy dostarczony do organizmu w odpowiednim stężeniu.

 

Pacjenci przyjmujący leki z glukozaminą nie muszą się obawiać niebezpiecznych efektów ubocznych. Z zasady zażywanie typowych dawek glukozaminy nie jest szkodliwe dla organizmu. Do najczęściej występujących skutków ubocznych przyjmowania glukozaminy zalicza się nudności, zaparcia, wzdęcia, biegunki. Symptomy te mają charakter dość ogólny i często ich występowanie może być wynikiem reakcji alergicznych lub nietolerancji pokarmowych. Powstające w wyniku przyjmowania glukozaminy skutki uboczne najczęściej przebiegają w łagodny sposób i stosunkowo szybko ustępują.

 

Naukowcy z British Medical Journey wskazali jednak, że z powodu niskich efektów suplementacji glukozaminą, narodowe systemy opieki nie powinny finansować tych preparatów, albowiem nie przyczyniają się one realnie do poprawy kondycji stawów u pacjentów. Jest to niezwykle ważna uwaga, ponieważ w 2008 r. suplementy glukoaminowe wygenerowały sprzedaż na poziomie 2 mld USD (1,5 mld EUR). W stosunku do danych z 2003 r. był to wzrost obrotów o niemal 60%.

Jeśli nie glukozamina, to co?

W przypadku niedoboru mazi stawowej, warto sięgnąć po suplement zawierający w składzie elementy płynu synowialnego – kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny. W wyniku ograniczonych zdolności organizmu do produkcji kwasu hialuronowego jego ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem. Efekty niedoborów kwasu hialuronowego widoczne są na zewnątrz w formie m.in. pojawiających się zmarszczek, mniejszej elastyczności i sprężystości skóry. Jednak dużo poważniejsze konsekwencje mają braki kwasu hialuronowego wewnątrz stawu. Niedobory mazi stawowej sprawiają, że zmniejsza się amortyzacja i lepkość wewnątrz stawu, co prowadzi do powstawania uderzeń i otarć w powierzchniach między stawowych. Niewystarczające nawilżenie stawów powoduje ich szybsze zużycie i zdecydowanie częściej dochodzi do kontuzji. U pacjentów w tym stanie może pojawić się objaw trzeszczenia w stawach, ograniczenie ruchomości a nawet ból.

 

W takiej sytuacji lekarze bardzo często zalecają podawanie kwasu hialuronowego w formie zastrzyków, ponieważ w ten sposób kwas hialuronowy stosunkowo szybko może zostać dostarczony do powierzchni stawowych. Niestety jednak iniekcje do konkretnego stawu należy powtarzać seriami (najczęściej 3-5 razy). Zastrzyki są inwazyjnym działaniem i oddziałują miejscowo – tylko w obrębie danego stawu.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Dlatego wartą rozważenia alternatywą jest płynny kompleks na stawy będący połączeniem kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny. Nie jest to jednak przypadkowe połączenie obu tych składników. Specjalny łańcuch chemiczny umożliwia nie tylko szybkie dostarczenie kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny do stawów, ale także aktywuje organizm do samodzielnej produkcji mazi stawowej. Połączenie obu składników w odpowiednich proporcjach w jeden skoncentrowany płyn, zapewnia nieporównywanie skuteczniejsze efekty niż suplementacja tylko jednego z tych składników. Dlatego wybierz suplement, który może realnie uzupełnić niedobory występujące w mazi stawowej.

 

Wzmocnij swoje stawy w każdym wieku

 

Jak długo trwa suplementacja?

Długość suplementacji uzależniona jest od stopnia zużycia stawów i niedoborów mazi stawowej. Większe niedobory występują często u osób w podeszłym wieku, wyczynowych sportowców czy osób, które nadwyrężają swoje stawy w związku z wykonywaną pracą zawodową. Należy pamiętać, że kondycja stawów zależy między innymi od stopnia zużycia chrząstki stawowej, natężenia ruchów w obrębie stawów, wieku i masy ciała.

 

Tags:

Zobacz również:

Kwas hialuronowy

Podstawowy kamień budowlany 'mazi' stawowej. Kwas hialuronowy stanowi element budulcowy chrząstki hialitowej. By chrząstka mogła się regenerować i prawidłowo funkcjonować wymaga ciągłego uzupełniania ubytków kwasu hialuronowego, który przeciwdziała jej wysychaniu.

Jak wybrać dobry preparat na stawy?

Duża liczba łatwo dostępnych preparatów na stawy, wcale nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji. Jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu dolegliwości bólowych oraz poprawie kondycji stawów, musisz być świadomy, z czego wynikają różnice...

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Skład suplementów na stawy

Jak wybrać dobry suplement diety na stawy, który realnie wzmocni zniszczone stawy? Skorzystaj z naszego zestawienia, w którym opisujemy jaki skład znajduje się w preparatach na stawy, a także jakie są możliwe skutki wynikające z ich zażywania.

Kwas hialuronowy - tabletki, płyn, maści, kremy

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w profilaktyce sprawnych stawów. Jego suplementacja może przybrać różną formę – tabletek, maści, zastrzyków czy płynu do picia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.