Artoza – jak zapobiegać?

Uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną artoza, to choroba, której dużym stopniu możesz zapobiec lub złagodzić jej objawy. Sprawdź najważniejsze zalecenia profilaktyczne, które pomogą Ci wzmocnić stawy i ustrzec je przed artrozą.

 

Artroza – choroba cywilizacyjna

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów jest obecnie uznana przez WHO ze chorobę cywilizacyjną. Występuje głównie u osób po 40 roku życia. Jej głównymi objawami są:

  • ból pojawiający się na początku oraz w trakcie ruchu,
  • sztywność stawów występująca na nocy i dłuższym odpoczynku,
  • uczucie trzeszczenia w stawie,
  • ograniczenie ruchomości w stawie,
  • zniekształcenie obrysów stawu.

Jak spowolnić rozwój artrozy?

Gdy już pojawia się wyżej wymienione objawy, nie ma możliwości ich cofnięcia. Można jednak zapobiegać ich powstaniu oraz spowalniać ich rozwój. Służyć temu może rekreacyjne uprawianie sportu, przestrzeganie zasad zdrowej diety, a tym samym zapobieganie otyłości.

 

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stawy, gdyż poprzez ruch dochodzi do stymulacji wydzielania płynu stawowego, który ochrania i odżywia chrząstkę stawową, a także pozytywnie wpływa na skład tego płynu. Zalecana jest np. pływanie i ćwiczenia w środowisku wodnym, jazda na rowerze, nordic walking, bieganie po miękkim podłoży i w odpowiednim obuwiu, aby nie przeciążać stawów. Należy jednak pamiętać o tym, że nadmierna aktywność fizyczna prowadzi do przeciążenia stawów przyspieszając tym samym rozwój zmian zwyrodnieniowych. Przeczytaj więcej o aktywności fizycznej i rehabilitacji zalecanej w artrozie.

 

Dbanie o stawy w artrozie

Podczas wykonania czynności dnia codziennego również należy pamiętać o tym, aby nie obciążać stawów. W tym celu należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz długotrwałego przyjmowania jednej pozycji, głównie stojącej. Jeśli konieczne jest podniesienie ciężkiego przedmiotu, powinno się podnosić go z pozycji przysiadu, wówczas jest mniejsze obciążenie stawów kręgosłupa.

 

Podnoszenie ciężkich przedmiotów w nieodpowiedniej pozycji może przyspieszyć rozwój artrozy

 

Utrzymanie odpowiedniej wagi

Zapobieganie otyłości jest bardzo ważne w zapobieganiu artrozie, ponieważ nadmierna masa ciała powoduje przeciążenie stawów, co sprzyja pojawieniu się i rozwojowi zmian zwyrodnieniowych (sprawdź wpływ otyłości a kondycją stawów). Pamiętaj, że każdy 1 kilogram nadwagi to dodatkowe 5% obciążenia dla stawów kolanowych, biodrowych oraz skokowych. Przy nadwadze 10 kg Twoje stawy obciążone są o dodatkowe 50%. Bezpośrednią konsekwencją nadmiernego obciążenia stawów jest szybsze zużycie chrząstki stawowej.  Dodatkowo często otyłości towarzyszy cukrzyca, której przebieg przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych.

 

5 zasad - jak ograniczyć ryzyko artrozy?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienie artrozy należy przestrzegać zasad zdrowej diety, a wśród nich:

  • należy dbać o zbilansowaną dietę, która dostarcza wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów,
  • należy spożywać pięć posiłków w ciągu dnia,
  • należy wypijać około 1,5 litra wody dziennie,
  • czarną herbatę powinno zastąpić się herbatami ziołowymi oraz owocowymi,
  • należy wybierać produkty z niskim indeksem glikemicznym.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Zalecenia dot. diety w artrozie

Odpowiednia dieta może spowolnić rozwój artrozy, dlatego też do minimum należy ograniczyć spożycie:

  • soli,
  • produktów wysokoprzetworzonych i gotowych,
  • cukru i gotowych wyrobów cukierniczych (ciast, ciastek),
  • tłustych wędlin i serów (emmentaler, camembert),
  • kawy, czarnej herbaty, alkoholu.

 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Tags:

Zobacz również:

Ćwiczenia i rehabilitacja w artrozie

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym procesem, w którym dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. U pacjentów z artrozą bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapia, która może spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych.

Diagnostyka artrozy

Wywiad, badania obrazowe, badania przedmiotowe oraz badania laboratoryjne – sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się artrozę. Dzięki odpowiednim badaniom Twój lekarz może rozpoznać artrozę już we wczesnej jej fazie.

Dieta w artrozie

Nadwaga, otyłość czy brak ruchu to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wystąpienie artrozy. Sprawdź, jak skomponować dietę, która może spowolnić postępujący proces zwyrodnieniowy.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.