Profilaktyka artretyzmu

Leki pomagają złagodzić objawy dny. Jednocześnie istnieje wiele sposobów, aby jej zapobiegać.  Podobnie jak czynniki związane ze stylem życia mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej, modyfikacja niezdrowych zachowań może zmniejszyć liczbę ataków. Szczególną uwagę zwróć na dietę, wagę i alkohol.

 

O czym warto pamiętać, układając dietę?

Atak dny jest często spowodowany przez jedzenie pokarmów bogatych w purynę. To substancja organiczna, która występuje w wielu produktach spożywczych. Po rozłożeniu przez organizm przekształca się w kwas moczowy. Jest przyczyną dny moczanowej i wrogiem każdego, kto na nią cierpi.

 

Aby zmniejszyć ryzyko:

  • Sprawdź, jakie produkty są bogate w purynę. Musisz ich unikać lub ograniczać. Chodzi tutaj m.in. o piwo i skorupiaki.
  • Włącz do diety świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy oraz niskotłuszczowy i beztłuszczowy nabiał. Jedz też pokarmy bogate w witaminę C. W ten sposób obniżysz poziom kwasu moczowego.
  • Pij kawę z umiarem.
  • Unikaj napojów słodzonych fruktozą, w tym napojów gazowanych i soków owocowych. Mogą spowolnić wydalanie kwasu moczowego przez nerki.

Utrata masy ciała

Otyłość zwiększa ryzyko ataku dny moczanowej - artretyzmu. Prawdopodobnie dlatego, że podnosi poziom kwasu moczowego. Postaraj się pozbyć nadmiaru tłuszczu trzewnego (brzusznego), związanego z zespołem metabolicznym.

Aby zmniejszyć ryzyko, skoncentruj się nie tylko na utracie wagi, ale też na regularnej aktywności fizycznej.

 

Wymaga to powolnego, ale konsekwentnego planu. Jeśli możesz, nawiąż współpracę z doświadczonym dietetykiem i trenerem personalnym. Pamiętaj, że wprowadzenie agresywnego planu treningowego, może czasem wywołać atak dny moczanowej. Szczególnie wtedy, gdy nadmiernie obciążasz chory staw lub odwodnisz organizm. Podobnie, przejście na rygorystyczną dietę, może spotęgować objawy.

 

 

Alkohol

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą powodować wzrost kwasu moczowego. Zdecydowanie najbardziej problematyczne jest piwo. Produkowane jest bowiem z drożdży piwnych, jednego z głównych źródeł puryny. Jeśli masz tendencję do częstych ataków dny moczanowej, rzuć lub ogranicz piwo, whisky i wszystkie inne rodzaje alkoholu. Jeżeli chodzi o wino, badania są tu podzielone.

 

Lubisz pić drinki? Ogranicz się tylko do jednego. Powinieneś też coś przekąsić, by wchłonął nadmiar alkoholu. Po drinku wypij jedną lub dwie szklanki wody. W ten sposób rozcieńczysz alkohol. Pobudzisz też nerki do pracy. Z drugiej strony, jeśli cierpisz na ciężkie lub nawracające ataki i trudno Ci nie pić, porozmawiaj z lekarzem i zapytaj o możliwe opcje leczenia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Tags:

Zobacz również:

Artretyzm - dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana także podagrą lub skazą moczanową czy bardziej popularnie - artretyzmem, jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego i jego nadmiernym stężeniem we krwi. Dna moczanowa spowodowana jest zazwyczaj nadmiernym wytwarzaniem...

Dna moczanowa - dieta

Dna moczanowa jest bolesną postacią zapalenia stawów. Atakuje stawy i powoduje ostry ból i obrzęk głównie w dużym palcu u stóp i palcach u dłoni, a czasem w nadgarstkach, łokciach, kolanach i kostkach. Jednak odpowiednio dobrana dieta pozwala zmniejszyć negatywne skutki choroby.

Dna moczanowa - rehabilitacja

Dna moczanowa jest niezwykle bolesną postacią zapalenia stawów. Najczęściej ból pojawia się w palcach stóp, kostkach, kolanach, łydkach, stopach, nadgarstkach i łokciach. Zwykle wpływa na pojedynczy staw, ale w zaawansowanym stadium może objąć wiele stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.