Suplementy dla sportowców

Wysoki poziom aktywności fizycznej u sportowców przekłada się na większe zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i witaminy. Podczas wysiłku fizycznego organizm zużywa dużo więcej energii, a także naraża poszczególne partie swojego ciała na spore obciążenia. Dlatego też tak ważne jest, aby treningom towarzyszyła odpowiednia dieta oraz przygotowanie organizmu do aktywności fizycznej.

 

Suplementy wspierające aktywność fizyczną

Dobór właściwego suplementu diety wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Bardzo duża liczba suplementów i odżywek reklamowanych, jako najlepsze suplementy dla sportowców, nie ułatwia podjęcia właściwej decyzji.

 

Warto na samym początku pamiętać, że suplement diety, tak jak sama nazwa wskazuje, to składniki pożywienia. Punktem wyjścia dla każdego sportowca powinno być więc skomponowanie zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi maksymalnie dużej ilości niezbędnych witamin i minerałów. To właśnie odpowiednio dobrana dieta powinna wspomóc organizm w zapewnieniu optymalnej wydolności fizycznej sportowca.

 

W warunkach dużego obciążenia treningowego, sama dieta może okazać się niewystarczająca. Przyjmowanie suplementów powinno być pomocne w uzupełnianiu rezerw energetycznych oraz wspieraniu organizmu w procesie odnowy. To co jednak ważne, suplement diety powinien odpowiadać na realne zapotrzebowanie organizmu. Każdy typ aktywności fizycznej angażuje inne partie mięśni i stawów. Inny typ treningu będą prowadzili sportowcy na siłowni, których celem jest wzmocnienie masy mięśniowej, a inny typ treningu prowadzą biegacze długodystansowi. Dlatego w każdym przypadku, rozpoczęcie treningów powinno zostać poprzedzone odpowiednimi badaniami i analizą składu ciała, tak by możliwe było właściwe zaplanowanie procesu treningowego.

 

Jak wybrać dobry suplement diety dla sportowców?

Zanim zdecydujesz się na zakup suplementu sprawdź:

  • czy suplement został poddany badaniom klinicznym? Brak takich badań może oznaczać, że deklarowane przez producenta efekty suplementacji nie zostały potwierdzone w praktyce. 
  • czy wybrany suplement jest zgodny z Twoją dietą? Sprawdź skład suplementu i przekonaj się, że jest on w stanie uzupełnić występujące w organizmie niedobory lub dostarczyć istotnych z punktu Twojej diety składników odżywczych.
  • czy skład jest bezpieczny dla Twojego organizmu? Przekonaj się, czy w składzie suplementu nie ma składnika, który może wywołać negatywną reakcję w Twoim organizmie.  
  • czy wybrałeś oryginalny preparat? Analizując dostępne na rynku suplementy łatwo jest stwierdzić, iż duża część topowych preparatów doczekała się już swoich kopii. I ciężko tu mówić o zamiennikach, ponieważ w wielu przypadkach suplementy te poza podobieństwem opakowania i deklarowanym przez producenta podobieństwem składu, nie mają ze sobą nic wspólnego. Kupujących najczęściej zachęca niższa cena oraz „deklaracja” producenta o podobnym składzie i działaniu. Warto przed zakupem dokładnie przeanalizować i porównać skład preparatów. Często okazuje się bowiem, że skład dużo tańszych preparatów jest niestety bardzo niskiej jakości, dlatego też nie powinniśmy oczekiwać od nich dobrych efektów.
  • czy kupujesz preparat z pewnego źródła? Niestety w dalszym ciągu jest możliwość zakupu suplementów na stronach internetowych i w sklepach, w których pochodzenie produktów nie jest do końca pewne. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrany suplement będzie bezpieczny dla Twojego zdrowia, możesz sprawdzić, czy jest on dostępny w aptece.

Suplement diety uzupełniający niedobory mazi stawowej

Każdy typ treningu angażuje różne partie mięśni i stawów, dlatego wybrany suplement diety powinien odpowiadać na realne zapotrzebowanie Twojego organizmu. Pamiętaj także, że wraz z wiekiem Twój organizm traci naturalną zdolność do samodzielnego uzupełniania niedoborów mazi stawowej. Brak właściwego odżywienia mazi stawowej uniemożliwia zapewnienie pełnej ochrony stawów.

 

Jeżeli nie zareagujesz na zmiany w swoim organizmie odpowiednio wcześnie, z biegiem czasu możesz utracić szansę na osiąganie życiowych wyników lub nawet na rekreacyjne uprawianie konkretnych dyscyplin sportu.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Trenujesz? Wybierz suplement dla siebie

Który ze sportów jest Ci najbliższy? Sprawdź, z jakimi typami kontuzji i przeciążeń wiąże się uprawianie wskazanych dyscyplin sportowych, a także w jaki sposób możesz przygotować swój organizm do treningu.

 

  • Suplement diety dla biegaczy – jeżeli uprawiasz biegi sprinterskie, biegi miejskie, przełajowe lub maratony, sprawdź, jak powinieneś zadbać o stawy.
  • Suplement diety dla narciarzy – białe szaleństwo chociaż uprawiane tylko sezonowo, może prowadzić do licznych kontuzji lub trwałych uszkodzeń. Sprawdź, jak powinieneś przygotować się do kolejnego sezonu narciarskiego i snowboardowego, aby czerpać pełną radość z jazdy.
  • Suplement diety dla ćwiczących na siłowni – trenujesz fitness lub ćwiczysz na siłowni, nie możesz zapominać o ochronie stawów.  
  • Suplement diety z kwasem hialuronowym – uprawiasz sport amatorsko? A może nie uprawiasz sportu w ogóle? Pamiętaj, że średnio od 25 roku życia spada naturalna zdolność organizmu do samodzielnej produkcji kwasu hialuronowego. Zobacz, jak możesz wzmocnić swoje stawy.

 

Porady dla sportowców

Uprawianie sportu nie musi jednak prowadzić każdorazowo do przeciążeń organizmu lub kontuzji. „Sport to zdrowie” – a odpowiednio dobrany trening poprawi nie tylko Twoją kondycję fizyczną, ale także i dobre samopoczucie. Skorzystaj z naszych porad i ciesz się zdrowiem.

 

 

Tags:

Zobacz również:

Jak wybrać dobry preparat na stawy?

Duża liczba łatwo dostępnych preparatów na stawy, wcale nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji. Jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu dolegliwości bólowych oraz poprawie kondycji stawów, musisz być świadomy, z czego wynikają różnice...

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

Czy suplementy diety są potrzebne?

Witaminy i składniki odżywcze powinny być dostarczane do naszego organizmu dzięki przestrzeganiu zbilansowanej diety. Niestety nie w każdym przypadku dieta okazuje się wystarczająca. Sprawdź, w jakich sytuacjach uzasadnione jest przyjmowanie suplementów.

Kwas hialuronowy - tabletki, płyn, maści, kremy

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w profilaktyce sprawnych stawów. Jego suplementacja może przybrać różną formę – tabletek, maści, zastrzyków czy płynu do picia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego.

Czy bieganie szkodzi stawom?

 Biegamy, aby poprawić kondycję fizyczną i wydolnościową organizmu, zwiększyć jego odporność, a także poprawić nasze samopoczucie. Z drugiej strony wszyscy mamy świadomość ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji. Czy zatem bieganie może wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów?
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.