Świadczenia dla osób niepełnosprawnych - najważniejsze zmiany w 2020 r.

Sprawdź, jak zmienią się wysokości świadczeń dla osób niepełnosprawnych w 2020. Zobacz, kto i na jakich warunkach będzie mógł je otrzymać.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2020

Rok 2020 przynosi wiele dobrych zmian dla osób niepełnosprawnych. Rośnie poziom płacy minimalnej, świadczeń pielęgnacyjnych oraz rent, a także dochodzą świadczenia 500+ dla niepełnosprawnych.

 

1.  Płaca minimalna 2020 r.

1 stycznia wzrosła płaca minimalna do poziomu 2600 brutto, czyli ok. 1877 zł na rękę. Ekonomiści oceniają, że wzrost płacy minimalnej na poziomie 350 zł to bardzo duży wzrost. Będzie on dotyczył ok. 1,6 mln osób zatrudnionych na najniższej krajowej.

 

Od początku roku wzrosła także stawka godzinowa na zleceniu – do poziomu 17 zł brutto / godz. Zleceniodawcy, którzy będą stosować niższe stawki godzinowe, mogą podlegać grzywnie w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

 

Kolejną zmianą jest wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia. Dotychczas wyłączone były odprawy emerytalne i rentowe, nagrody jubileuszowe oraz dodatki za pracę w nadgodzinach.

 

2. Waloryzacja rent i emerytur 2020 r.

W 2020 emeryci i renciści mogą liczyć na wyższą rewaloryzację niż w poprzednich latach. Od 1 marca 2020 r. renty i emerytury mają wzrosnąć o 3,24%, ale nie mniej niż o 70 zł.

Wzrost poziomu rent i emerytur:

  • 1200 zł (wzrost o 100 zł) – wysokość minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej.
  • 900 zł (wzrost o 75 zł) – wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Wzrost rent i emerytur wpłynął także na wzrost progu dochodowego (z 1600 zł do 1700 zł) przy świadczeniach uzupełniających dla osób niesamodzielnych.

 

3. Trzynasta renta i emerytura 2020 r.

W 2019 r. rząd po raz pierwszy przeprowadził wypłatę trzynastej emerytury lub renty. Trzynastka została wypłacona w jednakowej kwocie w wysokości 1100 zł brutto.

Od marca 2020 r. coroczną wypłatą „trzynastki” objęci zostaną także renciści z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych. W kwietniu lub maju 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto.

 

4. Świadczenie pielęgnacyjne w 2020

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowa kwota świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 1830 zł netto. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom, opiekunom lub osobom będącym rodziną zastępczą w przypadku konieczności rezygnacji z zatrudnienia z powodu w celu pełnienia opieki nad osobą z niepełnosprawnością (która powstała do 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli dziecko było w trakcie nauki).

Nowością jest także możliwość otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego przez rencistę, który pobiera rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a jednocześnie sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną.

 

6. 500+ dla osób niepełnosprawnych

Program 500+ dla niepełnosprawnych wszedł w życie 1 października 2019 r. Pełne świadczenie może uzyskać osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i otrzymuje świadczenie w wysokości najniższej renty. Wypłata środków uzależniona została od wcześniejszego złożenia wniosku i pozytywnego rozpatrzenia go przez organ, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności.

Początkowo wskazano, że ZUS będzie orzekał w sprawie przyznania świadczeń 500+ do marca 2020 r. Jednak oficjalnie nie zostały wprowadzone ograniczenia czasowe dot. przyznawania świadczeń.

Wysokość świadczenia uzależniona jest od kryterium dochodowego. Osoby niepełnosprawne z dochodem 1100 zł otrzymają pełną wartość świadczenia.
 

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Jakie zmiany czekają na pacjentów i osoby niepełnosprawne w 2020?

Poza zmianą wysokości świadczeń, w 2020 r. pacjenci oraz osoby niepełnosprawne będą objęte dużą liczbą zmian systemowych. Zdecydowana większość zmian, mamy nadzieję, będzie służyła osobom niepełnosprawnym oraz pacjentom.
 

Warsztaty Terapii Zajęciowe (WTZ) i Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ) 

W 2020 r. obowiązywać będzie wyższa kwota dofinansowania (tj. 20 496 zł) rocznego pobytu podopiecznego w WTZ. Obowiązuje także wyższa kwota (22 750 zł) rocznego pobytu osoby w ZAZ.

 

 Zlecenia na wyroby medyczne i e-recepty

1 kwietnia obowiązywać zaczną nowe zasady w zakresie wystawiania, realizacji i rozliczenia zleceń na wyroby medyczne. Od 1 stycznia do 31 marca obowiązuje tzw. okres przejściowy.

Zmiany dotyczą zasadniczo formy rejestracji i potwierdzenia zleceń. Zależnie od tego, czy jest to zlecenie jednorazowe, czy zlecenie cykliczne, pacjent musi uzyskać potwierdzenie w OW NFZ lub może udać się ze zleceniem bezpośrednio do świadczeniodawcy realizującego zlecenie.

Od 8 stycznia obowiązują e-recepty, które mogą być realizowane na podstawie 4-cyforwego kodu, który otrzymasz sms-em lub e-mailem.
 

Wnioski na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego

Bardzo pozytywną zmianą wprowadzoną od 1 stycznia 2020 r. jest umożliwienie składania wniosków na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych oraz wniosków na dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych przez internet. W tym celu powstał darmowy System Obsługi Wsparcia (https://sow.pfron.org.pl/), z którego może skorzystać każda osoba posiadająca Profil Zaufany. Jest to z pewnością duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu, mogą złożyć wniosek w wygodnym dla siebie terminie bez konieczności wychodzenia z domu.
 

 Centra Usług Społecznych (CUS)

Zgodnie ze zmianami uchwalonymi jeszcze w 2019 r., gminy otrzymały możliwość powołania nowej jednostki – Centrum Usług Społecznych. Jej zadaniem ma być koordynacja różnego rodzaju usług społecznych. Utworzenie CUS ma charakter fakultatywny. Samorządy gminne mogły zadecydować o powołaniu CUS po to, aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z pomocy społecznej w jednym miejscu. CUS może być powołany przez jedną gminę i wtedy zajmuje on miejsce dotychczas funkcjonującego Gminnego Ośrodka Pomocy społecznej. Drugą opcją jest powołanie CUS przez kilka gmin, a wtedy powstaje nowa jednostka niezależna od funkcjonujących w danych gminach GOPSów.

 

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Zobacz również:

Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

Sytuacja osób z chorobami reumatycznymi w Polsce

Poznaj sytuację osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce. W artykule prezentujemy wyniki badania ankietowego, w ramach którego Pacjenci oceniali zadowolenie z dostępu do specjalistycznych usług medycznych, poziomu wydatku na leczenie, czasu oczekiwania na diagnozę...

10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek...

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.