Nordic walking a stawy

Nordic walking to aktywność fizyczna, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób w każdym wieku. Chodzenie z kijkami to doskonały sposób na relaks, aktywność fizyczną, spędzenie wolnego czasu, ale także na rehabilitację. Sprawdź, w jakich sytuacjach zalecany jest nordic walking, a jakie są przeciwwskazania do uprawiania tego sportu.

 

Nordic walking – co to jest?

Nordic walking to nic innego jak rozbudowanie chodzenie, które od zwykłego chodzenia różni się tym, że do odpychania używamy również rąk. Dla zasady naprzemienne ruchy rąk i nóg są takie same jak ruchy w klasycznym chodzeniu, jednak różnią się intensywnością. Dodatkowo wymachy rąk wpływają także na zasięg ruchów bioder i kończyn dolnych.

 

Twórcą tej dyscypliny jest Fin Marko Kantaneva, chociaż tak naprawdę chodzenie z kijami praktykowane było już setki lat temu. Pierwowzorem nordic walkingu w obecnej formie był „ski walking” uprawiany latem przez narciarzy biegowych, którzy jednak stosowali narciarską technikę chodzenia z kijami (dynamiczniejszą i agresywniejszą). Początki dyscypliny w obecnym kształcie datuje się na rok w 1997. Wtedy to powstały konkretne wytyczne dot. techniki ruchów oraz optymalnej długości kija uzależnionej od wzrostu chodziarza.

 

Technika chodzenia nordic walking

Prawidłowa technika nordic walkingu to powrót do naturalnych instynktów organizmu. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z techniki naszego codziennego chodzenia. O ile nie dolegają nam uciążliwe bóle nóg, to najczęściej chodzenie uważamy za czynność tak oczywistą, że nawet nie zwracamy na nią uwagi. A często okazuje się, że nasza postawa podczas chodzenia nie jest prawidłowa (m.in. złe ustawienie stopy, nieodpowiednie zgięcie kolan, złe ustawienie ramion i bioder).

Prawidłowa technika nordic walkingu zakłada następujące zasady:

  • krok zaczyna się od pięty i kończy na palcach. Wyróżnia się trzy fazy chodu:
    •  1. kontakt pięty z podłożem
    • 2. środkowa faza podparcia
    • 3. odepchnięcie palcami
  • wyprostowana postawa
  • sylwetka powinna być skierowana na wprost
  • przeciwległe ruchy rąk i nóg (ruchy zmienne do przodu / do tyłu)

Zalety nordic walkingu

Każda aktywność fizyczna jest dobra. Jeżeli jednak masz do wyboru klasyczny spacer lub wyjście z kijkami, warto zdecydować się na tę drugą opcję. Już 30 minutowy spacer z kijami pozwala na szybsze spalenie kalorii i na osiągnięcie wyższej wydolności tlenowej niż klasyczne chodzenie. Przy czym obie aktywności wywołują podobne uczucie zmęczenia.

 

Do najważniejszych korzyści wynikających z uprawiania nordic walkingu zaliczamy:

  • uaktywnienie nawet 90% mięśni ciała i poprawa kondycji niemal wszystkich grup mięśni (ręce, plecy, brzuch, biodra, nogi)
  • poprawa wydolności tlenowej i pracy układu sercowo-naczyniowego, co wpływa na lepszą pracę płuc, serca i naczyń krwionośnych (zwiększa pobór tlenu średnio na poziomie od 20 do 58%)
  • brak ograniczeń dot. miejsca i czasu uprawiania sportu. Nie musisz czekać na konkretne warunki atmosferyczne. Nordic walking możesz uprawniać na każdym typie podłoża (chodnik, ścieżka górska, park)
  • pozwala spalić więcej kalorii, niż podczas zwykłego chodzenia (średnio od 20 do 40% więcej)
  • odpowiednio dobrany trening nordic walking zalecony przez fizjoterapeutę może zmniejszyć ból w okolicy szyi, ramion, a także zmniejszyć obciążenie stawów kolanowych
  • poprawa tolerancji glukozy i zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę
  • obniża hormon stresu i pozytywnie wpływa na samopoczucie
  • poprawia równowagę organizmu i uczy balansu
  • brak barier wejścia w sport – możesz być amatorem lub profesjonalnym sportowcem. Do rozpoczęcia uprawiania tej dyscypliny potrzebujesz tylko kijków, które możesz kupić w bardzo przystępnej cenie.

 

 

Nordic walking a kondycja stawów

Wsparcie na kijach to idealne odciążenie stawów. Każdy krok jest amortyzowany i zmniejsza się obciążenie więzadeł stawów stopy. Zmniejsza się także amplituda wstrząsów ciała, co przekłada się na mniejsze ryzyko przeciążenia stawów nóg i kręgosłupa. Wykonanie ruchu w odciążeniu poprawia kondycję ścięgien i mięśni. Najważniejsze zalety nordic walkingu dla stawów:

Chodzenie z kijkami może mieć pozytywne korzyści na kondycję kręgosłupa. Dzięki temu, że w chód zaangażowane są także górne partie mięśni, następuje odciążenie dolnych partii mięśni. Oznacza to, że przy tym samym wysiłku całego organizmu  stawy kolanowe, stawy biodrowe i lędźwiowe kręgosłupa są obciążone w mniejszych stopniu, a dzięki temu wolniej się zużywają.

  • Elongacja kręgosłupa

Nadmierny nacisk na krążki międzykręgowe może powodować ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Przy prawidłowej technice wypchnięcia kija dochodzi do elongacji kręgosłupa (kręgosłup wyciąga się), a dzięki temu zmniejsza się nacisk na krążki międzykręgowe.

  • Retrakcja barków

Prawidłowo wykonany ruch ramienia za biodro automatycznie prostuje sylwetkę i sprawia, że barki są ściągane do tyłu. Dzięki temu rozciągają się niewydolne mięśnie pleców i przykurczone mięśnie klatki piersiowej.

 

Rodzaje treningów

Zasadniczo można wyróżnić trzy poziomy treningów:

  • poziom zdrowotny – dedykowany dla osób, które uprawiają sport w ramach rehabilitacji. Poziom zdrowotny treningów dedykowany jest przede wszystkim osobom starszym, które mają problemy ze stawami. Spacery z kijami mogą przynieść ulgę w dolegliwościach kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych. Zdrowotne spacery nordic walkingu są często zalecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi, nadwagą, czy problemami kardiologicznymi.
  • poziom fitness – charakteryzuje się szybszym tempem chodu i większą dynamiką w porównaniu do poziomu zdrowotnego. Trening fitness poprawia wytrzymałość organizmu i umożliwia szybsze spalanie kalorii.
  • poziom sport – wymaga stworzenia planu treningowego, który poza samym chodem nordic walkingu może uwzględniać także trening górski, trucht z kijkami, wieloskoki z nogi na nogę, bieg z kijkami oraz ćwiczenia wzmacniające określone partie mięśni. Trening sportowy prowadzony jest na poziomie 80-95% max. wartości tętna.

 

Przeciwwskazania do uprawiania nordic wakingu

Zasadniczo nordic walking to sport dla wszystkich. Są jednak sytuacje, w których lekarz lub rehabilitant nie zaleca uprawiania nordic walkingu. Dolegliwości, które stanowią najczęstsze przeciwskazania w nordic wakingu to:

  • problemy z ruchomością kończyn górnych – urazy nadgarstka, urazy łokcia,
  • problemy z ruchomością kończyn dolnych – np. zwichnięta kostka, urazy kolan.


Zanim jednak rozpoczniesz trening nordic walkingu, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli jesteś pod stałą opieką lekarską lub występują u Ciebie dolegliwości:

  • problemy układu krążenia,
  • wysokie nadciśnienie lub skoki ciśnienia,
  • astma (lub inne dolegliwości układu oddechowego),
  • zaburzenia równowagi,
  • artroza lub inne poważne dolegliwości stawów,
  • padaczka,
  • cukrzyca.

Powyższy katalog dolegliwości nie wyczerpuje schorzeń, które mogą stanowić przeciwwskazania do uprawiania nordic walkingu. Z drugiej strony, powyższe schorzenia wcale nie wykluczają możliwości uprawiania tego sportu – często nordic walking może być zalecony jako element rehabilitacji. Tak często dzieje się w przypadku pacjentów kardiologicznych, który pozwala obniżyć spoczynkowe ciśnienie krwi i obniża cholesterol. Zanim jednak wyruszysz na pierwszy trening, skonsultuj to z lekarzem lub rehabilitantem.

 

Uważaj na kontuzje

Uprawianie nordic walkingu to ogromna ilość zalet dla organizmu. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku kontuzji lub urazów, na które narażone są w największym stopniu:
 

Do urazów dochodzi najczęściej podczas upadku, gdy wybieramy śliskie trasy o nierównym podłożu. Jeżeli nieodpowiednio ustawimy stopę na powierzchni lub też źle dobierzemy obuwie, może dojść do uszkodzeń kości stepu lub palców.

 

Najczęściej popełniane błędu w nordic walkingu

Pomimo iż marsz z kijami nie jest wymagającym technicznie sportem, można popełnić kilka błędów. Do najczęstszych zaliczamy:

  • nieodpowiednią wysokość kijów
  • nieodpowiedni ruch kijami – ruch powinien być wykonywany naprzemiennie (prawa ręka z lewą nogą), a nie jednostronnie
  • wbijanie kijów w podłoże pod niewłaściwym kątem – jednym z najczęstszych problemów jest wbijanie kija za daleko i pod kątem prostym. Taki chód mocno obciąża barki i plecy. Kije powinny być wbite pod kątem 60 stopni na poziomie pięty przedniej nogi
  • brak rozgrzewki – rozgrzewka pomoże rozgrzać mięśnie, przygotowuje organizm do wysiłku i zmniejsza ryzyko kontuzji.
  • zbyt mocne ściskanie kijów – gdy ręka jest w tyle należy rozluźnić uchwyt, a zacisnąć dopiero w momencie, gdy przenosi się ją do przodu. Takie prowadzenie dłoni poprawia krążenie krwi i nie męczy dłoni.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Jak przygotować się do nordic walkingu?

Na szczęście rozpoczęcie treningów nordic walkingu nie wymaga większego przygotowania. Do pierwszego wyjścia treningowego będziesz potrzebował następującego wyposażenia:
 

  • kije do nordic walkingu – kluczowe znaczenie dla prawidłowego treningu nordic walkingu są odpowiednio dobrane kije. Kije do Nordic Walkingu powinny być trzymane w rękawiczkach i różnią się od kijów trekkingowych (z paskiem lub opaską na nadgarstku). Kluczową kwestią jest wysokość kija, którą można obliczyć według wzoru:

długość kija = wzrost x 0,68

 

Jeżeli nie wiesz, jakie kijki dobrać, możesz skonsultować się z instruktorem nordic walkingu. Być może w początkowej fazie treningów zaleci Ci kij o 5 cm krótszy, a po opanowaniu techniki odpowiedni będzie kij o właściwych rozmiarach lub nawet o 5 cm dłuższy. Optymalny trzon kijka jest lekki i elastyczny. Znajdujący się w dolnej części kijka grot powinien z łatwością wbijać się w grunt i nie ślizgać się.

 

  • wygodne buty – dobrze dobrane obuwie musi zapewniać stabilne podparcie dla stóp. Buty nie mogą obciskać, a odpowiednio dużo przestrzeni powinny mieć zapewnione także palce. Do treningów najlepiej sprawdzą się buty dedykowane do nordic walkingu, alternatywnie mogą to być buty sportowe do biegania lub trekkingowe.
  • sportowe ubranie – unikaj obcisłych ubrań wykonanych z sztywnych materiałów, które nie odprowadzają potu i krępują ruchy. Ubranie dobierz do pory roku. Przykładowo w chłodne dni dobrze sprawdzi się bielizna oddychająca i warstwowy ubiór na cebulkę (bielizna termiczna, oddychający polar, kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem)

 

Tags:

Zobacz również:

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

Zajęcia na trampolinach a kondycja stawów

Zajęcia na trampolinach cieszą się coraz większą popularnością. Są ciekawe i energetyzujące. Podczas treningu każda osoba skacze i biegnie w miejscu, często do muzyki, na trampolinie. Można w ten sposób spalić dużo kalorii i wzmocnić mięśnie. Jednocześnie nie obciążają nadmiernie stawów.

Czy bieganie szkodzi stawom?

 Biegamy, aby poprawić kondycję fizyczną i wydolnościową organizmu, zwiększyć jego odporność, a także poprawić nasze samopoczucie. Z drugiej strony wszyscy mamy świadomość ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji. Czy zatem bieganie może wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów?
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.