Produkty lecznicze, wyroby medyczne, suplementy diety

Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami produktów - produkt leczniczy, wyrób medyczny oraz suplement diety. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze preparatu, który realnie uzupełni niedobory mazi stawowej.

 

Co na stawy?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty na stawy. Zasadniczo najważniejszą różnicą między lekiem a suplementem diety jest to, że lek leczy lub zapobiega chorobom. Z kolei suplementy to składniki diety. Różnic pomiędzy poszczególnymi kategoriami produktów jest jednak dużo więcej. Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy konkretnych typów preparatów:

 

1. Produkt leczniczy

Produkty lecznicze to substancje, które posiadają właściwości zapobieganiu i leczeniu chorób. Mogą być także podawane, aby ustalić diagnozę lub aby poprawić, przywrócić lub zmodyfikować fizjologiczne funkcje organizmu. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawa farmaceutycznego definiuje produkt leczniczy w następujący sposób:

 

"jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne;

 

W grupie produktów leczniczych możemy wyróżnić:

 

  • lekarstwa na receptę – produkty lecznicze, które wydawane są wyłącznie na podstawie recepty oraz lekarstwa, które są zamieszczone w wykazie leków refundowanych nie mogą być reklamowane (Art. 57. Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271). Część lekarstw na receptę jest refundowana przez NFZ, dlatego możemy je niekiedy kupić w stosunkowo niskiej cenie. Ponadto sprzedaż wysyłkowa lekarstw przez internet może być realizowana tylko przez apteki autoryzowane przez nadzór farmaceutyczny.

 

 

2. Wyrób medyczny

Zgodnie z ustawą z dnia 20 maja 2010 r. (Dz. U. z 2017r, art. 2 pkt 38) za wyrób medyczny uznaje się:

 

„narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania;”

 

Z przytoczonej powyżej definicji wyrobu medycznego wynika, że wyroby medyczne muszą mieć „cel medyczny”. Zasadniczą różnicą pomiędzy wyrobem medycznym a produktem leczniczym jest mechanizm ich działania. O ile produkt leczniczy powinien oddziaływać na przyczynę (działanie farmakologiczne, immunologiczne, metaboliczne), o tyle działanie wyrobu medycznego ma najczęściej formę doraźną / fizyczną. Dla zasady działanie wyrobu medycznego jest zdecydowanie mniejsze i ograniczone w stosunku do produktu leczniczego. Obrót wyrobami medycznymi reguluje minister właściwy ds. zdrowia, jednak obrót ten jest znacznie mniej rygorystyczny niż obrót produktami leczniczymi. Dlatego wiele wyrobów medycznych możemy kupić w placówkach pozaaptecznych. Ich ogólnodostępność jest z pewnością zaletą. Z drugiej jednak strony pojawia się ryzyko ich nadużywania lub niewłaściwego stosowania.

 

3. Suplementy diety

Suplementy czyli składniki dietywzbogacają ją o konkretne substancje odżywcze, witaminy lub mikroelementy. Warto mieć na uwadze, że skład poszczególnych suplementów diety bardzo różni się miedzy sobą. Dlatego dwa podobnie wyglądające suplementy, mogą mieć całkiem inne działanie. Zanim wybierzesz konkretny preparat, przeczytaj dokładnie jego skład i możliwe skutki uboczne.

 

Suplement diety, a kondycja stawów

Czy uzupełnienie niedoborów diety może być na tyle istotne, aby wpłynąć na kondycję stawów? Aby odpowiedzieć na to pytania, warto uzmysłowić sobie, że główną przyczyną różnych dolegliwości stawów jest brak mazi stawowej. Jej niedobór sprawia, że widoczne są pierwsze objawy takie jak strzykanie, trzeszczenie, zgrzyty w stawie. Na konsystencję mazi stawowej ma wpływ dostarczenie odpowiednich składników odżywczych. Niedostatecznie odżywiona chrząstka stawowa niszczy się tzn. obumierają jej komórki, a powierzchnie stawowe zaczynają ocierać o siebie, wywołując ból. Niedobór mazi stawowej może więc wywołać liczne konsekwencje. Aby wesprzeć stawy, powinieneś odżywić je odpowiednią dawką kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Jak sprawdzić, czy dany suplement diety będzie pomocny?

  1. Skonsultuj się z rehabilitantem lub fizjoterapeutą

Jeżeli jesteś w trakcie rehabilitacji, skonsultuj ze swoim fizjoterapeutą możliwość przyjmowania konkretnego suplementu diety. Konieczność rehabilitacji stawu mogła zostać wywołana różnymi czynnikami np. urazem, chorobą, osłabieniem stawu. W każdym z tych przypadków uzupełnienie niedoborów mazi stawowej może bardzo wzmocnić prowadzoną rehabilitację.

 

2. Skonsultuj skład suplementu u dietetyka

 

Nie ma jednej idealnej diety. Nasze organizmy różnią się od siebie i mogą wskazywać zapotrzebowanie na odmienne składniki odżywcze. Często jednak dolegliwości stawów spowodowane są niedoborami mazi stawowej. To właśnie ich uzupełnienie będzie miało kluczowe znaczenie dla kondycji stawów. Pamiętaj także, suplementy diety bardzo różnią się między sobą składem.

 

3. Skonsultuj ze swoim trenerem personalnym

Zasadniczo sport pozytywnie działa na stawy, oczywiście pod warunkiem, że stosujesz prawidłową technikę ćwiczeń, rozgrzewkę i dostosowujesz intensywność treningów do swoich możliwości.  O stawy musisz szczególnie zadbać, jeżeli jesteś wyczynowym sportowcem. Osiąganie życiowych wyników sportowych wiąże się z ogromnym przeciążeniem stawów. Dlatego intensywnym treningom powinny towarzyszyć odpowiednie działania profilaktyczne, które pozwolą Ci cieszyć się dobrą kondycją stawów także w późniejszych latach.

 

4. Nie kupuj suplementów z nieznanych źródeł

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że na zdrowiu nie powinniśmy eksperymentować. Czasem za niewielką oszczędność, możesz zapłacić swoim zdrowiem. Dlatego kupuj preparaty u autoryzowanych sprzedawców lub w aptekach.

 

5. Sprawdź, czy i w jaki sposób został przebadany dany suplement

Zasadniczo, aby lekarstwo zostało dopuszczone do sprzedaży, musi przejść liczne badania. Suplement diety to składnik pożywienia, a ich dopuszczenie do obiegu suplementów nie jest obwarowane równie rygorystycznymi wymogami. Pomimo, iż nie ma takiego obowiązku, to jednak istnieje grupa suplementów, które posiadają badania.

 

Tags:

Zobacz również:

Jak wybrać dobry preparat na stawy?

Duża liczba łatwo dostępnych preparatów na stawy, wcale nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji. Jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu dolegliwości bólowych oraz poprawie kondycji stawów, musisz być świadomy, z czego wynikają różnice...

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Suplementy diety - 7 faktów

Suplementy diety już na stałe zagościły w naszej codziennej diecie. Ponieważ sprzedaż suplementów diety nie podlega przepisom prawa farmaceutycznego, warto zachować dużą ostrożność przy wyborze odpowiedniego preparatu.

Skład suplementów na stawy

Jak wybrać dobry suplement diety na stawy, który realnie wzmocni zniszczone stawy? Skorzystaj z naszego zestawienia, w którym opisujemy jaki skład znajduje się w preparatach na stawy, a także jakie są możliwe skutki wynikające z ich zażywania.

Czy suplementy diety są potrzebne?

Witaminy i składniki odżywcze powinny być dostarczane do naszego organizmu dzięki przestrzeganiu zbilansowanej diety. Niestety nie w każdym przypadku dieta okazuje się wystarczająca. Sprawdź, w jakich sytuacjach uzasadnione jest przyjmowanie suplementów.

Kwas hialuronowy - tabletki, płyn, maści, kremy

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w profilaktyce sprawnych stawów. Jego suplementacja może przybrać różną formę – tabletek, maści, zastrzyków czy płynu do picia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.