12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów dot. chorób reumatycznych i dowiedz się, dlaczego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

 

Co wiesz o chorobach reumatycznych?

O chorobach reumatycznych najczęściej dowiadujemy się wtedy, gdy dotykają one nas samych lub naszych najbliższych. Bardzo często łączymy te dolegliwości z podeszłym wiekiem, a tym samym bagatelizujemy pierwsze objawy, które tak naprawdę mogą pojawić się na każdym etapie życia. Poniżej przedstawiamy i obalamy 12 najczęstszych mitów dotyczących chorób reumatycznych. Sprawdź swoją wiedzę w tym zakresie.

 

1. Choroby reumatyczne dotyczą tylko osób starszych

Na choroby reumatyczne chorują dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy. Faktem jest, że choroby reumatyczne najczęściej objawiają się u osób starszych. Na choroby układu kostno-stawowego w dominującym stopniu (aż 70% przypadków) cierpią osoby po 50 roku. Jednakże nawet niemowlęta i małe dzieci mogą na nie chorować. U dzieci choroba pojawia się bardzo nieoczekiwanie i jest ogromnym zaskoczeniem dla rodziców. Najczęstszą reumatyczną jednostką chorobową występującą u dzieci jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) oraz toczeń.

 

choroby-reumatyczne-u-starszych-osob.jpg

 

 

2. Choroby reumatyczne dotykają tylko niewielką grupę społeczeństwa

W Polsce na choroby reumatyczne cierpi prawie 10 mln Polaków co oznacza, że choroby te dotykają co czwartego Polaka! Dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy - wiek nie ma znaczenia. Pomimo iż dolegliwości reumatyczne występują zdecydowanie częściej u osób starszych, to jednak narażone są na nie także osoby młode i dzieci.

 

3. Reumatyzm to choroba stawów

Objawy chorób reumatycznych najbardziej widoczne są w stawach, jednakże choroba może wystąpić w każdym miejscu w organizmie, tam gdzie występuje tkanka łączna. Choroby reumatyczne mogą pojawić się także w narządach wewnętrznych. Przyczyną powstania chorób reumatycznych jest nieprawidłowa aktywność układu immunologicznego. Układ odpornościowy zaczyna atakować własne tkanki, co w konsekwencji prowadzi do zapalenia i zniszczenia tkanek.

 

reumatyzm-choroba-stawow.jpg

 

4. Choroby reumatyczne dotykają w równym stopniu kobiet i mężczyzn

Niestety kobiety chorują na zapalenie stawów trzy razy częściej niż mężczyźni. Oznacza to, że kobiety powinny szczególnie zwracać uwagę na pierwsze możliwe objawy chorób reumatycznych i jak najszybciej poddać się odpowiedniej diagnostyce.

 

5. Objawy reumatyczne wynikają z przebywania w zimnym, wilgotnym środowisku

Dokładne przyczyny powstania chorób reumatycznych nie są do końca znane. Wśród czynników, które mogą sprzyjać ich powstawaniu są m.in. warunki genetyczne, stres, czy infekcje.

 

W społeczeństwie utarło się także wiele nieprawdziwych przekonań, na temat powstawania chorób reumatycznych. Często możemy usłyszeć stwierdzenie, że praca w zimnych i wilgotnych warunkach bezpośrednio przekłada się na występowanie chorób reumatycznych. Pamiętajmy, że przyczyny większości chorób reumatycznych nie są znane. Najczęściej występowanie choroby związane jest z określonymi predyspozycjami genetycznymi, stresem, urazem czy też infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Obecnie nie są znane metody, które w pełni zapobiegłyby powstaniu choroby.

 

6. W przypadku bólu stawów nie wolno wykonywać żadnej aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji w chorobach reumatycznych. Należy jednak pamiętać, że uprawianie niektórych dyscyplin sportowych może pogorszyć stan chorego. Nadmierne obciążenie stawów może przynieść bardzo negatywne efekty. W przypadku zdiagnozowania choroby reumatycznej należy skonsultować się z lekarzem oraz rehabilitantem, który dobierze odpowiednią aktywność fizyczną lub rehabilitację.

 

7. Reumatyzm wymusza rezygnację z wykonywania pracy zawodowej

Osoby chorujące na dolegliwości stawów powinny prowadzić normalny tryb życia, tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Oznacza to, że samo zdiagnozowanie choroby reumatycznej nie jest podstawą do zwolnienia z pracy. Wszystko uzależnione jest od stadium choroby oraz zdolności pacjenta do wykonywania pracy. W przypadku bardzo zaawansowanego stadium choroby często występuje konieczność rezygnacji z pracy zawodowej. Dlatego też chory powinien od samego początku zadbać o ergonomiczne warunki pracy. Unikanie powtarzalnych czynności, które znacząco obciążają chore stawy, może przedłużyć aktywność zawodową chorego.

 

Dolegliwości reumatyczne wymuszają konieczność zmiany stylu życia. Statystyki ZUS wskazują, że choroby reumatyczne stanowią jeden z najczęstszych powodów niezdolności do pracy. W artykule o wpływie dolegliwości stawów na niezdolność pracowników do pracy wskazywaliśmy, że aż 13,11% wszystkich wydatków na świadczenia z ubezpieczeń społecznych wynikających z niezdolności do pracy w 2015 r., jest przekazywana osobom cierpiącym na dolegliwości układu kostno-stawowego.

 

Im szybciej zdiagnozujemy chorobę reumatyczną, tym większa szansa na wydłużenie okresu aktywności zawodowej. W przypadku diagnostyki kluczowe są pierwsze dwa / trzy miesiące od powstania pierwszych objawów. Wtedy to leczenie może przynieść najlepsze efekty i w największym stopniu zahamować rozwój choroby. Dzięki temu chory, będzie mógł wydłużyć okres swojej aktywności na rynku zawodowym, zapewniając sobie większą niezależność finansową.

 

8. Każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej

Ból w stawach wcale nie musi oznaczać choroby reumatycznej. Może on być spowodowany wieloma czynnikami, w tym m.in. nadmiernym przeciążeniem stawów. Jeżeli w okresie przeciążenia stawów, dodatkowo złapiemy infekcję, nasz organizm może wykazywać objawy podobne do chorób reumatycznych. Aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z dolegliwościami reumatycznymi, należy wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą podejrzewaną chorobę. Wśród badań, które należy wykonać w diagnostyce chorób reumatycznych, możemy wymienić m.in. OB., morfologia, czynnik reumatoidalny, CRP, odczyn Waaler-Rose, przeciwciała anty-CCP, antystreptolizyna (ASO), a także badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny).

 

9. W chorobach reumatycznych zaleca się stosowanie glukozaminy

Glukozamina to jeden z najczęściej występujących składników suplementów wzmacniających stawy. Substancja ta jest składnikiem chrząstki i mazi stawowej. Opublikowane w 2010 r. wyniki badań związanych z podawaniem glukozaminy pacjentom, u których stwierdzono uszkodzenia stawów, wskazały, iż uzyskano rezultat porównywalny do efektu placebo. Na podstawie wyników tych badań, stwierdzono, że nie ma podstaw do leczenia glukozaminą (Artykuł: Glukozamina nie ratuje stawów! Nie daj się zwieść reklamom).

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

10. Pierwszym objawem chorób reumatycznych to ból stawów

Tak jak wcześniej wskazaliśmy, możemy wyróżnić niemal 200 jednostek chorobowych związanych z chorobami reumatycznymi. Każda z nich objawia się innymi dolegliwościami. Bardzo często pierwszymi symptomami są np. stany podgorączkowe, ból mięśni, osłabienie organizmu. Objawy te mogą być mylnie zinterpretowane jako przeziębienie czy grypa. Charakterystycznym objawem dla chorób reumatycznych są zgrubienia na stawach palców rąk, poranna sztywność i ból stawów. Często występują także bóle stawów, obrzęk i wysięk w stawie. Musimy jednak pamiętać, iż dolegliwości te nie występują w każdym przypadku, albowiem każda z jednostek chorobowych charakteryzuje się innym przebiegiem choroby.

 

11. Chorobom reumatycznym, które są chorobami zapalnymi, można zapobiec dzięki odpowiednim szczepionkom

Niestety na chwilę obecną medycyna nie wynalazła szczepionki, która mogłaby zapobiec powstaniu chorób reumatycznym. Przestrzeganie odpowiedniej diety, aktywność fizyczna czy też unikanie sytuacji stresowych to czynniki, które mogą opóźnić pierwsze objawy choroby reumatycznej, czy też poprawić komfort życia chorego. Nie istnieje obecnie żadna metoda profilaktyczna, która w 100% uchroni nasz organizm przed wystąpieniem tych chorób.

 

Niestety choroby reumatycznej nie da się wyleczyć, można jednak spowalniać tempo jej rozwoju oraz złagodzić dolegliwości bólowe. W przypadku znacznego uszkodzenia lub zużycia się stawów możemy odczuwać dokuczliwy ból. Aby odbudować zniszczoną strukturę stawu, warto wzbogacić swoją dietę o odpowiednio dobrany suplement na stawy. Dzięki zażywaniu suplementu możemy poprawić ruchomość stawów oraz uzupełnić ilość związków, które są ich naturalnymi składnikami budulcowymi. Zestawienie siarczanu chondroityny oraz kwasu hialuronowego w formie płynnego suplementu stanowi uzupełnienie codziennej diety, który szczególnie zalecany jest w przypadku występowania dolegliwości stawowych.

 

12. Choroby reumatyczne są dziedziczone genetycznie

Niestety nie są znane dokładne przyczyny powstania chorób reumatycznych. W wielu przypadkach czynnik genetyczny ma istotny wpływ na powstanie choroby (np. rodzinne występowanie RZS), jednakże nie występuje tu jednoznaczne dziedziczenie choroby.

 

dziedziczenie-chorob-reumatycznych.jpg

 

Choroby reumatyczne - podsumowanie

Potoczne stwierdzenie "reumatyzm" jest powszechnie znane. Jednakże tak naprawdę świadomość na temat przyczyn i objawów występowania chorób reumatycznych jest bardzo niska. Ponadto brak szybkiej diagnozy lub też lekceważenie pierwszych objawów choroby, może doprowadzić do niepełnosprawności. Lekceważenie objawów wynika najczęściej z braku świadomości dot. konsekwencji chorób reumatycznych. Młode osoby często nie zdają sobie sprawy, że choroby reumatyczne mogą dotknąć także ich organizm. Zbyt późna diagnostyka i leczenie prowadzą do nieodwracalnych konsekwencji w ich życiu. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości związanej z występowaniem chorób reumatycznych, a także zachęcenie ludzi w każdym wieku do stosowania odpowiednio wczesnej diagnostyki i wzmacniania kondycji stawów.

Tags:

Zobacz również:

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.